• Poznaliśmy albumy nominowane do nagrody Fryderyk 2023 w muzyce poważnej.
• Wśród nominowanych: Krystian Zimerman, Jakub Józef Orliński, Łukasz Borowicz, Aleksandra Kurzak oraz Camerata Silesia i AUKSO.
• O miano najwybitniejszych nagrań muzyki polskiej rywalizować będą płyty z muzyką Aleksandra Nowaka, Henryka Mikołaja Góreckiego, Karola Szymanowskiego oraz Marcina Józefa Żebrowskiego i Pawła Łukaszewskiego.
Do tegorocznej edycji konkursu Fryderyk zgłoszono 194 wydawnictwa z muzyką poważną i aż 115 z nich zostało zakwalifikowanych do ponadgatunkowej kategorii Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej, która obejmuje wszystkie płyty z muzyką polską zgłoszone do konkursu w innych kategoriach. W internetowym głosowaniu członkowie Akademii Fonograficznej wskazali nominowane albumy w jedenastu kategoriach muzyki poważnej.
W roku, w którym świętujemy 90. rocznicę urodzin Henryka Mikołaja Góreckiego, płyty z jego kompozycjami zostały wyróżnione w trzech kategoriach: album Folk Songs w wykonaniu Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” pod dyrekcją Anny Szostak otrzymał nominację w kategorii Muzyka Chóralna oraz Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej, a wydana przez CD Accord płyta Anna Górecka Plays Henryk Mikołaj Górecki – w kategorii Recital Solowy.
Dwie nominacje otrzymał także kolejny album PWM z serii Anaklasis z muzyką Aleksandra Nowaka i librettem Szczepana Twardocha. W edycji 2022 płyta tego duetu – Syrena. Melodrama Aeterna – wyróżniona została nominacją w kategorii Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej i otrzymała Fryderyka w kategorii Muzyka Oratoryjna i Operowa, zaś w edycji 2021 Akademia wyróżniła nominacją album Drach. Dramma per musica. W tym roku płyta Pokora. Dramma Giocoso z udziałem AUKSO Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy także otrzymała nominacje w tych dwóch kategoriach. AUKSO pod dyrekcją swojego dyrektora Marka Mosia otrzymało także nominację w kategorii Muzyka Orkiestrowa za płytę Pokolenie ’51, z muzyką Eugeniusza Knapika, Andrzeja Krzanowskiego i Aleksandra Lasonia.
Dwiema nominacjami może się poszczycić także Orkiestra Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Andrzeja Boreyki: zarejestrowane przez CD Accord nagrania zostały wyróżnione w kategorii muzyki koncertującej (album André Tchaikovsky / Giya Kancheli) oraz w kategorii muzyki orkiestrowej (album Penderecki).
Akademia doceniła aż trzy płyty z udziałem wybitnego dyrygenta Łukasza Borowicza. Nagranie koncertu fortepianowego i wiolonczelowego Feliksa Nowowiejskiego w wykonaniu solistów Jacka Kortusa i Bartosza Koziaka oraz Orkiestry Filharmonii Poznańskiej pod batutą Łukasza Borowicza (DUX Recording Producers) wyróżnione zostało nominacją w kategorii Muzyka Koncertująca. Album Palester. Dzieła nieznane, z udziałem Orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, otrzymał z kolei nominację w kategorii Muzyki Orkiestrowej. W tej kategorii rywalizować będzie o nagrodę m.in. z albumem Bacewicz. Music for Chamber Orchestra vol. III (DUX Recording Producers), w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia „Amadeus” pod dyrekcją Agnieszki Duczmal, typowanym również do tegorocznej prestiżowej nagrody BBC Music Magazine 2023 w tej samej kategorii. Wreszcie wydana przez CPO płyta z III i IV symfonią Grażyny Bacewicz, na której Łukasz Borowicz dyryguje WDR Sinfonieorchester została wyróżniona nominacją jako jeden z pięciu najlepszych albumów z udziałem polskich wykonawców, wydanych za granicą.
