ZPAV - O Nas ZPAV - Opłaty za Muzykę ZPAV - Muzyka a Prawo ZPAV - Bestsellery i Wyróżnienia ZPAV - Nagroda Muzyczna Fryderyk ZPAV - Dla Firm Muzycznych

Związek Producentów Audio-Video :: Aktualności

13 grudnia 2017 r.

FRYDERYKI 2018 - rozpoczęliśmy przyjmowanie zgłoszeń!

W tegorocznej edycji do nagród Akademii Fonograficznej kwalifikowane są nagrania wydane między 1 stycznia a 31 grudnia 2017 roku.12 grudnia 2017 r.

YouTube uruchomi nowy serwis streamingowy

YouTube zamierza w 2018 roku uruchomić nowy serwis streamingowy jako konkurencję dla popularnych platform, takich jak Spotify, Tidal czy Apple Music.8 grudnia 2017 r.

Ogłoszono nominacje do Paszportów Polityki 2017

Już po raz 25. ogłoszono nominacje do Paszportów Polityki. Gala rozdania nagród odbędzie się 9 stycznia 2018 roku.5 grudnia 2017 r.

Despacito najchętniej oglądanym teledyskiem 2017 roku na Vevo

Vevo opublikowało listę najczęściej oglądanych na platformie teledysków w 2017 roku. Na pierwszym miejscu listy globalnej a także polskiego zestawienia znalazł się przebój Luisa Fonsiego Despacito.29 listopada 2017 r.

Ogłoszono nominacje do nagród Grammy 2018

Ogłoszono nominowanych w 84 kategoriach jubileuszowej 60. edycji nagród Grammy.28 listopada 2017 r.

Warner Music Group podpisało umowę z Anghami

Warner Music Group oraz Anghami – największy serwis streamingowy na Środkowym Wschodzie oraz w Afryce Północnej – podpisały umowę, dzięki której cały katalog amerykańskiej wytwórni będzie dostępny na wspomnianej platformie.27 listopada 2017 r.

Powstanie musical o Bee Gees

Jak donosi musicbusinessworldwide.com, wkrótce powstanie nowy musical, którego scenariusz będzie oparty na motywach życia i kariery członków legendarnego The Bee Gees i co najważniejsze ilustrowany będzie muzyką brytyjskiego tria.27 listopada 2017 r.

Nowa płyta Taylor Swift z bardzo dobrymi wynikami sprzedaży

Najnowszy album Taylor Swift notuje świetne wyniki sprzedaży. Jak donosi agencja BuzzAngle, w ciągu siedmiu dni od premiery płyta Reputation sprzedała się w nakładzie 1,27 mln egzemplarzy.22 listopada 2017 r.

Radio ESKA awansuje na trzecie miejsce w rankingu stacji radiowych

Liderem rynku radiowego w Polsce nadal pozostaje RMF FM. Na trzecie miejsce awansowało po raz pierwszy w historii Radio Eska, tym samym spychając z podium Program Pierwszy Polskiego Radia, który zanotował największy spadek w zestawieniu.22 listopada 2017 r.

Utwory chronione prawem autorskim nie będą objęte zakazem blokowania geograficznego

Trójstronne rozmowy Rady Unii Europejskiej, Komisji Europejskiej oraz Parlamentu Europejskiego dotyczące rozporządzenia w sprawie blokowania geograficznego zakończyły się porozumieniem w sprawie wyłączenia utworów chronionych prawem autorskim, w tym muzyki, z zakresu rozporządzenia.20 listopada 2017 r.

YouTube zaangażuje się w sprzedaż biletów

YouTube nawiązał współpracę z popularnym dystrybutorem biletów – Ticketmaster. Jest to pierwsze tego typu porozumienie. Dotyczy ono trans koncertowych artystów, których oficjalne teledyski udostępniane są na platformie YouTube.20 listopada 2017 r.

Musical.ly wykupione przez chińskie przedsiębiorstwo

Popularna aplikacja do tworzenia amatorskich teledysków – Musical.ly – została sprzedana dużemu chińskiemu przedsiębiorstwu – Beijing ByteDance Technology Co.9 listopada 2017 r.

ZPAV na festiwalu „Tak brzmi miasto”

W najbliższy weekend 11–12 listopada odbędzie się w Krakowie szósta edycja konferencji i festiwalu „Tak brzmi miasto”, który przygotowywany jest z myślą o osobach rozpoczynających swoje kariery w branży muzycznej. Związek Producentów Audio Video został partnerem wydarzenia.6 listopada 2017 r.

Warner Music Group ponownie otworzyło Asylum Records US

Warner Music Group poinformowało o ponownym otwarciu wytwórni Asylum Records w Stanach Zjednoczonych.31 października 2017 r.

