Redakcja tygodnika „Polityka” po raz 24. przyznała twórcom nagrody – Paszporty „Polityki”. Uroczysta gala odbyła się w Teatrze Wielkim w Warszawie.
Nagrody przyznano w siedmiu dziedzinach: film, teatr, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna, literatura i po raz pierwszy – kultura cyfrowa.
W kategorii Muzyka Popularna nagrodę otrzymał saksofonista i kompozytor Wacław Zimpel za przełamywanie granic w muzyce, za autorskie, poparte świetnymi umiejętnościami, łączenie różnych tradycji i szukanie w nich tego, co wspólne i uniwersalne. W dziedzinie muzyki poważnej wyróżniono dyrygentkę Marzenę Diakun za konsekwentny i błyskotliwy rozwój osobowości i kariery dyrygenckiej mimo wszelkich trudności oraz za świetną interpretację partytury wykonanej we Wrocławiu Zagubionej autostrady Olgi Neuwirth.
Nagrodę Kreatora Kultury, wręczaną najwybitniejszym polskim artystom, przyznano Janowi „Ptaszynowi” Wróblewskiemu za bycie dobrym duchem muzyki jazzowej w Polsce od jej prapoczątków aż do dziś.
W kategorii Film nagrodę przyznano Janowi Matuszyńskiemu za jego najnowsze dzieło Ostatnia rodzina, zaś w dziedzinie literatury wyróżniono Natalię Fiedorczuk-Cieślak za Jak pokochać centra handlowe. Pierwszym zwycięzcą kategorii Kultura Cyfrowa został Michał Staniszewski – twórca gry wideo Bound. Za pracę w dziedzinie teatru nagrodę otrzymała Anna Smolar, zaś w kategorii Sztuki Wizualne wyróżniono Daniela Rycharskiego.m duchem muzyki jazzowej w Polsce od jej prapoczątków aż do dziś.
Paszporty „Polityki” – to nagrody przyznawane co roku, począwszy od 1993 r.
Źródło: polityka.pl