ZPAV - O Nas ZPAV - Opłaty za Muzykę ZPAV - Muzyka a Prawo ZPAV - Bestsellery i Wyróżnienia ZPAV - Nagroda Muzyczna Fryderyk ZPAV - Dla Firm Muzycznych

Związek Producentów Audio-Video :: Aktualności

19 stycznia 2022 r.

Paszporty „Polityki” zostały przyznane

Poznaliśmy laureatów 29. edycji Paszportów „Polityki”, które zostały przyznane w siedmiu kategoriach: Film, Teatr, Literatura, Sztuki Wizualne, Muzyka Poważna, Muzyka Popularna oraz Kultura Cyfrowa.

Laureatem Paszportu „Polityki” 2021 w kategorii Muzyka Popularna został Ralph Kamiński – wokalista, kompozytor, autor tekstów piosenek, multiinstrumentalista, producent muzyczny i reżyser teledysków. Jak czytamy w uzasadnieniu, nagroda została przyznana za osobowość i umiejętność odróżnienia się od innych. Piosenki tworzone po autorsku i dar przekuwania znanego repertuaru we własną kreację artystyczną. W kategorii tej nominowani byli także Paweł Szamburski oraz Ifi Ude.

Nagrodę w kategorii Muzyka Poważna otrzymała Teoniki Rożynek, absolwentka kompozycji na warszawskim Uniwersytecie Muzycznym u Krzysztofa Baculewskiego. Wyróżniono ją za ogromną wyobraźnię dźwiękową i swobodne poruszanie się po różnorodnych światach muzycznych. Za niezależność, kreatywność, oryginalność i ciągłe udowadnianie, że granice w muzyce nowej są po to, by je przekraczać. W kategorii Muzyka Poważna nominowani byli także Piotr Alexewicz oraz Rafał Ryterski.

Muzycy zostali docenieni także w kategoriach niemuzycznych. Dominik Strycharski – kompozytor, improwizator, flecista, wokalista i performer – odebrał nagrodę w kategorii Teatr za tworzone, nierzadko na żywo, muzyczne fonosfery, które nie tylko wyznaczają puls i oddają atmosferę spektakli, ale są jednymi z ich bohaterów i scenicznymi partnerami dla aktorów i aktorek.

Katarzyna Nosowska – laureatka pierwszej edycji Paszportów – otrzymała nagrodę Kreator Kultury za wielokrotne odświeżanie swojego stylu, odwagę wchodzenia na nowe ścieżki, otwieranie nowych przestrzeni dla siebie i innych. Za pozostawianie drogowskazów dla jeszcze młodszej generacji artystek. Za jedną z najbardziej spełnionych obietnic własnej drogi artystycznej w polskiej kulturze ostatnich trzech dekad.

Specjalna nagroda Kultura Zdalna, która powstała w 2020 roku i przyznawana jest za działania, które pozwoliły na utrzymanie kontaktu odbiorców i twórców w trudnych, pandemicznych czasach, także trafiła do osób związanych z muzyką. Za kreatywne podejście do trudnych warunków i połączenie dobrze zaplanowanej edycji online z odbywającą się już fizycznie kolejną odsłoną imprezy. Za przeniesienie do przestrzeni wirtualnej i utrzymanie międzynarodowej społeczności związanej z tym organizowanym od lat krakowskim festiwalem muzycznym – nagrodę specjalną Kultura Zdalna otrzymali twórcy Unsound Festival Małgorzata Płysa i Mat Schulz.


Paszporty „Polityki” – laureaci i nominowani


Muzyka Popularna:

Paweł Szamburski

Ifi Ude

Ralph Kamiński


Muzyka Poważna:

Piotr Alexewicz

Rafał Ryterski

Teoniki Rożynek


Kultura Cyfrowa:

Marcin Borkowski

Magdalena Cielecka, Jakub Kwinta, Marcin Rybiński (Anshar Studios)

Tomasz Konrad Ostafin


Sztuki Wizualne:

Jana Shostak

Mikołaj Sobczak

Archiwum Protestów Publicznych


Film:

Łukasz Ronduda

Łukasz Grzegorzek

Aleksandra Trepińska


Teatr:

Iga Gańczarczyk

Jędrzej Piaskowski i Hubert Sulima

Dominik Strycharski


Literatura:

Łukasz Barys

Elżbieta Łapczyńska

Grzegorz Uzdański


Kreator Kultury

Katarzyna Nosowska


Kultura Zdalna

Małgorzata Płysa i Mat Schulz, twórcy Unsound Festival



Źródło: polityka.pl

Designed by