ZPAV - O Nas ZPAV - Opłaty za Muzykę ZPAV - Muzyka a Prawo ZPAV - Bestsellery i Wyróżnienia ZPAV - Nagroda Muzyczna Fryderyk ZPAV - Dla Firm Muzycznych

Związek Producentów Audio-Video :: Aktualności

17 stycznia 2024 r.

Paszporty „Polityki”

Po raz 31. przyznano nagrody kulturalne Paszporty „Polityki”. Wśród laureatów znaleźli się m.in. Hania Rani czy odpowiedzialna za musical 1989 Katarzyna Szyngiera. Po raz pierwszy przyznano Paszport Czytelników – otrzymał go Łona.

Paszporty są przyznawane od roku 1993 twórcom, którzy „czynią najszybsze postępy, zaskakują nowymi osiągnięciami, swoją aktywnością dobrze rokują w przyszłości”, jak czytamy na stronach organizatora.

Nagroda tradycyjnie przyznawana była w siedmiu kategoriach: film, książki, teatr, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna i kultura cyfrowa. Kandydatów w każdej z tych kategorii zgłaszali krytycy z różnych redakcji i instytucji kultury. W kolejnym etapie laureatów wyłoniła kapituła składająca się z dziennikarzy „Polityki”. W tym roku po raz pierwszy przyznano nową nagrodę Paszport Czytelników. Od początku istnienia nagrody Kapituła Paszportów „Polityki” uhonorowała już 193 laureatki oraz laureatów i wyróżniła 29 Kreatorów Kultury.

W kategorii muzyka poważna zatriumfował duet Karoliny Mikołajczyk (skrzypce) i Iwa Jedyneckiego (akordeon). Muzycy zostali docenieni „za wszechstronność i umiejętność poruszania się po różnych światach muzycznych, za wirtuozerię, nieokiełznaną fantazję i pomysłowość w doborze oraz tworzeniu nowego repertuaru na nietypowy skład, jakim są skrzypce i akordeon”.

W kategorii muzyki popularnej „za prowadzenie szerokiej publiczności w rejony, które nie kojarzyły się dotąd z masowością. Za imponujący rozwój własnej estetyki, a wreszcie za autorskie łączenie gatunków i muzyki z tekstem” – nagrodzono Hanię Rani.

Nagroda czytelników trafiła do Łony. W laudacji organizatorzy podkreślili:

Swoim najnowszym albumem Taxi pokazuje, że rap może być wręcz filmową opowieścią łączącą dokument z fabułą. Muzyka stworzona na potrzeby płyty jest nowatorska i otwiera nowe brzmienia w tym gatunku. Łona jako reprezentant starej fali hip-hopu wciąż eksperymentuje.


Laureaci i laureatki Paszportów POLITYKI 2023:


Film: Paweł Maślona

Teatr: Katarzyna Szyngiera

Kultura cyfrowa: Starward Industries

Sztuki wizualne: Marta Nadolle

Książka: Jacek Świdziński

Muzyka poważna: Karolina Mikołajczyk i Iwo Jedynecki

Muzyka popularna: Hania Rani

Paszport Czytelników: Łona

Kreator Kultury: Józef HenŹródło: polityka.pl