Universal Music Group wesprze muzyczne start-upy

Universal Music Group poinformowało o uruchomieniu programu wspierania nowych muzycznych start-upów z całego świata. Jak twierdzą specjaliści, wytwórnia chce w ten sposób przygotować się na ewentualną bliższą współpracę z firmami, które mogą w przyszłości odnieść sukces i przynieść duże zyski.23 października 2017 r.

ZPAV po raz kolejny partnerem festiwalu Soundedit

Związek Producentów Audio Video został po raz kolejny oficjalnym partnerem Soundedit 2017 – Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych. Jak co roku wydarzeniu towarzyszy konferencja, w ramach której ZPAV wspólnie z ZAiKS przygotował dwa panele: „Muzyka w sieci – jak na niej zarabiać?” oraz „Export polskiej muzyki – gdzie jesteśmy, a gdzie możemy być”.20 października 2017 r.

WOMEX – World Music Expo w Katowicach

Związek Producentów Audio Wideo weźmie udział w prestiżowych targach muzyki świata – WOMEX, które po raz pierwszy odbędą się Polsce, w Katowicach.17 października 2017 r.

SACEM podpisało porozumienie z Canal+

Francuska organizacja zbiorowego zarządzania SACEM oraz jedna z najbardziej znanych grup telewizyjnych Canal+ podpisały nowe porozumienie dotyczące wypłacania tantiem.16 października 2017 r.

Plus Music zastąpił Muzodajnię

Plus Music oficjalnie zastąpił serwis Muzodajnia. Po licznych zmianach wprowadzonych w muzycznej platformie sieć komórkowa Plus zdecydowała się na całkowity rebranding usługi. Plus Music ma być w Polsce konkurencją dla takich serwisów jak Spotify czy Apple Music.13 października 2017 r.

Mixcloud podpisał umowę z Warner Music Group

Angielski start-up Mixcloud podpisał porozumienie z wytwórnią Warner Music Group, dające serwisowi możliwość budowy szerokiej bazy utworów.10 października 2017 r.

Live Nation wykupuje United Concerts

Live Nation przejęło United Concerts – jednego z najważniejszych organizatorów koncertów w Stanach Zjednoczonych.10 października 2017 r.

Microsoft podpisze umowę ze Spotify

Microsoft oficjalnie poinformował, że zamierza zamknąć swój serwis streamingowy Groove Music i nawiązać bliższą współpracę z platformą Spotify.2 października 2017 r.

Dobra sytuacja na polskim rynku muzycznym

Branża muzyczna podsumowała pierwsze półrocze 2017 roku. Wartość polskiego rynku muzycznego wzrosła w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego o ponad 5,1% osiągając poziom ponad 125,5 mln zł. Najwięcej – o ponad 71% – wzrosła sprzedaż płyt winylowych.2 października 2017 r.

Ogłoszono laureatów nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 2017

W dniu 1 października ogłoszono laureatów nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 2017. Gala wręczenia statuetek odbyła się w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.29 września 2017 r.

Apple Watch Series 3 połączy się z Apple Music

Apple wypuścił dziś (29.09) do sprzedaży nową serię zegarków – Apple Watch 3. Jednym z unowocześnień jest kompatybilność z serwisem streamingowym Apple Music.28 września 2017 r.

Music Export Conference

Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w drugiej edycji konferencji poświęconej eksportowi muzyki, pt. „Music Export Conference”, która odbędzie się w dniach 5–6 października 2017 roku w Centrum Kreatywności przy ul. Targowej 56 w Warszawie.27 września 2017 r.

Shape of You Eda Sheerana najczęściej odtwarzaną piosenką Spotify

Jak donosi musicbusinessworldwide.com, utwór Shape of You Eda Sheerana został najczęściej odtwarzaną piosenką w historii serwisu Spotify. Tym samym kompozycja zepchnęła z pierwszego miejsca wcześniejszego rekordzistę – One Dance Drake’a.19 września 2017 r.

IFPI publikuje raport na temat zachowań konsumenckich na rynku muzycznym w 2017 roku

Międzynarodowa Federacja Przemysłu Fonograficznego IFPI opublikowała raport Connecting with Music, będący analizą zachowań konsumenckich w dziedzinie muzyki. Raport oparty jest na badaniu przeprowadzonym przez Ipsos Connect i przygląda się sposobom korzystania z nagrań dźwiękowych na 13 największych rynkach muzycznych na świecie.15 września 2017 r.

Warner Music wykupił Spinnin’ Records

Jak donosi musicbusinessworldwide.com Warner Music Group doprowadziło do końca transakcję zakupu Spinnin’ Records – legendarnej wytwórni muzyki elektronicznej.14 września 2017 r.

