Newsletter dla członków ZPAV Dla mediów Kontakt Aktualności Znajdź nas: Znajdź nas www.facebook.com Twitter

Członkostwo

Jak przystąpić do ZPAV
Kryteria uzyskania członkostwa Związku Producentów Audio Video (ZPAV)

    1. Członkiem Stowarzyszenia może być́ osoba fizyczna lub osoba prawna, której przysługują̨ prawa pokrewne do fonogramu lub wideogramu lub tytuł prawny do przychodów z tych praw, w rozumieniu art. 3 pkt 4 i 6 Ustawy o zbiorowym zarzadzaniu prawami autorskimi i prawami pokrewnymi oraz podmioty reprezentujące uprawnionych.
    2. Członkiem może być́ cudzoziemiec lub zagraniczna osoba prawna, niezależnie od swego miejsca zamieszkania czy siedziby.
    3. Deklaracja członkowska stanowi zobowiązanie Kandydata do przestrzegania postanowień Statutu, regulaminów i uchwał organów ZPAV, dobrych obyczajów, w tym etyki zawodowej i zasad uczciwej konkurencji, praw producentów fonogramów i wideogramów, autorów i kompozytorów oraz artystów wykonawców, a także międzynarodowych norm prawnych i konwencji dotyczących ochrony praw producentów fonogramów i wideogramów.
    4. W myśl zapisów Ustawy o zbiorowym zarządzaniu prawami autorskimi i prawami pokrewnymi z dnia 15 czerwca 2018 roku, prawo do bycia członkiem stowarzyszenia pełniącego funkcję organizacji zbiorowego zarządzania mają jedynie uprawnieni (posiadacze praw), w zakresie, jaki jest objęty działalnością danej organizacji zbiorowego zarządzania wynikającą z udzielonego jej zezwolenia.

    W przypadku ZPAV uprawnionymi są podmioty, którym przysługują prawa pokrewne do fonogramów i wideogramów muzycznych i/lub przychodów z tytułu nadawania, odtwarzania, reemitowania, zwielokrotniania oraz udostępniania fonogramów i wideogramów muzycznych (teledysków, rejestracji koncertów). Istotne jest posiadanie praw do fonogramów i wideogramów muzycznych i/lub prawa do wynagrodzenia z tytułu ich eksploatacji na polach wymienionych powyżej.

    W związku z powyższym, w celu zweryfikowania uprawnień pod kątem ww. kryterium należy dokonać rejestracji posiadanych praw w portalu moj.zpav.pl.

    Zgłoszenia dotyczące rejestracji praw należy przesyłać na adres producent@zpav.pl.

  1. Wniosek o przyjęcie do ZPAV powinien zawierać:
    1. Wypełnioną deklarację wraz z załącznikami i zobowiązaniem do opłacania składek.
    2. Pełną nazwę firmy wraz z wyciągiem z rejestru sądowego i uchwałą organów firmy o woli wstąpienia do ZPAV jako członka zwyczajnego (dotyczy osób prawnych) lub dane personalne: imię, nazwisko, adres, adres email, numer telefonu (dotyczy osób fizycznych).
    3. Rodzaj prowadzonej działalności.

    WZORY DEKLARACJI

    Deklaracja członkowska ZPAV dla członków zwyczajnych osób fizycznych
    Deklaracja członkowska ZPAV dla członków zwyczajnych osób prawnych

    1. O przyjęciu w poczet członków decyduje Zarząd Stowarzyszenia na wniosek zainteresowanego na podstawie deklaracji podpisanej przez ubiegającą się osobę fizyczną lub prawną.
    2. Przyjęcie następuje z chwilą doręczenia zainteresowanemu pisemnego zawiadomienia o podjęciu przez Zarząd Stowarzyszenia decyzji o przyjęciu w poczet członków.
    3. Odmowa przyjęcia do grona członków następuje w formie pisemnej albo elektronicznej i zawiera szczegółowe uzasadnienie.
    4. Odwołanie od uchwały Zarządu o odmowie przyjęcia do grona członków Stowarzyszenia przysługuje osobie ubiegającej się o przyjęcie do grona członków Stowarzyszenia do Komisji Rewizyjnej, a w przypadku podtrzymania decyzji przez Komisję Rewizyjną do Walnego Zgromadzenia Członków.
    5. Odwołanie od uchwały wnosi się w terminie 14 dni od jej doręczenia ubiegającemu się o członkostwo, za pośrednictwem Zarządu do Komisji Rewizyjnej.
    6. W przypadku podtrzymania decyzji o odmowie przyjęcia do grona członków Stowarzyszenia przez Komisję Rewizyjną, odwołanie od uchwały Komisji Rewizyjnej podlega rozpoznaniu przez najbliższe Walne Zebranie Członków. Uchwała podjęta przez Walne Zebranie Członków jest ostateczna.