Z pewnością właśnie w tej kategorii – Najlepszy Album Polski za Granicą – rywalizacja o statuetkę Fryderyka wzbudzać będzie wiele emocji. Głosami członków Akademii do wyróżnienia tego wytypowano wydany przez Warner Classics album Farewells kontratenora Jakuba Józefa Orlińskiego i pianisty Michała Biela, nazwany panoramą polskiej liryki wokalnej na przestrzeni stu pięćdziesięciu lat. Jego konkurentem w tej kategorii jest inne wydawnictwo Warner Classics z udziałem Orlińskiego i Capelli Cracoviensis, czyli Vivaldi. Stabat Mater, a także wspomniana już płyta CPO Grażyna Bacewicz. Complete Symphonic Works Vol. 1 (Symphonies 3 & 4) oraz album z kompozycjami Pawła Łukaszewskiego – Sacred Choral Works. Ich najmocniejszym konkurentem wydaje się wydawnictwo Deutsche Grammophon Karol Szymanowski. Piano Works w wykonaniu Krystiana Zimermana, zawierające osobisty wybór kompozycji dokonany przez naszego wybitnego pianistę. Te dwie ostatnie płyty konkurować będą także o statuetkę w kategorii Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej.
O Fryderyka w kategorii muzyki dawnej walczyć będzie kolejna płyta z serii Music First – Muzyka I Rzeczpospolitej w wykonaniu Wrocław Baroque Ensemble pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka. Wydany przez Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu album z muzyką Marcina Józefa Żebrowskiego otrzymał dwie nominacje: w kategorii Album Roku Muzyka Dawna oraz Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej. Inna płyta NFM, Kolędy Witolda Lutosławskiego z udziałem Aleksandry Kurzak oraz Chóru NFM i NFM Filharmonii Wrocławskiej pod dyrekcją Antoniego Wita, ma szansę na Fryderyka w kategorii Muzyka Oratoryjna i Operowa.
Podobnie jak w ubiegłym roku kategoria dla płyt z muzyką kameralną będzie miała dwie odsłony. Ze względu na ogromną liczbę zgłoszeń kategorię podzielono na dwie: dla duetów i większych składów instrumentalnych i instrumentalno-wokalnych. Wśród nominowanych w tych kategoriach artystów znaleźli się m.in. wielokrotnie nagradzani Fryderykami Anna Mikołajczyk-Niewiedział i Marcin Tadeusz Łukaszewski, oraz Kwartet Śląski czy Kwartet Camerata, ale także młode talenty, jak choćby Andrzej Ciepliński i Tymoteusz Bies.
Wkrótce poznamy datę i miejsce wręczenia statuetek Fryderyk 2023 w kategoriach muzyki poważnej, a także dowiemy się, kto wystąpi na uroczystej gali.
Pełna lista nominowanych do naród Fryderyk 2023 dostępna jest tutaj.
Więcej bieżących informacji na stronie www.fryderyki.pl.
Fryderyki to najważniejsze narody muzyczne przyznawane od 1995 roku przez Akademię Fonograficzną, czyli powołane przez Związek Producentów Audio Video jury, w skład którego wchodzi ponad 1 900 artystów, twórców, producentów, dziennikarzy i reprezentantów branży fonograficznej. Nominowani do Fryderyków wyłaniani są w drodze tajnego głosowania wszystkich członków Akademii podzielonej na trzy sekcje: muzyki rozrywkowej, poważnej i jazzowej. Członkowie Akademii mogą należeć wyłącznie do jednej sekcji i tylko w jej obrębie mają prawo głosu. Dzięki temu każdy ma szansę wypowiedzieć się w tej dziedzinie muzyki, która jest mu najbliższa.
Zwycięzcy są wybierani w drugiej turze tajnego głosowania. Wówczas członkowie Akademii wskazują już tylko jedną pozycję w danej kategorii. W przypadku uzyskania tej samej liczby głosów przez dwie lub więcej nominowanych pozycji odpowiedniemu zwiększeniu ulega liczba zwycięzców.
Organizator wydarzenia: Związek Producentów Audio Video, Akademia Fonograficzna
Partner wydarzenia: Województwo Śląskie. Pod patronatem Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego
Współorganizator wydarzenia: Ars Cameralis Silesiae Superioris Instytucja Kultury Samorządu Województwa Śląskiego
Gospodarz wydarzenia: Miasto Tychy
Partner wydarzenia: Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Škoda, Ticketmaster, Hotele Diament, #DajPrawoKulturze
medialni Gali Muzyki Poważnej: Magazyn Presto
Producent gali: High Events
Partner bankietu: Tejo