ZPAV - O Nas ZPAV - Opłaty za Muzykę ZPAV - Muzyka a Prawo ZPAV - Bestsellery i Wyróżnienia ZPAV - Nagroda Muzyczna Fryderyk ZPAV - Dla Firm Muzycznych

Związek Producentów Audio-Video :: Aktualności

25 października 2018 r.

FRYDERYKI 2019 - rozpoczęliśmy przyjmowanie zgłoszeń!

Akademia Fonograficzna uruchomiła system rejestracji wydawnictw do nagrody Fryderyk 2019. Termin rejestracji zgłoszeń do konkursu upływa w poniedziałek 19 listopada 2018 roku. UWAGA! Zmiana okresu kwalifikacyjnego – w edycji 2019 do konkursu mogą zostać zgłoszone nagrania, wprowadzone do obrotu pomiędzy 1 stycznia 2018 a 30 listopada 2018. Nagrania, które pojawią się na rynku między 1 a 31 grudnia 2018 roku będą ubiegać się o nominacje w edycji 2020.

Rejestracji zgłoszenia może dokonać przedstawiciel wytwórni fonograficznej, sam artysta wykonawca lub jego manager.

Regulamin Akademii Fonograficznej

Aby zarejestrować wydawnictwo, wejdź na http://zgloszenia.fryderyki.pl

MUZYKA ROZRYWKOWA,

W edycji 2019 albumy z muzyką rozrywkową będzie można zgłosić w aż 18 kategoriach „gatunkowych”. Wiele niszowych segmentów rynku muzycznego i stylów muzycznych, takich jak punk, dance, czy muzyka dziecięca, zyskuje w tym roku możliwość walki o nominację w obrębie swojego gatunku.

Pojawia się również zupełnie nowa, cross-formatowa kategoria: Nowe Wykonanie. Będzie można do niej zgłosić albumy, utwory oraz realizacje video. Obejmuje ona dawne albumy i utwory, które zostały przez danego wykonawcę nagrane ponownie, utwory innych wykonawców – tzw. covery, a także nagrania koncertowe (w tym także koncertowe DVD). Zgłoszenia do tej kategorii można rejestrować na poszczególnych formularzach dla albumu, utworu oraz teledysku/realizacji video – wszystkie zgłoszone w ten sposób pozycje pojawią się natomiast na liście do głosowania w jednej wspólnej kategorii Nowe Wykonanie. Ważną informacją jest to, że nagrania kwalifikujące się do tej kategorii i w niej zgłoszone, nie mogą być zgłoszone do innych kategorii „gatunkowych” albumu, takich jak np. Album Roku Pop, do kategorii Utwór Roku, ani do kategorii Teledysk Roku.

Kolejną nowością w tej edycji jest przywrócenie po kilku latach kategorii Najlepsza Oprawa Graficzna, w której nagradzane będą najlepsze okładki płytowe i graficy, którzy je zaprojektowali.

Dwie nowe kategorie to także Autor Roku i Kompozytor Roku; Akademia postanowiła nagrodzić w osobnej kategorii twórców – autorów i kompozytorów utworów, które zostały nagrane i opublikowane w roku danej edycji.

Powraca po kilku latach także kategoria dla najlepszej płyty zagranicznej.


Kategorie muzyki rozrywkowej w edycji 2019 to:

  1. Album Roku Blues, Country
  2. Album Roku Folk, Muzyka Świata
  3. Album Roku Reggae
  4. Album Roku Hip hop
  5. Album Roku Pop
  6. Album Roku Pop Alternatywny
  7. Album Roku Rock
  8. Album Roku Metal
  9. Album Roku Punk
10. Album Roku Elektronika
11. Album Roku Alternatywa
12. Album Roku Muzyka Ilustracyjna (muzyka filmowa, muzyka do gier, spektakli teatralnych)
13. Album Roku Muzyka Poetycka
14. Album Roku Muzyka Soul, R’n’B, Gospel
15. Album Roku Muzyka Dance
16. Album Roku Muzyka Dziecięca i Młodzieżowa
17. Album Roku Album Zagraniczny
18. Nowe wykonanie (w tym albumy LIVE i tzw. covery)
19. Fonograficzny Debiut Roku
20. Najlepsza Oprawa Graficzna
21. Utwór Roku
22. Teledysk Roku
23. Autor Roku
24. Kompozytor Roku


MUZYKA POWAŻNA

Kategorie muzyki poważnej pozostają niezmienione w edycji 2019. Płyty można rejestrować tylko w jednej kategorii. Albumy, które ze względu na czas powstania kompozycji kwalifikują się do kategorii Muzyka Dawna albo Muzyka Współczesna nie mogą być zgłoszone do kategorii klasyfikujących zgłoszenia ze względu na styl wykonania (np. Muzyka Kameralna czy Recital Solowy).

UWAGA! Płyty wydane przez zagranicznych producentów mogą być zakwalifikowane jedynie do kategorii Najlepszy Album Polski Za Granicą (zgodnie z definicją tej kategorii).


Kategorie muzyki poważnej w edycji 2019 to:

1. Album Roku Muzyka Dawna
2. Album Roku Muzyka Chóralna, Oratoryjna i Operowa
3. Album Roku Muzyka Kameralna
4. Album Roku Recital Solowy
5. Album Roku Muzyka Symfoniczna i Koncertująca
6. Album Roku Muzyka Współczesna
7. Album Roku Nagrania Archiwalne
8. Najlepszy Album Polski Za Granicą
9. Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej (do kategorii tej kwalifikacji dokonuje Rada Akademii)


MUZYKA JAZZOWA

Bez zmian pozostają także kategorie muzyki jazzowej. Zgłaszający rejestrują albumy jazzowe w kategorii Album Roku Jazz. Mogą także zgłaszać muzyków jazzowych do kategorii Fonograficzny Debiut Roku. Dodatkowo jazzowa Rada Akademii Fonograficznej kwalifikuje artystów, występujących na zgłoszonych do konkursu albumach, do kategorii Jazzowy Artysta Roku.


Kategorie muzyki jazzowej w edycji 2019 to:

1. Album Roku
2. Artysta Roku
3. Fonograficzny Debiut Roku


Designed by