Nowe programy dotacyjne Instytutu Muzyki i Tańca

Instytut Muzyki i Tańca uruchomił dwa nowe programy dotacyjne dla muzyków, wydawców nagrań oraz instytucji kultury.12 września 2017 r.

YouTube-MP3.org został zamknięty

Jedno z najpopularniejszych na świecie narzędzi do pobierania utworów audio z serwisu YouTube zostało zamknięte po długiej sądowej walce z amerykańskim przemysłem muzycznym.11 września 2017 r.

Facebook zamierza zaoferować właścicielom praw autorskich setki milionów dolarów

Facebook zamierza zaoferować największym wytwórniom muzycznym oraz publisherom wykupienie praw, dzięki którym użytkownicy popularnego serwisu społecznościowego będą mogli za jego pośrednictwem legalnie oglądać klipy muzyczne artystów mających kontrakt z danym labelem.6 września 2017 r.

Meloradio zastąpiło Radio Zet Gold

Należące do Grupy Eurozet Radio Zet Gold zostało zastąpione przez nową stację – Meloradio, która rozpoczęła nadawanie 4 września.31 sierpnia 2017 r.

Live Nation rozszerza swoją działalność o kolejne państwo

Live Nation zamierza otworzyć swoje biura w Brazylii. Jak twierdzą specjaliści, rozszerzenie działalności o największe państwo w Ameryce Południowej jest sygnałem konsekwentnej ekspansji przedsiębiorstwa na cały świat.30 sierpnia 2017 r.

Taylor Swift pobiła rekord Eda Sheerana

Najnowszy utwór Taylor Swift został najczęściej odtwarzaną piosenką w czasie 24 godzin od premiery. Tym samym kompozycja pobiła rekord należący poprzednio do Eda Sheerana.29 sierpnia 2017 r.

Rozdano nagrody MTV VMA 2017

W nocy z 27 na 28 sierpnia bieżącego roku odbyła się ceremonia wręczenia nagród MTV Video Music Awards. Największym wygranym tego wieczoru okazał się Kendrick Lamar.25 sierpnia 2017 r.

Boy Better Know zdobywcami AIM Innovator Award 2017

Boy Better Know zostali ogłoszeni laureatami nagrody AIM Innovator Award 2017. AIM Awards to nagrody przyznawane od siedmiu lat przez brytyjski niezależny przemysł muzyczny.23 sierpnia 2017 r.

Spotify zostało uruchomione w Tajlandii

Spotify zostało uruchomione w Tajlandii. Tym samym szwedzki serwis streamingowy kontynuuje swoją globalną ekspansję, dzięki czemu platforma jest obecna już w 61 krajach na całym świecie.22 sierpnia 2017 r.

Spotify pojawi się na urządzeniach Xbox One

Spotify już niedługo będzie dostępny na konsolach Xbox One. Urządzenie zintegrowane z popularnym serwisem streamingowym będzie dostępne na 34 rynkach na całym świecie.17 sierpnia 2017 r.

Calvin Harris najlepiej opłacanym DJ-em 2017 roku

Magazyn „Forbes” opublikował doroczny ranking najlepiej zarabiających DJ-ów. W zestawieniu za rok 2017 na szczycie znalazł się po raz kolejny Calvin Harris.8 sierpnia 2017 r.

Viva Polska znika z anteny, zastąpi ją MTV Music

Popularna telewizyjna stacja muzyczna Viva Polska po ponad 17 latach zakończy swoją działalność. Na jej miejsce pojawi się nowy kanał muzyczny – MTV Music.4 sierpnia 2017 r.

Warner przejął Songkick

Warner Music Group przejęło aplikację zajmującą się wyszukiwaniem koncertów – Songkick. Wykupienie to nie objęło jednak Crowdsurge – oddziału Songkicka zajmującego się sprzedażą i dystrybucją biletów.31 lipca 2017 r.

Despacito bije rekordy odsłuchań w Internecie

Przebój Luisa Fonsiego i Daddy’ego Yankee Despacito został najczęściej odtwarzaną piosenką w historii, przekraczając 19 lipca poziom 4,6 miliarda odtworzeń. Jednak, jak pokazują najnowsze wyliczenia przeprowadzone przez musicbusinessworldwide.com, obecnie liczba ta wynosi już ponad 5 miliardów.18 lipca 2017 r.

Użytkownicy darmowej wersji Spotify mogą stracić dostęp do muzycznych nowości Sony

Użytkownicy Spotify mogą wkrótce stracić dostęp do nowości muzycznych wydawanych przez wytwórnię Sony Music Entertainment. Część z tych płyt będzie dostępna wyłącznie dla osób, które wykupiły abonament w szwedzkim serwisie streamingowym.16 lipca 2017 r.

