ZPAV - O Nas ZPAV - Opłaty za Muzykę ZPAV - Muzyka a Prawo ZPAV - Bestsellery i Wyróżnienia ZPAV - Nagroda Muzyczna Fryderyk ZPAV - Dla Firm Muzycznych

Związek Producentów Audio-Video :: Aktualności

11 września 2017 r.

Facebook zamierza zaoferować właścicielom praw autorskich setki milionów dolarów

Facebook zamierza zaoferować największym wytwórniom muzycznym oraz publisherom wykupienie praw, dzięki którym użytkownicy popularnego serwisu społecznościowego będą mogli za jego pośrednictwem legalnie oglądać klipy muzyczne artystów mających kontrakt z danym labelem.

Facebook pracuje obecnie nad systemem identyfikującym muzykę oraz właścicieli posiadających do niej prawa. Nieoficjalnie mówi się, że taka opcja będzie dostępna nie wcześniej niż za dwa lata. W tym celu serwis postanowił zaoferować najważniejszym wytwórniom muzycznym oraz publisherom setki milionów dolarów w zamian za możliwość legalnego odtwarzania na platformie wybranych klipów oraz piosenek. Jak donosi Bloomberg, jeśli Facebook przebije kwotę, jaką właściciele praw autorskich zarobili w poprzednim roku dzięki serwisom video streamingowym (553 miliony dolarów – na podstawie danych IFPI), największe labele mogą z czasem odwrócić się nawet od YouTube’a.

Negocjacje po stronie Facebooka prowadzi aktualnie Tamara Hrivnak – była dyrektor Warner Music Group oraz YouTube, która dołączyła do przedsiębiorstwa Marka Zuckerberga w styczniu bieżącego roku.

Nieoficjalnie mówi się również, że Facebook zamierza dojść do porozumienia z właścicielami praw autorskich w możliwie jak najszybszym czasie. Powodem tego pośpiechu jest wejście na rynek nowego serwisu video – Watch.

Źródło: musicbusinessworldwide.com


Designed by