ZPAV - O Nas ZPAV - Opłaty za Muzykę ZPAV - Muzyka a Prawo ZPAV - Bestsellery i Wyróżnienia ZPAV - Nagroda Muzyczna Fryderyk ZPAV - Dla Firm Muzycznych

Związek Producentów Audio-Video :: Aktualności

22 lutego 2018 r.

Przychody Warnera z serwisów streamingowych wzrosły o ponad 42%

Grupa Warner Music odnotowała w 2017 r. wzrost przychodów ze streamingu o 42,5% względem ubiegłego roku, osiągając poziom 1,44 miliarda dolarów. Łączny przychód wytwórni wzrósł o 11,8%, osiągając kwotę 3,13 miliarda dolarów.22 lutego 2018 r.

Pierwszy polski teledysk osiągnął pułap 100 milion wyświetleń na Vevo

Po raz pierwszy teledysk krajowego artysty przekroczył 100 milionów wyświetleń w serwisie Vevo. Dokonał tego klip do piosenki dla dzieci pod tytułem Boogie Woogie w wykonaniu Justyny Bojczyk, Bartusa Gozdziewskiego Jr. i Benka Lewandowskiego.22 lutego 2018 r.

Znamy laureatów Brit Awards 2018!

Na Gali Brit Awards 2018 triumfowali Dua Lipa i Stormzy, którzy odebrali po dwie statuetki. Wokalistka została najlepszą brytyjską artystką i artystą przełomowym (nagroda dla debiutanta), podczas gdy rapera uznano najlepszym brytyjskim artystą, a także wyróżniono za album roku.19 lutego 2018 r.

Nagrody BAFTA 2018 rozdane! Wśród nagrodzonych – muzyka do filmu "Kształt wody"

Rozdano tegoroczne Nagrody BAFTA (British Academy of Film and Television Arts, czyli nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej) – jedne z najbardziej prestiżowych, obok Oskarów i Złotych Globów, nagród filmowych. W kategorii Oryginalna Muzyka zwyciężyła ścieżka dźwiękowa do filmu Guillermo Del Toro Kształt wody, której kompozytorem jest Alexandre Desplat.15 lutego 2018 r.

Teledysk polskiej artystki nominowany do prestiżowej nagrody

Klip polskiej wokalistki – Oly., czyli Aleksandry Komsty ma szansę na wyróżnienie dla najlepszego teledysku na prestiżowym festiwalu w Austin w Teksasie. South by Southwest, znany też jako SXSW, to organizowana od ponad trzydziestu lat impreza miłośników filmu, muzyki i technologii, a wśród innych nominowanych są takie gwiazdy jak Jay-Z, The Shins czy Capital Cities.12 lutego 2018 r.

Margaret walczy w szwedzkich preselekcjach do Eurowizji

Margaret, która bierze udział w szwedzkich eliminacjach do 63 Konkursu Piosenki Eurowizji 2018, wystąpiła w sobotę – 10 lutego w półfinale w Göteborgu. Jej utwór In My Cabana nie zakwalifikował się bezpośrednio do finału, ale – ponieważ znalazł się wśród czterech najlepszych piosenek – weźmie udział w koncercie drugiej szansy. Oznacza to, że Margaret wciąż może zaśpiewać w finale konkursu.12 lutego 2018 r.

Kto powalczy o reprezentowanie Polski na Eurowizji

Telewizja Polska ogłosiła listę uczestników Krajowych Eliminacji do 63. Konkursu Piosenki Eurowizji 2018. Spośród nadesłanych zgłoszeń wytypowano dziesiątkę artystów, którzy wystąpią na preselekcyjnym koncercie emitowanym na żywo w TVP 1.12 lutego 2018 r.

Amerykańska sieć sklepów multimedialnych wycofuje ze sprzedaży płyty CD

Jak podaje portal billboard.com, w jednej z największych sieci multimedialnych w Stanach Zjednoczonych – Best Buy – tylko do końca czerwca tego roku będzie można kupić płyty CD – i to zarówno stacjonarnie, jak i przez Internet. Po tym czasie Best Buy zakończy sprzedaż tego fizycznego nośnika.8 lutego 2018 r.

ZAiKS i Polskie Radio ogłaszają konkurs na przebój roku – „Piosenka na 100”

Polskie Radio oraz Stowarzyszenie Autorów ZAiKS ogłosiły konkurs na polski przebój roku. Do udziału zapraszają wokalistów, muzyków, twórców i wydawców chętnych powalczyć o tytuł „Piosenki na 100” oraz o nagrodę – 100 tys. złotych.8 lutego 2018 r.

"Mój dom" Korteza zwycięzcą Bestsellerów Empiku 2017 w kategorii muzyki polskiej

Bestsellery Empiku – wyróżnienia przyznawane rokrocznie najchętniej kupowanym w salonach sieci Empik książkom, płytom i grom – wręczono 6 lutego br. W kategorii muzyki polskiej triumfował album Mój dom Korteza.2 lutego 2018 r.

IFPI i europejska branża kreatywna apelują do UE o rozwiązanie problemu Value Gap

Międzynarodowa Federacja Przemysłu Fonograficznego (IFPI) wraz z przedstawicielami organizacji reprezentującymi branżę kreatywną zaapelowała do Rady Europejskiej o rozwiązanie problemu Value Gap.2 lutego 2018 r.