Klip do utworu Wiza Khalify i Charliego Putha najczęściej odtwarzanym teledyskiem na YouTube

Teledysk do piosenki See You Again Wiza Khalify z gościnnym udziałem Charliego Putha oficjalnie pobił rekord najczęściej odtwarzanych teledysków w serwisie YouTube.14 lipca 2017 r.

Soundcloud zamyka część swoich biur

Soundcloud wkrótce zamknie swoje dwie siedziby: w Londynie oraz San Francisco. Sytuacja jest podyktowana złą sytuacją finansową firmy i potrzebą minimalizacji kosztów.13 lipca 2017 r.

Spotify zatrudnił dotychczasowego specjalistę Sony w dziedzinie sztucznej inteligencji

Jak dowiedział się serwis musicbusinessworldwide.com, Spotify zatrudniło Francois Pacheta – jednego z najlepszych na świecie specjalistów w dziedzinie sztucznej inteligencji.7 lipca 2017 r.

Musical.ly stworzyło nowe muzyczne show

Popularna aplikacja musical.ly oraz wytwórnia muzyki tanecznej Spinin’ Records podpisały porozumienie, na podstawie którego powstanie nowy program, zatytułowany Studio Sessions.6 lipca 2017 r.

Sony Music będzie ponownie produkował winyle

Sony Music poinformował o planach dotyczących ponownego uruchomienia produkcji płyt winylowych – po raz pierwszy od 1989 roku.5 lipca 2017 r.

Duży sukces najnowszej płyty Jay-Z

Ostatniego dnia czerwca amerykański raper Jay-Z wypuścił swój 13. solowy album. Płyta została ekskluzywnie udostępniona w serwisie Tidal na okres jednego tygodnia i od momentu premiery bije rekordy popularności.29 czerwca 2017 r.

Stanowisko ZPAV w sprawie projektu rozporządzenia dotyczącego blokowania geograficznego

W związku z trwającymi obecnie na szczeblu UE negocjacjami w sprawie projektu rozporządzenia dotyczącego blokowania geograficznego ZPAV przedstawił reprezentantom polskiego rządu swoje stanowisko w tej sprawie.26 czerwca 2017 r.

Apple Music posiada już 27 milionów subskrybentów

Apple Music ogłosiło wzrost liczby subskrybentów do 27 milionów. To wzrost o 7 milionów od grudnia 2016 roku, kiedy to amerykańska firma poinformowała o 20-milionowej bazie użytkowników.23 czerwca 2017 r.

Taylor Swift ponownie dostępna na Spotify i wielu innych serwisach

Kilka najważniejszych serwisów streamingowych takich jak Spotify, Amazon Music czy Tidal ogłosiło, że do ich serwisów powróciła cała dyskografia Taylor Swift. Twórczość artystki zniknęła z wielu platform w listopadzie 2014 roku po tym, jak piosenkarka ogłosiła swój sprzeciw wobec niskich stawek wypłacanych artystom.21 czerwca 2017 r.

Deloitte opublikował raport - „Piractwo w Internecie – straty dla kultury i gospodarki”

Polska gospodarka traci ponad 3 mld zł rocznie przez piractwo internetowe – Deloitte opublikował raport przygotowany na zlecenie Stowarzyszenia Kreatywna Polska.14 czerwca 2017 r.

Warner Music Group otwiera Arts Music

Warner Music Group uruchomiło nowe wydawnictwo, które będzie skupiało się na muzyce klasycznej, teatralnej, jazzowej, dziecięcej oraz filmowej – Arts Music.13 czerwca 2017 r.

Europejskie sektory kreatywne zabierają głos w sprawie rozporządzenia o zakazie blokowania geograficznego

Ponad 20 organizacji reprezentujących przemysł audiowizualny, filmowy, muzyczny i gier video skierował apel do przedstawicieli Rady UE i Komisji Europejskiej13 czerwca 2017 r.

Apple Music stworzyło system nagłośnieniowy HomePod

Apple Music wprowadzi system nagłośnieniowy, będący odpowiedzią na ostatnie urządzenia wypuszczone przez Amazon oraz Google.7 czerwca 2017 r.

Warner/Chappell podpisało umowę z SACEM

Warner/Chappell podpisało umowę z SACEM, na podstawie której francuska organizacja zbiorowego zarządzania zajmować się będzie pobieraniem tantiem należnych z tytułu cyfrowej sprzedaży utworów na terenie całej Europy.6 czerwca 2017 r.

Apple Music opublikuje Carpool Karaoke: The Series

Apple Music wypuści ekskluzywną serię odcinków popularnego show stworzonego przez Jamesa Cordena – Carpool Karaoke. Premiera pierwszego z nich odbędzie się 8 sierpnia bieżącego roku.1 czerwca 2017 r.

