ZPAV - O Nas ZPAV - Opłaty za Muzykę ZPAV - Muzyka a Prawo ZPAV - Bestsellery i Wyróżnienia ZPAV - Nagroda Muzyczna Fryderyk ZPAV - Dla Firm Muzycznych

Związek Producentów Audio-Video :: Aktualności

29 czerwca 2023 r.

Piąta edycja plebiscytu „Sanki”

„Gazeta Wyborcza” ogłosiła wyniki piątej edycji plebiscytu „Sanki”. Jest to coroczny ranking najciekawszych nowych twarzy na polskiej scenie muzycznej.

Do finałowej dziesiątki wytypowanej przez ekspertów z branży muzycznej – dziennikarzy, organizatorów festiwali, agentów koncertowych, menedżerów klubów muzycznych – zakwalifikowali się:

Älskar, Artificialice, Franek Warzywa i Młody B, Frank Leen, Kathia, Kresy, Dominika Płonka, Susk, Dawid Tyszkowski i USO 9001.

Tegoroczną edycję wygrał zespół Artificialice. Zwycięzcę plebiscytu wskazali dziennikarze „Gazety Wyborczej” oraz magazynu „Wysokie Obcasy”. Założycielka wyróżnionej formacji, Alicja Sobstyl, jest wokalistką i instrumentalistką, kompozytorką, producentką i autorką tekstów. Pochodzi z Lublina, działa na trójmiejskiej scenie, .in.. grając na flecie w zespole Klawo. Ze swym autorskim projektem Artificialice zadebiutowała w ubiegłym roku minialbumem Prisoners of Expectations, wydanym przez trójmiejską wytwórnię Coastline Northern Cuts.

W głosowaniu czytelniczek i czytelników zwyciężył Dawid Tyszkowski – wokalista, autor tekstów i kompozytor, który dopiero się rozkręca – długogrający debiut jeszcze przed nim.

Piosenki Tyszkowskiego przesycone są melancholią. Nie jest to jednak smutna i usypiająca muzyka, bo w tych dźwiękach jest dużo charakteru. Najwięcej słychać go w głosie Dawida: silnym, zdecydowanym, dojrzałym, głębokim i przyjemnym dla ucha – czytamy na stronach organizatora plebiscytu.

Plebiscyt „Sanki” organizowany jest po raz piąty. Jego patronem jest zmarły w 2017 r. krytyk muzyczny „Wyborczej” Robert Sankowski. W przeszłości w rankingu triumfowali: Rosalie, Hania Rani, Kaśka Sochackia i ta Ukrainka.

Źródło: wyborcza.pl.


Designed by