Album z roku 1982 jest najlepiej sprzedającą się płytą. Od momentu wydania nakład w USA wyniósł 30 milionów kopii i ponad 100 milionów na całym świecie. Stał się pierwszym krążkiem w 63-letniej historii RIAA, który osiągnął status 30-krotnej Platynowej Płyty.
24 grudnia do dziewięciu największych serwisów streamingowych trafiła cała dyskografia zespołu The Beatles. Do tej pory nagrania słynnej Czwórki z Liverpoolu były dostępne tylko w serwisie iTunes.
Życzymy wspaniałych Świąt Bożego Narodzenia
pełnych radości, świątecznych melodii i wytchnienia od codziennego zgiełku.
Niech Nowy Rok będzie czasem pokoju i realizacji osobistych zamierzeń.
Związek Producentów Audio Video
Muz.ru, jeden z najstarszych i niegdyś największych legalnych portali muzycznych, zawiesił działalność podając piractwo internetowe i ogólną złą koniunkturę gospodarczą jako przyczyny swojej decyzji.
21 grudnia na rynku ukazał się pierwszy numer „Gazety Magnetofonowej” – kwartalnika, który będzie poruszać tematy dotyczące włączenie polskiej muzyki. Redaktorem naczelnym pisma jest Jarek Szubrycht.
17 grudnia 2015 – Koalicja Antypiracka po raz kolejny uhonorowała „Złotymi Blachami” przedstawicieli jednostek Policji, które w ubiegłym roku szczególnie wyróżniły się skuteczną walką z piractwem muzycznym, telewizyjnym i komputerowym.
Serwisy stereamingowe – Spotify, Deezer i Tidal podsumowały rok. Na listach najpopularniejszych utworów we wszystkich zestawieniach pojawiła się jedyna polska artystka – Sarsa z przebojem Naucz Mnie.
10 grudnia poznaliśmy laureatów brytyjskich nagród muzycznych – BBC Music Awards. Statuetka dla Brytyjskiego Artysty Toku trafiła do Adele, Międzynarodowym Artystą Roku została Taylor Swift, a Utworem Roku przebój Take Me To Church – Hoziera.
YouTube podsumował 2015 rok. W Polsce najpopularniejszym teledyskiem był klip do utworu Ellie Goulding Love Me Like You Do. Na miejscu drugim pojawił się teledysk polskiej wokalistki Sarsy do przeboju Naucz Mnie.
Trzeci album brytyjskiej wokalistki Adele 25 bije rekordy na całym świecie i również w Polsce przekracza historyczne granice.
Redakcja tygodnika „Polityka” ogłosiła nominacje do swoich corocznych nagród przyznawanych twórcom. W 23. edycji wyróżnienia zostaną przyznane w sześciu kategoriach w tym w dwóch muzycznych: muzyka popularna oraz muzyka poważna.
The National Academy of Recording Arts and Sciences ogłosiła nominacje do nagród Grammy 2016. Najwięcej szans na statuetkę ma Kendrick Lamar, który otrzymał 11 nominacji oraz Taylor Swift i The Weeknd nominowani w siedmiu kategoriach.
Tegoroczny hit Lean On, powstały przy współpracy zespołu Major Lazer, DJ-a Snakea oraz skandynawskiej wokalistki MO pobił rekord odtworzeń na Spotify.
Obecnie w branży muzycznej dominują dwa trendy: serwisy streamingowe zapewniają promocję i niesatysfakcjonujące tantiem oraz przychody z wydarzeń muzycznych na żywo, każdego roku nabierają większego znaczenia. To stymuluje poszukiwanie przez rynek nowych rozwiązań biznesowych.
Sony Music Entertainment nawiązało współpracę z jedną z największych gwiazd YouTuba - Kurtem Hugo Schneiderem. Powstanie internetowy serial muzyczny zatytułowany „To the Beat”, który połączy jednego z najpopularniejszych YouTuberów z największymi gwiazdami wytwórni.
W niedzielę 22 listopada w Microsoft Theater w Los Angeles po raz 43 odbyła się gala wręczenia nagród American Music Awards. Wieczór poprowadziła Jennifer Lopez. Najwięcej nagród zdobyła Tylor Swift, która odebrała statuetki w trzech kategoriach.
Między 27 a 29 listopada w Pałacu Kultury w Warszawie po raz kolejny odbędą się Europejskie Targi Muzyczne Co Jest Grane. Podobnie jak w ubiegłych latach Związek Producentów Audi Video został partnerem merytorycznym wydarzenia.
Wyrażamy głęboki smutek i solidarność ze wszystkimi osobami dotkniętymi dramatycznymi wydarzeniami w Paryżu. Ta tragedia w sposób szczególny uderzyła w naszą muzyczną rodzinę. W tej chwili nasze myśli są zwłaszcza z bliskim i rodzinami ofiar. Przyjmijcie proszę wyrazy naszego głębokiego współczucia.
