TARYFA OPŁAT ZA CZYNNOŚCI SĄDU POLUBOWNEGO ZPAV
Taryfa opłat za czynności Sądu Polubownego ZPAV określa zasady i tryb pobierania opłat za czynności Sądu, kosztów postępowania oraz zaliczek na pokrycie wydatków.
§ 1
Opłaty i koszty
- Opłaty obejmują:
- Wpis stanowiący opłatę stałą w wysokości 1000 złotych.
- Opłatę ryczałtową w kwocie 300 złotych za każde posiedzenie Sądu.
- Koszty przeprowadzenia czynności w postępowaniu stanowią wydatki obciążające strony postępowania, obejmujące w szczególności koszty opinii na wniosek stron, tłumaczeń, itp. – wg faktycznie poniesionych kosztów oraz zwrot kosztów uczestnictwa dla arbitrów wg stawek przyjętych przy tych rozliczeniach (w tym koszty podróży i noclegu).
- Do wszystkich opłat, ryczałtów, zaliczek oraz płatności z tytułu kosztów postępowania doliczony zostanie należny podatek od towarów i usług (VAT) zgodnie z obowiązującą stawką.
- Jeżeli opłata, ryczałt, zaliczka lub płatność z tytułu kosztów postępowania jest uiszczana w walucie obcej, strona wnosi w tej walucie kwotę stanowiącą równowartość należności wyrażonej w złotych polskich według kursu sprzedaży waluty polskiej do innych walut, ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski w dniu poprzedzającym dokonanie czynności, w związku z którą należność jest pobierana.
- Strony dokonują wpłat na poniższy rachunek ZPAV:
Bank Handlowy w Warszawie S.A.
06 1030 1508 0000 0005 0088 4002
§ 2
Zwrot opłaty w przypadku cofnięcia pozwu
W przypadku cofnięcia pozwu zarządza się z urzędu zwrot pobranej opłaty:
- w 90 % – gdy cofnięcie pozwu nastąpiło przed wydaniem przez Sekretarza zarządzenia o doręczeniu odpisu pozwu stronie pozwanej,
- w 70 % – gdy cofnięcie pozwu nastąpiło nie później niż przed ukonstytuowaniem się zespołu orzekającego,
- w 50% – gdy cofnięcie nastąpiło nie później niż przed rozpoczęciem pierwszej rozprawy.
Sąd określa czy i w jakiej mierze jedna ze stron ma zwrócić drugiej stronie poniesione przez nią koszty.
§ 3
Zaliczki na poczet wydatków
- Do uiszczenia zaliczek na wydatki zobowiązana jest strona powodująca czynność, z którą związany jest wydatek. W razie podjęcia takiej czynności z urzędu Sąd decyduje o tym, która ze stron zobowiązana jest do uiszczenia zaliczki na dany wydatek.
- Zaliczki pobiera się w szczególności na takie wydatki, jak:
- koszty przejazdów, zakwaterowania i diety arbitrów;
- wynagrodzenie biegłych i tłumaczy;
- koszty wynajęcia lokalu;
- inne wydatki niezbędne dla przeprowadzenia postępowania.
§ 4
Ostateczne rozliczenie opłat i kosztów
O ostatecznym rozliczeniu opłat, zaliczek oraz kosztów postępowania rozstrzyga Sąd w orzeczeniu końcowym. Rozliczenie następuje według obowiązujących zasad rachunkowości i księgowości.