Korzystne dla sektora muzycznego rozstrzygnięcie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. We wtorek 26 kwietnia TSUE oddalił w całości skargę polskiego rządu związaną z treścią art. 17 Dyrektywy w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym (DSM).
Jak orzekła TSUE, określone w dyrektywie zasady korzystania przez dostawców usług udostępniania treści online z treści chronionych prawem autorskim, wbrew sugestiom Polski, są zgodne z prawami podstawowymi UE, w szczególności nie naruszają prawa do wolności wypowiedzi i prawa do informacji.
Kosztami rozpoznania skargi rządu Trybunał w całości obciążył polskich podatników.
Frances Moore, przewodnicząca IFPI, organizacji reprezentującej światową branżę fonograficzną, tak komentuje wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej:
Cieszymy się z dzisiejszego wyroku TSUE, który oddala skargę wniesioną przez Polskę na art. 17 Dyrektywy o prawie autorskim i prawach pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym.
Wyrok potwierdza, że środki zawarte w dyrektywie zapewniają sprawiedliwą równowagę między ochroną praw autorskich a wolnością wypowiedzi i informacji gwarantowaną przez Kartę Praw Podstawowych Unii Europejskiej.
Ponadto wysyła wyraźny sygnał państwom członkowskim, które nie dokonały jeszcze transpozycji dyrektywy do prawa, że powinny ją teraz wiernie wdrożyć, aby pomóc w stworzeniu sprawiedliwego i dobrze funkcjonującego środowiska internetowego dla sektorów kreatywnych w Europie.
Termin implementacji dyrektywy do prawa krajowego upłynął 7 czerwca 2021 r. Do dzisiaj MKiDN odpowiedzialne za transpozycję nie opublikowało projektów ustawy ani innych aktów regulujących tę materię.
Więcej o wyroku TSUE na stronie curia.europa.eu.
Źródło: IFPI