Rosalie. najbardziej obiecującym muzykiem według plebiscytu „Gazety Wyborczej” – Sanki

Poznaliśmy wyniki plebiscytu „Wyborczej” – Sanki na muzyka, o którym – zdaniem głosujących – w najbliższym czasie zrobi się głośno na polskim rynku muzycznym. Zwyciężyła go Rosalie., artystka nawiązująca do gatunku r’n’b, która w tym tygodniu zadebiutowała także na 9. miejscu listy OLiS płytą Flashback.30 stycznia 2018 r.

Plebiscyt na nowe twarze w polskiej muzyce – Sanki 2018

„Gazeta Wyborcza” ogłosiła plebiscyt Sanki 2018, który ma wyłonić najbardziej obiecującego artystę spośród zaproponowanej dziesiątki.29 stycznia 2018 r.

Poznaliśmy tegorocznych zdobywców nagród Grammy

Przyznano nagrody Grammy 2018. Triumfatorem gali, która odbyła się w nocy z niedzieli (28.01) na poniedziałek (29.01) bez wątpienia był Bruno Mars. Nominowany w sześciu kategoriach – w każdej z nich zdobył statuetkę. Nagrodzono go między innymi w kategoriach Najlepszy Album, Najlepsza Piosenka i Najlepszy Album R&B.23 stycznia 2018 r.

Ogłoszono nominacje do Oskarów 2018

Rozdanie Oskarów 2018 nastąpi 4 marca, a już dziś poznaliśmy listę nominowanych, także w kategoriach muzycznych.22 stycznia 2018 r.

Airplay 2017 – w pierwszej trójce Sheeran, Tiësto i Hyży

Najpopularniejszym utworem w stacjach radiowych w roku ubiegłym był singiel Eda Sheerana Shape of You. Na miejscu drugim uplasował się holenderski DJ i producent Tiësto z utworem On My Way, nagranym z brytyjskim duetem Bright Sparks. Miejsce trzecie przypadło polskiemu wokaliście Grzegorzowi Hyżemu i jego singlowi O Pani!, którym promuje swój drugi studyjny album.17 stycznia 2018 r.

Najlepiej sprzedającym się albumem ubiegłego roku była płyta rapera Quebonafide "Egzotyka"

Związek Producentów Audio Video przygotował roczne podsumowanie listy OLiS. Na pierwszym miejscu zestawienia pojawił się drugi studyjny album rapera Quebonafide, pt. Egzotyka. To kolejny rok, gdy najlepiej sprzedającą się płytą fizyczną jest album hip-hopowy (w roku 2016 był to album O.S.T.R. Życie po śmierci). Miejsce drugie przypadło albumowi Divide Eda Sheerana, a podium zamknął Depeche Mode z płytą Spirit.15 stycznia 2018 r.

Znamy nominowanych do Brit Awards 2018

Najwięcej nominacji zebrała w tym roku Dua Lipa, która może liczyć na nagrody aż w pięciu kategoriach. Za nią plasuje się Ed Sheeran z czterema nominacjami, dalej J Hus i Rag’n’Bone Man z trzema.15 stycznia 2018 r.

Zapowiedź Bestsellerów Empiku 2017 – nagród dla najlepiej sprzedających się albumów

Uroczystość wręczenia Bestsellerów Empiku 2017 odbędzie się już 6 lutego. W kategorii Muzyka polska konkuruje pięć tytułów: Egzotyka – Quebonafide (Step Hurt), Maleńczuk gra Młynarskiego – Maciej Maleńczuk (Sony Music Entertainment), Minione – Anna Maria Jopek (Universal Music Polska), Mój Dom – Kortez (Jazzboy Records/Firma Księgarska Olesiejuk), Złota owca – Paluch (Step Hurt).12 stycznia 2018 r.

Nominacje do Nagród Akademii Fonograficznej – Fryderyk 2018 – zostaną ogłoszone 6 marca. Laureatów poznamy w kwietniu

Akademia Fonograficzna podała datę ogłoszenia nominacji oraz daty uroczystych gal wręczenia nagród Fryderyk 2018.10 stycznia 2018 r.

Paszporty Polityki 2017 rozdane

Już po raz 25 przyznano nagrody tygodnika „Polityka” – Paszporty. Podczas uroczystej gali w Teatrze Wielkim Paszportem Polityki 2017 w kategorii Muzyka popularna nagrodzono zespół Hańba!, a w dziedzinie muzyki poważnej – Joannę Freszel.8 stycznia 2018 r.

Spotify pozwany przez Wixem Music Publishing

Wixem Music Publishing, firma reprezentująca katalog takich artystów jak The Doors czy Rage Against the Machine pozwała serwis Spotify na kwotę 1,6 mld dolarów. Powodem ma być naruszenie praw autorskich przez popularną platformę.5 stycznia 2018 r.

Facebook podpisuje umowę z Universal Music Group

Facebook podpisał długoletnią umowę z Universal Music Group. Na podstawie porozumienia wytwórnia udzieliła licencji popularnemu serwisowi na wykorzystywanie klipów i utworów muzycznych w social mediach należących do FacebookaDesigned by