ZPAV - O Nas ZPAV - Opłaty za Muzykę ZPAV - Muzyka a Prawo ZPAV - Bestsellery i Wyróżnienia ZPAV - Nagroda Muzyczna Fryderyk ZPAV - Dla Firm Muzycznych

Związek Producentów Audio-Video :: Aktualności

24 października 2020 r.

Ratujmy polską kulturę

Stowarzyszenie „Razem dla kultury” zaapelowało do polskich władz o przyjęcie kompleksowych rozwiązań wspierających polską kulturę i twórców. Realizacja proponowanych przez artystów postulatów ma zapobiec zapaści polskiej branży artystycznej, a także pomóc twórcom w czasie pandemii, gdy wielu z nich nadal nie ma możliwości zarobkowania.

Pod apelem „Ratujmy polską kulturę” – skierowanym do prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego oraz wicepremiera i ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotra Glińskiego – podpisali się przedstawiciele środowiska twórczego: aktor i reżyser Redbad Klynstra-Komarnicki, scenarzystka i producentka filmowa Ilona Łepkowska, reżyserka i scenarzystka Joanna Kos-Krauze, pisarz i publicysta Zygmunt Miłoszewski oraz piosenkarka Anna Karwan.


Materiał informacyjny z konferencji, która odbyła się 21 października dostępny jest tutaj.


W odpowiedzi na apel środowisk twórczych Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przedstawiło status prac związanych z realizacją „Pakietu dla Kultury”. Jak podkreśla ministerstwo, trzy główne postulaty: zmiana artykułu 15L, implementacja dyrektywy na jednolitym rynku cyfrowym oraz ustawa o uprawnieniach artysty zawodowego są obecnie procedowane. Ponadto MKiDN przedstawiło formy wsparcia dla artystów, instytucji kultury (państwowych i samorządowych) oraz przedsiębiorców działających w sektorze kultury, które zostały uruchomiane w związku z pandemią.


Więcej szczegółów dostępnych jest tutaj.Źródło: razemdlakultury.eu, gov.pl

Designed by