Oficjalna lista sprzedaży płyt winylowych – OLiS WINYLE

Związek Producentów Audio Video rozpoczął publikację oficjalnej listy sprzedaży płyt winylowych – OLiS Winyle. Zestawienie 30 najpopularniejszych płyt winylowych będzie publikowane co czwartek razem z Oficjalną Listą Sprzedaży (OLiS).1 czerwca 2017 r.

Spotify wykupił Niland

Spotify ogłosiło wykupienie francuskiego startupu Niland. To już czwarte przejęcie dokonane przez szwedzki serwis streamingowy w tym roku.22 maja 2017 r.

Uwagi ZPAV do projektu ustawy o zbiorowym zarządzaniu prawami autorskimi i prawami pokrewnymi

W odpowiedzi na prośbę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o przedstawienie uwag do projektu ustawy o zbiorowym zarządzaniu prawami autorskimi i prawami pokrewnymi ZPAV złożył w dniu 17 maja 2017 r. swoje stanowisko w tej sprawie w MKIDN.19 maja 2017 r.

Warner Music Group podpisało nowe porozumienie z YouTube

Jak donosi musicbusinessworldwide.com, obie firmy doszły do porozumienia, przedłużając tym samym umowę licencyjną dotyczącą korzystania z utworów wykonawców Warner Music Group. Nowa umowa została podpisana na nieco innych warunkach niż dotychczasowa. Jedną ze zmian jest krótszy czas jej obowiązywania – umowa ma wygasnąć po upływie dwóch lat.15 maja 2017 r.

Związek Producentów Audio Video ponownie partnerem Polsat SuperHit Festiwal!

Związek Producentów Audio Video został po raz kolejny partnerem strategicznym Polsat SuperHit Festiwal – jednej z największych imprez muzycznych w naszym kraju, która odbędzie się w dniach 26-28 maja bieżącego roku w Operze Leśnej w Sopocie.9 maja 2017 r.

Spotify planuje stworzyć nowe urządzenie

Jak donosi musicbusinessworldwide.com, Spotify zamierza stworzyć nowe hardware’owe urządzenie inspirowane sprzętem wypuszczonym w ostatnim czasie przez Amazon – głośnik Echo.9 maja 2017 r.

Giganci Polskiego Jazzu – niezwykłe święto polskiego jazzu

W poniedziałek 15 maja w warszawskim Teatrze Muzycznym „Roma” odbył się pierwszy z koncertów jubileuszowych z cyklu Giganci Polskiego Jazzu. Wystąpili m.in.: Michał Urbaniak, Zbigniew Namysłowski, Laboratorium, Kuba Stankiewicz oraz Jan „Ptaszyn” Wróblewski. Partnerem wydarzenia był Związek Producentów Audio Video.28 kwietnia 2017 r.

Wzrost sprzedaży muzyki w Polsce i na świecie!

Branża muzyczna podsumowała rok. Dobre wyniki zanotował zarówno rynek rodzimy, jak i światowy. Przychody ze sprzedaży muzyki na świecie wzrosły o 5,9%, a w Polsce o 6,5 %.27 kwietnia 2017 r.

Fryderyki 2017 rozdane. Oto co działo się podczas tegorocznej gali

W środę 26 kwietnia br. po raz dwudziesty trzeci zostały wręczone nagrody Akademii Fonograficznej – FRYDERYKI. Statuetki odebrali artyści ubiegający się o nagrody w kategoriach Muzyka Rozrywkowa i Muzyka Jazzowa. Wielki sukces odniósł Organek, który zdobył dwa Fryderyki w kategoriach Album Roku Rock i Utwór Roku!24 kwietnia 2017 r.

Poznaliśmy laureatów Fryderyków 2017 w kategoriach muzyki poważnej!

W poniedziałek, 24 kwietnia 2017 roku w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbyła się 23. gala wręczenia Nagród Akademii Fonograficznej Fryderyk 2017 w kategoriach muzyki poważnej. Uroczystość była transmitowana na żywo w Programie Drugim Polskiego Radia oraz poprzez video stream w internecie.

ZOBACZ GALERIĘ NA DOLE STRONY24 kwietnia 2017 r.

Dzisiejsza Gala Fryderyk 2017 dostępna również poprzez streaming video live

Z przyjemnością informujemy, że dzisiejszą galę będzie można śledzić w Programie 2 Polskiego Radia oraz w streamingu video live, który będzie dostępny na stronach radiowej Dwójki: http://www.polskieradio.pl/8,Dwojka24 kwietnia 2017 r.

