ZPAV - O Nas ZPAV - Opłaty za Muzykę ZPAV - Muzyka a Prawo ZPAV - Bestsellery i Wyróżnienia ZPAV - Nagroda Muzyczna Fryderyk ZPAV - Dla Firm Muzycznych

Związek Producentów Audio-Video :: Aktualności

12 sierpnia 2016 r.

Sony coraz bliżej całkowitego przejęcia Sony/ATV Music Publishing

Sony Corporation jest coraz bliżej przejęcia całkowitej kontroli nad Sony/ATV Music Publishing. Kwestie związane z wykupem udziałów w Sony/ATV idą po myśli japońskiego giganta. Komisja Europejska zgodziła się na planowaną transakcję.

Kilka miesięcy temu Sony postanowiło dokupić 50% udziałów firmy Sony/ATV Music Publishing od Jackson Estate. Transakcja, która wyceniona została na 750 milionów dolarów ma zostać ostatecznie sfinalizowana pod koniec 2016 roku lub na początku 2017. Dzięki temu porozumieniu Sony może przejąć całkowitą kontrolę nad Sony/ATV Music Publishing i jako jedyne posiadać prawa do utworów takich artystów jak Bob Dylan czy The Beatles. Komisja Europejska wyraziła zgodę na transakcję.

Jak twierdzą eksperci, transakcja tak będzie miała znaczący wpływ na globalną sytuację Sony oraz może sprawić problem jego konkurentom, np. Universal Music Group, która do tej pory zajmowała pierwsze miejsce w rankingu największych wytwórni. Wyniki za ostatni rok finansowy pokazują przychody Sony Music Entertainment na poziomie 5,5 miliarda dolarów, a Universal Music Group – na poziomie 5,7 miliarda dolarów. Wykupienie 50% udziałów Sony/ATV Music Publishing może sprawić, że Sony zyska zauważalną przewagę nad swoimi konkurentami. Do tego warto zauważyć, że Sony posiada 30% udziałów również w EMI Music Publishing.

Przejęcie przez Sony kontroli nad nową dziedziną działalności ma jednak swoich przeciwników – twórców. Jak twierdzi David Israelite, Sony Music dosyć często stosowało lobbing przeciwko organizacji, na czele której stoi, czyli National Music Publisher Association. Podłożem zaistniałej sytuacji miał być spór o wysokość stawek tantiem przeznaczonych dla wykonawców oraz kompozytorów. Israelite ocenił, że słynna wytwórnia kieruje się przestarzałym tokiem myślenia, zaś jej działania przynoszą twórcom oraz właścicielom praw zbyt małe dochody z tytułu streamingu i cyfrowej sprzedaży muzyki. Osoby ze środowiska publishingowego popierają Davida Israelite’a i wyrażają w tej kwestii swój stanowczy sprzeciw. W ostatnim czasie zaczęto nawet otwarcie nawoływać odpowiednie organy prawne do działania i zwiększenia omawianych kwot. Coraz większe oburzenie budzą także różnice pomiędzy stawkami z tantiem otrzymywanymi przez kompozytorów a stawkami artystów i producentów.

Sony Corporation jest wyraźnie coraz bliżej całkowitego przejęcia Sony/ATV Music Publishing. Wraz z finalizacją transakcji światowy rynek muzyczny z pewnością czekają pewne zmiany, które w różnym stopniu mogą wpłynąć na artystów, wytwórnie oraz twórców.

Źródło: musicbusinessworldwide.com


Designed by