ZPAV - O Nas ZPAV - Opłaty za Muzykę ZPAV - Muzyka a Prawo ZPAV - Bestsellery i Wyróżnienia ZPAV - Nagroda Muzyczna Fryderyk ZPAV - Dla Firm Muzycznych

Związek Producentów Audio-Video :: Informacje prasowe

19 marca 2020 r.

Album 5x20 All the Best!! 1999-2019 zespołu ARASHI najlepiej sprzedającym się albumem w 2019 r.

Międzynarodowa Federacja Przemysłu Muzycznego (IFPI) ogłosiła listę najlepiej sprzedających się albumów na świecie w 2019 r. Na pierwsze miejsce zestawienia trafia kompilacja japońskiego zespołu Arashi, zatytułowana 5x20 All the Best!! 1999-2019.

Zespół Arashi, którego członkami są Satoshi Ohno, Sho Sakurai, Masaki Aiba, Kazunari Ninomiya i Jun Matsumoto, powstał w 1999 r., wydając swój pierwszy singiel A-ra-shi. W ciągu kolejnych dwudziestu lat zespół wydawał albumy sprzedające się w milionach egzemplarzy. W czerwcu 2019 r. z okazji 20. rocznicy istnienia zespołu powstała kompilacja 5x20 All the Best!! 1999-2019, a z okazji jubileuszu artyści przygotowali specjalną trasę koncertową po Japonii („Arashi Anniversary Tour 5x20”).

Członkowie zespołu, którzy w Japonii są uważani za symbole narodowe, ogłosili w styczniu 2019 r., że w 2021 r. planują zawiesić swoją działalność.

Frances Moore, dyrektor generalny IFPI, powiedziała: Arashi jest kultowym japońskim zespołem, który przyciągnął ogromną i bardzo oddaną grupę fanów w całej Azji w ciągu dwudziestu lat muzycznej kariery. Chcielibyśmy pogratulować artystom tego wyróżnienia, które świadczy o sile ich repertuaru i żywotności ich kariery.

Na miejscu drugim zestawienia najlepiej sprzedających się albumów na świecie w 2019 r. znalazł się ostatni album Taylor Swift, pt. Lover . Wydany w sierpniu 2019 r. zadebiutował na pierwszym miejscu list przebojów między innymi w Australii, Kanadzie, Meksyku, Holandii, Nowej Zelandii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, osiągając pod koniec pierwszego tygodnia po premierze poziom sprzedaży na świecie odpowiadający 3 milionom egzemplarzy.

Map of the Soul. Persona, szósta EP-ka południowokoreańskiego zespołu BTS zajmuje trzecie miejsce w zestawieniu. Jest nie tylko najlepiej sprzedającym się w historii albumem w Korei Południowej, ale także jako pierwszy koreański album trafił na pierwsze miejsca list przebojów w Australii, Kanadzie, Nowej Zelandii, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.

Zestawienie IFPI 10 najlepiej sprzedających się albumów na świecie stanowi podsumowanie globalnej sprzedaży fizycznych nośników i cyfrowych pobrań albumów. Zestawienie obejmuje wyłącznie sprzedaż fizyczną i cyfrową albumów.


Top 10 albumów na świecie w 2019 r.


WykonawcaTytułLiczba egzemplarzy (mln)
1Arashi 5x20 All the Best!! 1999-2019 3,3
2 Taylor Swift Lover 3,2
3 BTS Map of the Soul. Persona 2,5
4 Lady Gaga A Star is Born OST 1,2
5 Billie Eilish When We All Fall Asleep, Where Do We Go?1,2
6 Queen Bohemian Rhapsody 1,2
7 Ed Sheeran No.6 Collaborations Project 1,1
8 Ariana Grande thank u, next 1,0
9 Rammstein Rammstein 0,9
10 The Beatles Abbey Road 0,8


Nagroda Album Roku jest za 2019 r. przyznana po raz trzeci, na podstawie globalnego rankingu IFPI. Wcześniej ogłoszono nagrody dla Taylor Swift, która została uznana za Artystkę Roku 2019 i nagrodę Cyfrowego Singla Roku 2019, którym został bad guy Billie Eilish.

Zestawienie IFPI najlepiej sprzedających się albumów na świecie jest opracowywane zgodnie z określonymi ustalonymi procedurami, a cały proces został niezależnie zweryfikowany przez audytora.Źródło: materiały prasowe IFPI

Pobierz artykuł w pliku WORD

Designed by