Członkostwo
Jak przystąpić do ZPAVKryteria uzyskania członkostwa Związku Producentów Audio Video (ZPAV)
- Członkiem Stowarzyszenia może być́ osoba fizyczna lub osoba prawna, której przysługują̨ prawa pokrewne do fonogramu lub wideogramu lub tytuł prawny do przychodów z tych praw, w rozumieniu art. 3 pkt 4 i 6 Ustawy o zbiorowym zarzadzaniu prawami autorskimi i prawami pokrewnymi oraz podmioty reprezentujące uprawnionych.
- Członkiem może być́ cudzoziemiec lub zagraniczna osoba prawna, niezależnie od swego miejsca zamieszkania czy siedziby.
- Deklaracja członkowska stanowi zobowiązanie Kandydata do przestrzegania postanowień Statutu, regulaminów i uchwał organów ZPAV, dobrych obyczajów, w tym etyki zawodowej i zasad uczciwej konkurencji, praw producentów fonogramów i wideogramów, autorów i kompozytorów oraz artystów wykonawców, a także międzynarodowych norm prawnych i konwencji dotyczących ochrony praw producentów fonogramów i wideogramów.
- W myśl zapisów Ustawy o zbiorowym zarządzaniu prawami autorskimi i prawami pokrewnymi z dnia 15 czerwca 2018 roku, prawo do bycia członkiem stowarzyszenia pełniącego funkcję organizacji zbiorowego zarządzania mają jedynie uprawnieni (posiadacze praw), w zakresie, jaki jest objęty działalnością danej organizacji zbiorowego zarządzania wynikającą z udzielonego jej zezwolenia.
W przypadku ZPAV uprawnionymi są podmioty, którym przysługują prawa pokrewne do fonogramów i wideogramów muzycznych i/lub przychodów z tytułu nadawania, odtwarzania, reemitowania, zwielokrotniania oraz udostępniania fonogramów i wideogramów muzycznych (teledysków, rejestracji koncertów). Istotne jest posiadanie praw do fonogramów i wideogramów muzycznych i/lub prawa do wynagrodzenia z tytułu ich eksploatacji na polach wymienionych powyżej.
W związku z powyższym, w celu zweryfikowania uprawnień pod kątem ww. kryterium należy dokonać rejestracji posiadanych praw w portalu moj.zpav.pl.
Zgłoszenia dotyczące rejestracji praw należy przesyłać na adres producent@zpav.pl.
- Wniosek o przyjęcie do ZPAV powinien zawierać:
- Wypełnioną deklarację wraz z załącznikami i zobowiązaniem do opłacania składek.
- Pełną nazwę firmy wraz z wyciągiem z rejestru sądowego i uchwałą organów firmy o woli wstąpienia do ZPAV jako członka zwyczajnego (dotyczy osób prawnych) lub dane personalne: imię, nazwisko, adres, adres email, numer telefonu (dotyczy osób fizycznych).
- Rodzaj prowadzonej działalności.
WZORY DEKLARACJI
Deklaracja członkowska ZPAV dla członków zwyczajnych osób fizycznych
Deklaracja członkowska ZPAV dla członków zwyczajnych osób prawnych
- O przyjęciu w poczet członków decyduje Zarząd Stowarzyszenia na wniosek zainteresowanego na podstawie deklaracji podpisanej przez ubiegającą się osobę fizyczną lub prawną.
- Przyjęcie następuje z chwilą doręczenia zainteresowanemu pisemnego zawiadomienia o podjęciu przez Zarząd Stowarzyszenia decyzji o przyjęciu w poczet członków.
- Odmowa przyjęcia do grona członków następuje w formie pisemnej albo elektronicznej i zawiera szczegółowe uzasadnienie.
- Odwołanie od uchwały Zarządu o odmowie przyjęcia do grona członków Stowarzyszenia przysługuje osobie ubiegającej się o przyjęcie do grona członków Stowarzyszenia do Komisji Rewizyjnej, a w przypadku podtrzymania decyzji przez Komisję Rewizyjną do Walnego Zgromadzenia Członków.
- Odwołanie od uchwały wnosi się w terminie 14 dni od jej doręczenia ubiegającemu się o członkostwo, za pośrednictwem Zarządu do Komisji Rewizyjnej.
- W przypadku podtrzymania decyzji o odmowie przyjęcia do grona członków Stowarzyszenia przez Komisję Rewizyjną, odwołanie od uchwały Komisji Rewizyjnej podlega rozpoznaniu przez najbliższe Walne Zebranie Członków. Uchwała podjęta przez Walne Zebranie Członków jest ostateczna.