ZPAV - O Nas ZPAV - Opłaty za Muzykę ZPAV - Muzyka a Prawo ZPAV - Bestsellery i Wyróżnienia ZPAV - Nagroda Muzyczna Fryderyk ZPAV - Dla Firm Muzycznych

Związek Producentów Audio-Video :: Aktualności

17 sierpnia 2020 r.

Nie żyje Ewa Demarczyk – legendarna polska wokalistka, laureatka Złotego Fryderyka

Odeszła jedna z najbardziej utalentowanych i charyzmatycznych postaci polskiej sceny muzycznej. Informację o śmierci artystki podało w sobotę 15 sierpnia Polskie Radio. Miała 79 lat.

Ewa Demarczyk urodziła się w Krakowie w 1941 r., gdzie ukończyła Akademię Sztuk Teatralnych. Na scenie zadebiutowała w 1961 roku w studenckim kabarecie Akademii Medycznej w Krakowie „Cyrulik”. Rok później przeszła do Piwnicy pod Baranami, z którą była związana do 1972 roku.

Fani cenili ją za ekspresję, wyjątkową osobowość estradową oraz wybitne zdolności interpretacyjne. Występowała z powodzeniem na scenach całego świata, m.in. w Austrii, Niemczech, Francji, Szwecji, Wielkiej Brytanii, USA, Kubie, Brazylii, a gościły ją tak prestiżowe estrady jak Olympia czy Carnegie Hall. Krytyk „New York Timesa” pisał wręcz, że dzięki swojej ekspresji i wrażliwości Demarczyk potrafiła się wznieść poza barierę językową.

Artystka była wielokrotnie nagradzana za swoje niezwykłe interpretacje. W 1963 roku, jako nieznana jeszcze szerszej publiczności debiutantka, zdobyła m.in. pierwsze miejsce na festiwalu w Opolu z piosenką „Czarne anioły”. W roku 2010 została uhonorowana Złotym Fryderykiem za całokształt osiągnięć artystycznych. W 2017 roku piosenkarka została odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Ostatni koncert Ewa Demarczyk wykonała 8 listopada 1999 roku w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu. Sala żegnała ją owacją na stojąco. Po 2000 roku całkowicie wycofała się z życia publicznego.Źródło: onet.pl, polityka.pl, natemat.pl

Foto: Aleksander Jałosiński / Forum
Designed by