ZPAV - O Nas ZPAV - Opłaty za Muzykę ZPAV - Muzyka a Prawo ZPAV - Bestsellery i Wyróżnienia ZPAV - Nagroda Muzyczna Fryderyk ZPAV - Dla Firm Muzycznych

Związek Producentów Audio-Video :: Aktualności

18 maja 2023 r.

Spotify startuje z czwartą edycją programu „Radar”

„Radar Spotify” to program, którego celem jest wspieranie wschodzących artystów i rozwijanie ich kariery. Do polskiej edycji tegorocznego programu dołączają: Frank Leen, ta Ukrainka, stickxr, bambi oraz Ignacy.

Jak czytamy w materiałach prasowych serwisu: W czwartej edycji programu „Spotify Radar Polska” biorą udział artyści z różnych środowisk i muzycznych stron. Mają z pewnością jedną cechę wspólną — niechęć do trzymania się tylko jednego gatunku. Zamiast tego czerpią inspiracje z różnych stylów muzycznych, sztuki i mediów społecznościowych – trafiając do młodszych słuchaczy i nadając ton nowemu brzmieniu Polski. W ramach grupy artystów z 2023 roku przedstawiamy Frank Leena, łączącego różne brzmienia, od rapu przez house, aż po rock i marzącego o stworzeniu zupełnie nowego gatunku muzycznego. tę Ukrainkę, skupiającą się na alternatywnych, elektronicznych brzmieniach, ale lubiącą eksperymenty z reggae czy indie popem. stickxra łączącego w swojej twórczości rapowe fascynacje z popem i bardziej subtelnymi brzmieniami. bambi uwielbiającą rap, ale doceniającą też trap i hyperpop. Ignacego bawiącego się popem, ale czerpiącego dużo inspiracji z jazzu. Wszyscy reprezentują nowe pokolenie artystów i zupełnie nowe brzmienie polskiej sceny muzycznej.

Globalny program „Radar Spotify” ma na celu pomóc wschodzącym artystom z całego świata osiągnąć kolejny etap kariery i wzmocnić ich relacje ze słuchaczami lokalnie i globalnie. W ramach programu Spotify zapewnia artystom zasoby i dostęp do integralnych możliwości marketingowych, a także rozszerzony zasięg i ekspozycję na ponad 180 rynkach na całym świecie. Od startu programu w Polsce w czerwcu 2021 roku Spotify wsparło 15 wschodzących artystów z naszego kraju, są to: Jann, Zalia, bryska, Julia Rocka, Szczyl, Julia Pośnik, Ania Leon, Tynsky, Marie, Kiwi, Nel, Oliwka Brazil, Dziwna Wiosna, P. Tropez i Marissa.

Jestem naprawdę szczęśliwy, że po raz kolejny możemy wspierać piątkę niezwykle utalentowanych artystek i artystów w ramach programu „Radar” i przybliżać ich wielu nowym użytkownikom i fanom w Polsce oraz poza jej granicami. Wyjątkowość grupy artystów z 2023 roku polega na flirtowaniu z wieloma gatunkami i czerpaniu z różnych stylów muzycznych. Przed streamingiem muzyka była postrzegana, promowana i klasyfikowana głównie przez pryzmat gatunku. Poruszanie się po sklepie z płytami uporządkowanymi według kategorii muzycznych było dla nas czymś naturalnym. Obecnie młodzi odbiorcy skupiają się bardziej na klimacie i nastroju danego utworu, jego tekście czy przesłaniu, stawiają na „bezgatunkowe” podejście do muzyki. Granice pomiędzy poszczególnymi gatunkami coraz bardziej się zacierają, dlatego zarówno odbiorcy, jak i twórcy łamią zasady gatunkowe, nie chcą wskazywać jednego „typu” muzyki jako swojego ulubionego. Artyści 4. edycji programu „Radar” doskonale reprezentują ten trend, dzięki czemu współtworzą nowe brzmienie w naszym kraju – podsumował Mateusz Smółka, Music Team Lead w Spotify.


Artyści „Radar Polska 2023”


Frank Leen – młody i utalentowany producent muzyczny i wokalista, którego pociąga wiele różnych gatunków muzycznych, w tym rap, house i pop. Utwór Frank Leena Subway Surfer z Mr Polską i Ablem de Jongiem osiągnął ponad 6 milionów streamów na Spotify w Polsce i za granicą. Dużą popularnością cieszyły się też jego autorskie single: Złudzenia czy Bombonierki.

ta Ukrainka – Anastazja Ivahnenko, nowa nadzieja dla sceny alternatywnej w Polsce. Jej inspirowany reggae utwór „Rasta” został bardzo pozytywnie przyjęty przez użytkowników Spotify w Polsce. Muzyka jest dla niej formą terapii i okazją do wypowiadania się na tematy społeczne.

stickxr – 19-letni artysta łączący w swojej twórczości gatunki takie jak pop, rap, indie i punk. Swoje brzmienie określa jako „estetyczne”. Znany większej publiczności z utworów takich jak Diss na miłość, domek na drzewie czy Hej!. Ostatni z nich osiągnął na Spotify ponad 5,5 miliona streamów.

bambi – 20-letnia raperka z powodzeniem łącząca rap z trapem i hyperpopem. Jej utwór IRL osiągnął blisko 10 milionów streamów na Spotify i stał się viralem w mediach społecznościowych w Polsce.

Ignacy – 20-letni wokalista, autor tekstów, kompozytor, znany mainstreamowej publiczności dzięki hitowi Czekam na znak, który osiągnął blisko 11 milionów streamów na Spotify i został nominowany w kategorii Piosenka Roku w konkursie Fryderyk 2023.


Playlista „Radar Polska” dostępna jest tutaj:
Źródło: materiały prasowe Spotify.


Designed by