ZPAV - O Nas ZPAV - Opłaty za Muzykę ZPAV - Muzyka a Prawo ZPAV - Bestsellery i Wyróżnienia ZPAV - Nagroda Muzyczna Fryderyk ZPAV - Dla Firm Muzycznych

Związek Producentów Audio-Video :: Aktualności

12 września 2018 r.

Sukces środowisk twórczych – giganty technologiczne przegrywają batalię w Parlamencie Europejskim

W dzisiejszym głosowaniu (12 września) europosłowie poparli m.in. art. 11 oraz art. 13 Dyrektywy w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym, które odbierają przywileje wielkim koncernom i dają prawo kulturze! To bardzo ważny dla środowisk twórczych głos Parlamentu Europejskiego.

Za wprowadzeniem regulacji opowiedziało się 438 europosłów, przeciwko było 226, a wstrzymało się 39. Wynik głosowania daje szanse na uregulowanie problemu związanego z „value gap” i otwiera drogę do rozmów trójstronnych Parlament Europejski – Komisja Europejska – Rada Unii Europejskiej, które określą ostateczny kształt Dyrektywy.

Twórcy, artyści i wydawcy wyrażają swoje podziękowania dla Parlamentu Europejskiego za pracę nad Dyrektywą oraz za nieuleganie naciskom korporacji technologicznych i opowiedzenie się po stronie europejskiej kultury.

Z wielkim zadowoleniem przyjęliśmy wyniki dzisiejszego głosowania w Parlamencie Europejskim. To ważny i przełomowy moment w batalii o uczciwe zasady współpracy wielkich platform cyfrowych z artystami i użytkownikami. Bo należy podkreślić także to, że przyjęte rozwiązanie ułatwi funkcjonowanie w sieci również użytkownikom, zdejmując z nich odpowiedzialność za ewentualne naruszenia praw autorskich w Internecie. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy nas wsparli w tej trudnej walce – komentuje Marek Staszewski, pełnomocnik ZPAV.


Designed by