ZPAV - O Nas ZPAV - Opłaty za Muzykę ZPAV - Muzyka a Prawo ZPAV - Bestsellery i Wyróżnienia ZPAV - Nagroda Muzyczna Fryderyk ZPAV - Dla Firm Muzycznych

Związek Producentów Audio-Video :: Informacje prasowe

20 lipca 2023 r.

Pierwsze półrocze 2023 na oficjalnych listach ZPAV

Związek Producentów Audio Video przygotował podsumowanie pierwszego półrocza na Oficjalnych Listach Sprzedażowych (OLiS) oraz Oficjalnej Liście Ariplay (OLiA). Zestawienia podbijają: Kuban, Dawid Posiadło, sanah, club2020 oraz Miley Cyrus.

ALBUMY

Listę OLiS – Albumy, łączącą sprzedaż fizyczną i cyfrową, otwiera długo wyczekiwany album Kubana, zatytułowany spokój. Miejsce drugie należy do Dawida Podsiadły i jego ubiegłorocznego wydawnictwa Lata dwudzieste. Podium zamyka sanah z płytą sanah śpiewa Poezyje. Do pierwszej piątki dotarli także Avi z albumem Mały Książę oraz wydawnictwo pt. club2020, na którym zaprezentowały się największe gwiazdy wytwórni 2020.
W zestawieniu streamingowym albumów OLiS – Albumy w Streamie mamy zamianę miejsc: Dawid Podsiadło otwiera listę, a Kuban zajmuje miejsce drugie. Do pierwszej trójki dołączył również album club2020. Dwa kolejne miejsca zajęła sanah: na miejscu 4. z albumem Uczta oraz na miejscu 5. z sanah śpiewa Poezyje.
W zestawieniu obejmującym tradycyjne nośniki fizyczne Kuban powraca na pozycję lidera. Miejsce drugie zestawienia OLiS – Albumy Fizycznie należy do hip-hopowej formacji Polska Wersja i długo wyczekiwanego wydawnictwa Na waszych oczach. Na miejscu trzecim, z solowym albumem Mały Książe debiutuje Avi. Pierwszą piątkę uzupełniają ikony rocka: Depeche Mode – Memento Mori na miejscu 4. oraz Metallica 72 Seasons na pozycji 5.W ostatnim półroczu wydawnictwa rockowe królowały także na płytach winylowych. Na miejscu pierwszym zestawienia OLiS – Albumy Winyle uplasowała się pierwsza część wydawnictwa Kult XLI, przygotowanego z okazji 41-lecia istnienia zespołu. Miejsce drugie przypadło 15. studyjnemu albumowi Depeche Mode – Memento Mori. Miejsce trzecie listy zajmuje Metallica z albumem 72 Seasons. Za nimi uplasowała się kolejna rockowa ikona – zespół Riverside z płytą ID.Entity. Pierwszą piątkę dopełnia Dawid Podsiadło z debiutanckim albumem Comfort and Happiness.

SINGLE


W zestawieniach singlowych króluje Miley Cyrus. Jej singiel Flowers otwiera zarówno zestawienie najpopularniejszych utworów w streamie, jak i Oficjalną Listę Airplay (OLiA), prezentującą najczęściej odtwarzane utwory w polskich stacjach radiowych.

W serwisach streamingowych do miejsca drugiego dociera singiel Malibu Barbie projektu club2020. Miejsce trzecie należy do Dawida Podsiadły i utworu mori. Na kolejnych pozycjach zestawienia OLiS – Single w Streamie znajdują się kolejne hip-hopowe produkcje: na miejscu 4. singiel Taxi, przygotowany przez Kizo, Bletka, BeMelo, Eddie Block i Adash, a na 5. na okrągło Kubana i Favsta.
W stacjach radiowych za Miley Cyrus uplasował się Michael Patrick Kelly z utworem Wonders, na którym gościnnie pojawia się nowojorski raper Rakim. Podium dopełnia utwór Creepin', w którym siły połączyła trójka amerykańskich artystów: Metro Boomin, The Weeknd oraz 21 Savage. Miejsce czwarte zestawienia OLiA należy do zespołu Måneskin oraz Toma Morello, którzy przygotowali utwór Gossip. Pierwszą piątkę Oficjalnej Listy Airplay zamyka Nicky Youre z singlem Eyes On You.
Cotygodniowe oficjalne zestawienia ZPAV dostępne są na stronie olis.pl. Łącznie na stronie prezentowanych jest pięć list sprzedażowych:

• Oficjalna Lista Sprzedaży – albumy

obejmująca streaming albumów cyfrowych oraz sprzedaż albumów fizycznych

• Oficjalna Lista Sprzedaży – single w streamie

prezentująca wyniki poszczególnych utworów w streamingu

• Oficjalna Lista Sprzedaży – albumy w streamie

prezentująca wyniki poszczególnych albumów w streamingu

• Oficjalna Lista Sprzedaży – albumy fizycznie

prezentująca wyniki sprzedaży albumów na wszystkich nośnikach fizycznych

• Oficjalna Lista Sprzedaży – albumy winyle

prezentująca wyniki sprzedaży albumów na płytach winylowych.

Ponadto prezentowany jest ranking najpopularniejszych utworów granych w polskich stacjach radiowych – Oficjalna Lista Airplay (OLiA) – która przygotowywana jest przez firmę MicroBe z wykorzystaniem narzędzi do automatycznego monitorowania i analizy strumieni audio-wideo w oparciu o autorskie algorytmy rozpoznawania utworów.

Serwis prezentuje także Oficjalną Listę Wyróżnień (OLiW), na której można sprawdzić albumy i single, które otrzymały wyróżnienia Złotych, Platynowych i Diamentowych Płyt.


Cotygodniowe zestawienia najpopularniejszej w Polsce muzyki dostępne są tutaj..


Designed by