Dziś wręczenie Fryderyków 2017 w kategoriach muzyki poważnej

Już dziś o godzinie 19.30 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie zostaną wręczone nagrody Akademii Fonograficznej w ośmiu kategoriach muzyki poważnej. Galę będzie można śledzić w Programie Drugim Polskiego Radia oraz na stronie Polskiego Radia w streamingu video live.19 kwietnia 2017 r.

ZPAV otwiera swoją scenę na Enea Spring Break Showcase Festival & Conference 2017

Już 20 kwietnia 2017 r. rozpocznie się kolejna edycja festiwalu Enea Spring Break. Podobnie jak przed rokiem organizatorzy przygotowali we współpracy ze Związkiem Producentów Audio Video kilka paneli dyskusyjnych, w trakcie których zostaną poruszone tematy związane z polskim oraz światowym przemysłem muzycznym. Oprócz tego fani muzyki będą mieli okazję bawić się na nowej scenie przygotowanej przez ZPAV – Dubliner ZPAV Stage.13 kwietnia 2017 r.

„Fryderyki – Quiz 2017” – konkurs z okazji rozdania nagród Fryderyk 2017

„Fryderyki – Quiz 2017” – to quiz, w którym główną nagrodą jest zaproszenie na tegoroczną galę rozdania nagród Fryderyk 2017. Aby zdobyć nagrodę, należy wziąć udział w internetowym konkursie na temat wiedzy o nagrodach Akademii Fonograficznej FRYDERYK i udzielić jak najwięcej prawidłowych odpowiedzi w jak najkrótszym czasie.12 kwietnia 2017 r.

ZPAV na Enea Spring Break

ZPAV jako oficjalny partner Enea Spring Break Showcase Festival & Conference zaprasza na panele z udziałem naszych przedstawicieli oraz po raz pierwszy na występy artystów na scenie Dubliner ZPAV Stage w dniach 20.04.2017 – 22.04.2017r.10 kwietnia 2017 r.

Universal Music Group podpisał nową umowę ze Spotify

Po niemal dwuletnich negocjacjach Universal Music Group podpisał nową umowę ze Spotify, dzięki której twórczość artystów należących do tej wytwórni pozostanie w szwedzkim serwisie przez najbliższe kilka lat. Współpraca ma także zostać wzbogacona o różnego rodzaju projekty reklamowe.6 kwietnia 2017 r.

Kobalt uruchomił nową aplikację

Kobalt zaprezentował niedawno nową aplikację skierowaną do niezależnych twórców.5 kwietnia 2017 r.

Spotify stworzył nowe muzyczne show

Spotify uruchomił oparty na telewizyjnym show program – Traffic Jams – który powstał we we współpracy z platformą multimedialną All Def Digital.3 kwietnia 2017 r.

Złote Blachy 2016 - rozdane!

Policja uhonorowana „Złotymi Blachami 2016”.30 marca 2017 r.

Fnac podpisuje umowę o współpracy z Deezerem

Jedna z najważniejszych francuskich firm, zajmująca się sprzedażą produktów związanych z kulturą i sztuką, nawiązała współpracę z serwisem streamingowym Deezer.30 marca 2017 r.

Spotify może wkrótce odnowić umowy z największymi wytwórniami

Jak donosi dziennik „Financial Times”, już wkrótce Spotify może odnowić swoje długoterminowe umowy licencyjne z trzema największymi wytwórniami muzycznymi na świecie.29 marca 2017 r.

Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków ZPAV

W dniu 29 marca 2017 r. odbyło się Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków ZPAV, na którym, w głosowaniu tajnym, wybrano Komisję Rewizyjną ZPAV.29 marca 2017 r.

Facebook ponownie zatrudnia muzycznych specjalistów

Jak donosi musicbusinessworldwide.com, Facebook kontynuuje pracę nad nowym muzycznym projektem, o czym świadczyć może nowe ogłoszenie, mówiące o poszukiwaniu trzech kandydatów na stanowisko związane z branżą muzyczną.28 marca 2017 r.

Drake bije rekordy w serwisach streamingowych

Jak donosi musicbusinessworldwide.com, Drake zarobił na swojej ostatniej płycie – More Life – z tytułu streamingu ponad 3 miliony dolarów. Łączna liczba odsłuchań albumu w serwisach Spotify i Apple Music przekroczyła niedawno 600 milionów odtworzeń.24 marca 2017 r.

Enea Spring Break oraz ZPAV zacieśniają współpracę!

Związek Producentów Audio Video zwiększa swoje zaangażowanie w poznański festiwal i poza tytułem partnera części konferencyjnej Enea Spring Break będzie obecny także w części showcase'owej.20 marca 2017 r.

