Plebiscyty muzyczne to nie tylko Grammy Awards czy BRIT Awards, ale także różne krajowe nagrody, których celem jest uhonorowanie rodzimych artystów za osiągnięcia z roku poprzedniego.
Plebiscyty muzyczne to nie tylko Grammy Awards czy BRIT Awards, ale także różne krajowe nagrody, których celem jest uhonorowanie rodzimych artystów za osiągnięcia z roku poprzedniego.
Poniżej prezentujemy wyniki konkursów: Swiss Music Awards (Szwajcaria), Phonofile Nordic Music Prize (Skandynawia), Australian Music Prize, Juno Awards (Kanada), Victoires de la Musique (Francja).
Swiss Music Awards (SMA) – to najważniejsze nagrody szwajcarskiego rynku muzycznego, wspierane m.in. przez tamtejszy oddział IFPI. Statuetki przyznawane są zarówno dla artystów lokalnych jak i międzynarodowych.
Poniżej lista zwycięzców w poszczególnych kategoriach. Pełna lista laureatów dostępna jest na stronie swissmusicawards.ch
BEST HIT
I Take It All Pegasus
BEST ALBUM
Bang! Gotthard
BEST FEMALE SOLO ACT
Beatrice Egli
BEST MALE SOLO ACT
Philipp Fankhauser
BEST GROUP
Lo & Leduc
BEST BREAKING ACT
James Gruntz
BEST INTERNATIONAL HIT
I See Fire Ed Sheeran
BEST INTERNATIONAL ALBUM
Ghost Stories Coldplay
BEST INTERNATIONAL ACT
Pharrell Williams
TRIBUTE AWARD
Udo Jürgens
Juno Awards –najważniejsze kanadyjskie nagrody muzyczne przyznawane przez The Canadian Academy of Recording Arts and Science (CARAS) oraz grupę ekspertów wytypowanych przez tę organizację. Honorowani są głównie artyści lokalni. Gwiazdy pochodzące z innych krajów walczą o statuetkę w kategorii Międzynarodowy Album Roku.
Poniżej lista zwycięzców w poszczególnych kategoriach. Pełne zestawienie można znaleźć na stronie junoawards.ca
JUNO FAN CHOICE AWARD
Michael Bublé
SINGLE OF THE YEAR
Rude Magic!
ALBUM OF THE YEAR
Popular Problems Leonard Cohen
ARTIST OF THE YEAR
The Weeknd
GROUP OF THE YEAR
Arkells
VIDEO OF THE YEAR
Hideaway Kiesza
INTERNATIONAL ALBUM OF THE YEAR
In the Lonely Hour Sam Smith
Victoires De La Musique – nagrody francuskiego przemysłu fonograficznego – obchodziły w tym roku 30-lecie. Z tej okazji zostały przyznane specjalne wyróżnienia dla najbardziej zasłużonych muzyków francuskich ostatnich 30 lat w tym m.in. dla najpopularniejszego francuskiego Dj’a, czyli Davida Guetta’y za jego wkład w muzykę elektroniczną.
Poniżej lista zwycięzców w poszczególnych kategoriach. Pełne zestawienie można znaleźć na stronie lesvictoires.com
MALE ARTIST
Julien Doré
FEMALE ARTIST
Christine and the Queens
ALBUM (NEW ARTIST)
Mini World Indila
DEBUT ARTIST OR GROUP
Benjamin Clementine
CONCERT OR TOUR OF THE YEAR
Square Root Round Stromae
VIDEO OF THE YEAR
Saint Claude Christine and the Queens, reż. Jack
THIRTY YEAR CONTRIBUTION TO ELECTRONIC MUSIC
David Guetta
THIRTY YEAR CONTRIBUTION TO ROCK
Jean-Louis Aubert
THIRTY YEAR CONTRIBUTION TO URBAN MUSIC
IAM
THIRTY YEAR CONTRIBUTION TO WORLD MUSIC
Rachid Taha
Echo Awards – najważniejsze nagrody rynku niemieckiego przyznawane przez Niemiecką Akademię Fonograficzną, wchodzącą w skład Bundesverband Musikindustrie (BVMI), która reprezentuje przemysł muzyczny w Niemczech. Honorowani są zarówno artyści niemieccy jak i gwiazdy międzynarodowe. Pełna lista zwycięzców dostępna na stronie echopop.de
ALBUM OF THE YEAR
Colors Helene Fischer
MALE ARTIST ROCK / POP (national)
Herbert Grönemeyer Steady Now
FEMALE ARTIST ROCK / POP (national)
Oonagh Oonagh
BAND ROCK / POP (national)
Revolverheld Immer in Bewegung
NATIONAL NEWCOMER
Oonagh Oonagh
HIT OF THE YEAR
Atemlos durch die Nacht Helene Fischer
BEST VIDEO (national)
Unsere Fans Kraftklub
MALE ARTIST ROCK / POP (international)
Ed Sheeran X
FEMALE ARTIST ROCK / POP (international)
Zaz Paris
BAND ROCK / POP (international)
Pink Floyd The Endless River
Phonofile Nordic Music Prize to nagroda dla Najlepszego Nordyckiego Albumu Roku stworzona na wzór brytyjskiej nagrody Mercure Music Prize. Wśród 12-stu tegorocznych nominowanych, pochodzących ze wszystkich krajów skandynawskich, znaleźli się m.in. Lykke Li, Todd Terje, Pink Street Boys oraz MØ.
Zwyciężczynią tegorocznej edycji konkursu została Mirel Wagner. Finka otrzymała nagrodę wysokości 30 000 koron norweskich, za swój drugi studyjny album When the Cellar Children see the Light of Day.
Ten album prezentuje silny, wielki, nowy głos, który sprawia wrażenie jakby pochodził z głębi i był jak najbardziej prawdziwy. Jako połączenie powściągliwych, ale urzekających krótkich historii – wspaniale zaśpiewanych i zagranych – ten album nie pozwala o sobie zapomnieć. – czytamy w informacji prasowej.
Mirel Wagner, to pierwsza Finka, która zdobyła tę prestiżową nagrodę. Do zwycięzców z lat poprzednich należą: Jónsi (2010), Goran Kajfeš (2011) , First Aid Kit (2012) oraz The Knife (2013).
Australian Music Prize (AMP) to kolejna nagroda wzorowana na brytyjskiej Mercure Music Prize, której celem jest uhonorowanie artysty, który zdaniem jury nagrał najlepszy album w roku poprzednim. Tegorocznym zwycięzcą Australian Music Prize jest 23-letni hiphopowiec Remi pochodzący z Melbourne, który otrzymał nagrodę wysokości 30 000 dolarów australijskich, za swój album Raw X Infinity nagrany wraz z producentem Sensible J.
To nie pierwsza nagroda dla młodego muzyka. Remi zdominował rozdanie Rolling Stone Australia Awards czterema nominacjami (zdobył nagrodę w kategorii Najlepsze Wydawnictwo Niezależne), a także otrzymał statuetkę Australian Independent Record Association Award.
Wśród nominowanych do tegorocznej nagrody AMP znaleźli się m.in. Chet Faker, Laura Jean oraz zespół Total Control.
Już 23 kwietnia odbędzie się gala rozdania polskich nagród muzycznych – Fryderyk 2015.
Źródło: musicbusinessworldwide.com, billboard.com