ZPAV - O Nas ZPAV - Opłaty za Muzykę ZPAV - Muzyka a Prawo ZPAV - Bestsellery i Wyróżnienia ZPAV - Nagroda Muzyczna Fryderyk ZPAV - Dla Firm Muzycznych

Związek Producentów Audio-Video :: Aktualności

1 lutego 2016 r.

Nie żyje Janusz Muniak

Z wielkim smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Janusza Muniaka. Jazzowy saksofonista sopranowy i tenorowy, flecista, kompozytor i aranżer w 2015 roku otrzymał nagrodę Złotego Fryderyka za całokształt osiągnięć artystycznych.

Rodzinie i najbliższym składamy szczere wyrazy współczucia.

Akademia Fonograficzna

Z wielkim smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Janusza Muniaka. Jazzowy saksofonista sopranowy i tenorowy, flecista, kompozytor i aranżer w 2015 roku otrzymał nagrodę Złotego Fryderyka za całokształt osiągnięć artystycznych.

Rodzinie i najbliższym składamy szczere wyrazy współczucia.

Akademie Fonograficzna



Janusz Muniak – urodził się 3 czerwca 1941 r. w Krakowie, zmarł 31 stycznia 2016 roku w Krakowie.

Jazzowy saksofonista sopranowy i tenorowy, flecista, kompozytor i aranżer. Debiutował w 1960 roku w lubelskim zespole Witolda Miszczaka. W latach 1963 – 1974 był saksofonistą tenorowym krakowskiego zespołu Jazz Darings Tomasza Stańki, z którym nagrał trzy płyty: Music For K. (1970), Jazz Message From Poland (1972) i Purple Sun (1973). W 1964 roku wystąpił po raz pierwszy na Międzynarodowym Festiwalu Jazz Jamboree w Warszawie w Kwintecie Andrzeja Trzaskowskiego. Współpracował także z Krzysztofem Komedą, Kwartetem Jana Jarczyka oraz zespołami Jana Ptaszyna Wróblewskiego, z którymi nagrał sześć płyt, w tym: Kto tak pięknie gra (1973) i Sprzedawcy glonów (1973).

Od 1976 roku prowadzi własne zespoły. W roli lidera zadebiutował z kwintetem w składzie: Jerzy Bezucha, Marek Bliziński, Andrzej Dechnik, Janusz Muniak, Paweł Perliński. W 1979 roku w kwartecie z: Jerzym Bezuchem, Andrzejem Dechnikem, Jarosławem Śmietaną nagrał płytę Placebo (1982), na której znajdziemy cztery jego kompozycje, w tym: hard-bopową A-Tisket A-Zasket, funk-rockową Funky dla pani Hanki i piękną balladę liryczną Nie bądź na mnie zła. W zespołach Muniaka grali także: Andrzej Cudzich, Antoni Dębski, Paweł Jarzębski, Bogdan Kierach, Jacek Pelc, Krzysztof Zawadzki, Leszek Możdżer, Włodek Pawlik, Wojciech Puszek.

W 1986 roku ukazała się rejestracja koncertu Janusza Muniaka podczas XXXI Zaduszek Jazzowych w Krakowie. Kolejne płyty artysta nagrał m.in. ze Zbigniewem Wegehauptem i Michałem Miśkiewiczem: You Know These Songs (1994), Not So Fast (1995) i One And Four (1997).

Od końca lat 90. artysta zaprasza do współpracy muzyków młodego pokolenia, m.in: Marcina Ślusarczyka, Tomasza Grzegorskiego, Macieja Adamczaka, Sebastiana Frankiewicza i Michała Tokaja. Nagrywa nowe płyty: Just Friends (2000) z udziałem warszawskiej formacji Simple Acoustic oraz autorskie albumy: Spotkanie (1998) i Annie (2002).

Janusz Muniak koncertuje z wieloma zagranicznymi muzykami jazzowymi, współpracował m.in. z: Georgem Brucknerem, Dirkiem A. Dhonauem, Donem Cherrym, Freddim Hubbardem, Hankiem Mobleyem, Charliem Venturą, Hankiem Jonesem, Pierrem Pausgenem, Gerdem Schullerem. W roku 1990 i w latach 2006–2007 zwyciężył w ankiecie Jazz Top magazynu „Jazz Forum” w kategorii saksofon tenorowy. Od 1992 roku prowadzi w Krakowie Jazz Club „U Muniaka”, gdzie pod okiem Mistrza szlify zdobywają młodzi muzycy jazzowi.

Źródło: Biblioteka Polskiej Piosenki (www.bibliotekapiosenki.pl)


Foto. Filip Błażejowski/ FORUM
Designed by