Amazon zamierza zaangażować się w organizację koncertów

Jak donosi musicbusinessworldwide.com, Amazon zamierza zaangażować się w organizowanie festiwali muzycznych. Świadczyć może o tym jedno z ogłoszeń zamieszczonych niedawno przez amerykańską firmę.19 marca 2017 r.

Soundcloud wprowadza kolejne zmiany w swojej ofercie

Soundcloud uruchomił nową usługę streamingową, której miesięczna opłata wynosi 4,99 dolarów.17 marca 2017 r.

ZPAV po raz drugi został partnerem Enea Spring Break Showcase Festival & Conference

Związek Producentów Audio Video drugi rok z rzędu został oficjalnym partnerem Enea Spring Break Showcase Festival & Conference.15 marca 2017 r.

Spotify oficjalnie posiada 50 milionów subskrybentów

Spotify oficjalnie osiągnął liczbę 50 milionów subskrybentów – to o 10 milionów więcej niż pół roku temu.9 marca 2017 r.

FRYDERYKI 2017 – NOMINACJE OGŁOSZONE!

Akademia Fonograficzna ogłosiła nominacje w 20 kategoriach nagród.


9 marca 2017 r.

Urszula Dudziak, Piotr Paleczny i zespół Dżem laureatami Złotych Fryderyków 2017

Akademia przyznała nagrody za całokształt osiągnięć artystycznych.7 marca 2017 r.

Ed Sheeran bije kolejne rekordy w Spotify

Ed Sheeran pobił kolejny rekord w serwisie Spotify. Jego trzeci album – Divide – uzyskał największą liczbę odtworzeń spośród najczęściej słuchanych płyt dzień po wydaniu.6 marca 2017 r.

9 marca ogłoszenie nominacji do Fryderyków 2017

Dziś zakończyło się głosowanie członków Akademii Fonograficznej w I turze.


6 marca 2017 r.

Zniesienie blokad geograficznych w zakresie muzyki zagrożeniem dla całego rynku

Przedstawiciele ZPAV tłumaczą problem polskim europosłom.


28 lutego 2017 r.

Universal podpisuje umowę z MQA

Universal Music Group zamierza podpisać wieloletnią umowę o współpracy z MQA, firmą będącą właścicielem praw do nowego formatu audio – Master Quality Authenticated.27 lutego 2017 r.

Wręczono Oscary 2017

W nocy z 26 na 27 lutego w Los Angeles odbyła się 89. gala wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. Wręczono statuetki w 24 kategoriach, z czego dwie dotyczyły muzyki.23 lutego 2017 r.

Ticketmaster wykupił Ticketpro

Ticketmaster – jedna z największych na świecie firm zajmujących się sprzedażą biletów na koncerty – wykupiła czeskiego dystrybutora biletów – Ticketpro.23 lutego 2017 r.

Zmiany w przyznawaniu wyróżnień

Związek Producentów Audio Video podjął decyzję o zmianach w regulaminie przyznawania wyróżnień Złotych, Platynowych i Diamentowych Płyt dla muzyki cyfrowej. Zgodnie z uchwałą zarządu ZPAV kryterium ilościowe zostanie zastąpione kryterium finansowym.21 lutego 2017 r.

Universal Music Group ponownie uruchamia Polygram Entertainment

Universal Music Group przywróciło do życia firmę Polygram Entertainment w celu pracy nad nowymi projektami filmowymi i telewizyjnymi.20 lutego 2017 r.

Ed Sheeran najpopularniejszym artystą Spotify

Ed Sheeran jest obecnie najpopularniejszym artystą Spotify. W miesięcznym zestawieniu najchętniej słuchanych wykonawców szwedzkiego serwisu wokalista zajął pierwsze miejsce, wyprzedzając m.in. The Chainsmokers oraz The Weeknd.16 lutego 2017 r.

ŚWIATOWY SEKTOR FONOGRAFICZNY Z ZADOWOLENIEM PRZYJMUJE UMOWĘ HANDLOWĄ MIĘDZY UE A KANADĄ - informacja prasowa IFPI

Parlament Europejski zgodził się na zawarcie kompleksowej umowy gospodarczo-handlowej (CETA) pomiędzy Unią Europejską a Kanadą. W wyniku porozumienia nagrania dźwiękowe w Kanadzie i UE uzyskają wysoki standard ochrony w środowisku online, a także w przypadku nadawania czy publicznego odtwarzania.15 lutego 2017 r.

Live Nation przejęło Bluestone Entertainment

Live Nation wykupiło najważniejszego organizatora wydarzeń muzycznych na terenie Izraela – firmę Bluestone Entertainment.13 lutego 2017 r.

Rozdano Grammy 2017 – uhonorowani członkowie Akademii Fonograficznej

W Los Angeles odbyła się ceremonia wręczenia nagród Grammy 2017. Jedna ze statuetek trafiła do polskich twórców - Krzysztofa Pendereckiego i Henryka Wojnarowskiego, którzy zostali uhonorowani za album – Penderecki Conducts Penderecki. Vol. 1.9 lutego 2017 r.

Drake Artystą Roku 2016

Drake został uznany przez IFPI – Międzynarodową Federację Przemysłu Fonograficznego – najpopularniejszym artystą roku 2016. Wyróżnienie przyznawane jest na podstawie liczby sprzedanych nagrań na świecie. Nagroda podkreśliła ogromny sukces jego czwartego albumu, Views, który został wydany w ubiegłym roku.7 lutego 2017 r.

Toutiao przejmuje Flipagram

Amerykański serwis Flipagram został wykupiony przez chińską platformę informacyjną – Toutiao.31 stycznia 2017 r.

Dyskografia Prince’a może wkrótce pojawić się w serwisach streamingowych

Jak donosi serwis billboard.com, już wkrótce dyskografia Prince’a może zostać udostępniona w najważniejszych serwisach streamingowych.30 stycznia 2017 r.

Rośnie liczba użytkowników Vevo

Jak donosi serwis comscore.com, w październiku 2016 roku około 97 milionów Amerykanów przynajmniej raz oglądało teledysk na platformie Vevo. Przedstawione informacje dotyczą użytkowników korzystających zarówno z mobilnej wersji aplikacji, jak i z wersji desktopowej.23 stycznia 2017 r.

Podsumowanie roku - Airplay 2016

Poznaliśmy roczne zestawienie utworów, których najczęściej słuchaliśmy w stacjach radiowych w 2016 roku. Na szczycie znalazł się brytyjski DJ oraz producent muzyczny Duke Dumont i jego przebój Ocean Drive.23 stycznia 2017 r.

FRYDERYKI 2017 - zgłoszenia przyjmujemy tylko do piątku 27 stycznia!

W tegorocznej edycji do nagród Akademii Fonograficznej kwalifikowane są nagrania wydane między 1 stycznia a 31 grudnia 2016 roku.20 stycznia 2017 r.

Idol powraca na antenę

Program Idol powraca do telewizyjnej ramówki. Pierwszy odcinek popularnego talent show zostanie wyemitowany 15 lutego w Polsacie.18 stycznia 2017 r.

Norwegia rezygnuje z analogowego radia

Norweski rząd podjął decyzję o przejściu z analogowej emisji radiowej na cyfrową. Od 11 stycznia bieżącego roku w tym kraju rozpoczął się proces stopniowego wyłączania analogowych odbiorników radiowych.13 stycznia 2017 r.

Ruszyła usługa iHeartRadio All Access

iHeartRadio uruchomił nową funkcję, mającą stanowić konkurencję dla szwedzkiego serwisu streamingowego Spotify.12 stycznia 2017 r.

W 2016 roku najlepiej sprzedającym się albumem było "Życie po śmierci" O.S.T.R.

Związek Producentów Audio Video przygotował roczne podsumowanie Oficjalnej Listy Sprzedaży OLiS. Najlepiej sprzedającym się albumem 2016 roku była płyta rapera O.S.T.R. – Życie po śmierci. Na miejscu drugim znalazł się album legendarnej grupy Metallica – Hardwired…To Self-Destruct. Do podium dotarła również Agnieszka Chylińska i jej Forever Child. W pierwszej dziesiątce zestawienia znajduje aż siedem albumów polskich wykonawców.11 stycznia 2017 r.

Paszporty „Polityki” 2016 wręczone

Redakcja tygodnika „Polityka” po raz 24. przyznała twórcom nagrody – Paszporty „Polityki”. Uroczysta gala odbyła się w Teatrze Wielkim w Warszawie.11 stycznia 2017 r.

Najczęściej oglądane stacje muzyczne w 2016 roku

Najchętniej oglądaną stacją muzyczną w 2016 roku była PoloTV. Na drugim miejscu znalazła się 8TV, zaś na trzecim – Eska TV.10 stycznia 2017 r.

Ed Sheeran najchętniej odtwarzanym artystą Spotify

Ed Sheeran jest aktualnie najchętniej odtwarzanym na świecie artystą Spotify. Jego utwory zajmują dwa pierwsze miejsca w zestawieniu 50. najczęściej słuchanych piosenek w tym serwisie.4 stycznia 2017 r.

Universal Music wykupuje Office Augusta

Universal Music Group wykupiło jedną z największych firm muzycznych w Japonii – Office Augusta. Nowe porozumienie ma wejść w życie 6 stycznia 2017 roku.Designed by