Andrzej Puczyński
Przewodniczący ZPAV
Po rekordowych wynikach w streamingu najnowszy singiel Adele podpija stacje radiowe. W pierwszym tygodniu po premierze utwór został odtworzony przez brytyjskie radia 5 063 razy. Piosenka Hello pojawiła się także na polskiej liście Airpaly zajmując w ostatnim tygodniu szóste miejsce.
Kiedy w 2008 roku zespół Foo Fighters zdobył nagrodę Fryderyk w kategorii Najlepszy Album Zagraniczny nikt nie spodziewał się, że odebranie statuetki zajmie grupie aż 7 lat.
Według danych z raportu UK Music, branża muzyczna z Wielkiej Brytanii przyniosła w 2014 roku brytyjskiej gospodarce 4,1 miliard funtów, z czego prawie ¼ pochodzi z muzyki na żywo, a prawie 50% to przychody muzyków, kompozytorów i autorów tekstów.
Audio Video Show to największa w Polsce i druga co do wielkości w Europie wystawa sprzętu audio i video. 19. edycja tej imprezy odbędzie się w Warszawie w dniach 6 – 8 listopada. Oprócz wielu atrakcji technologicznych na wystawie nie zabraknie też najnowszej muzyki.
Teledysk do nowego singla Adele Hello pobił rekord oglądalności na YouTubie. W ciągu zaledwie 5 dni od premiery klip przekroczył 100 milionów wyświetleń i tym samym stał się drugim filmem w historii YouTube, który najszybciej osiągnął liczbę 100 milionów wyświetleń.
Jeden z najbardziej zakorzenionych i darmowych serwisów streamingowych na rynku właśnie zaprezentował swoją płatną wersję. 21 października w Los Angeles został zaprezentowany YouTube Red – jest to alternatywna, płatna wersja serwisu. Dostęp do nowej platformy, kosztuje 9,99 $ miesięcznie.
W niedzielę w Mediolanie rozdano statuetki MTV European Music Awards. Zwycięzcy zostali wyłonieni w wyniku głosowania w którym wzięło udział ponad pół miliarda osób z całego świata. Aż 5 statuetek trafiło w ręce Justina Biebera, wśród laureatów znaleźli się również Nicki Minaj, Taylor Swift, Rihanna czy One Direction.
W dniu 6 października 2015 r. Wydział do walki z przestępczością gospodarczą Komendy Rejonowej Policji w Warszawie wszczął, na podstawie zawiadomienia ZPAV, dochodzenie z art. 267 par. 1 kodeksu karnego w sprawie uzyskania nielegalnego dostępu do kont pocztowych ZPAV.
Sprzedaż płyt winylowych staje się bardziej dochodowa niż wspierany reklamami streaming. Według raportu Amerykańskiego Stowarzyszenia Przemysłu Fonograficznego RIAA za pierwsze półrocze 2015 roku sprzedaż winyli przyniosła w USA o prawie 60 milionów dolarów więcej zysku niż streaming.
W ubiegłym roku trzy największe wytwórnie muzyczne Sony, Warner i Universal wytoczyły proces serwisowi VKontakte, rosyjskiemu odpowiednikowi Facebooka za nieprzestrzeganie praw autorskich. Teraz sprawa znajduje swoje rozwiązanie.
Niemiecka branża muzyczna wygenerowała 11 miliardów euro dochodu w 2014 roku. Zatrudnionych w niej było 127 tysięcy osób, co znacznie przewyższa ilość zatrudnionych w pozostałych branżach medialnych. Raport wyraźnie pokazuje pozytywny wpływu rynku muzycznego na ekonomię Niemiec.
Apple od lat organizuje festiwal muzyczny, którego głównym celem jest promocja muzycznych przedsięwzięć firmy. Początkowo był to iTunes, teraz priorytetem stał się niedawno zaprezentowany serwis streamingowy Apple Music.
Federalne Biuro Śledcze zamknęło sharebeast.com, największy amerykański serwis oferujący nielegalny dostęp do muzyki.
Pierwszy singiel z nadchodzącej płyty Justina Biebara pobił rekord pod względem odtworzeń w serwisie Spotify.
Shazam aplikacja służąca m.in. do rozpoznawania utworów muzycznych ma więcej aktywnych użytkowników niż Spotify, Apple Music i Deezer razem wzięte. Jednak firma, oferująca popularną usługę w ciągu ostatnich 3 lat straciła 25 milionów funtów.
30 sierpnia odbyła się coroczna gala rozdania nagród MTV Video Music Awards. Największą tryumfatorką była Taylor Swift, która odebrała 4 statuetki, w tym między innymi za Teledysk Roku.
W minioną sobotę w Szczecinie odbyła się gala wręczenia nagród Eska Music Awards. Najwięcej powodów do świętowania miała Margaret, która odebrała nagrodę w dwóch kategoriach.
Serwis SoundCloud osiągnął liczbę 4,9 miliarda odtworzeń co stanowi podwojenie liczby odtworzeń sprzed roku.
Amerykańska firma będąca właścicielem największego na świecie sklepu internetowego aspiruje do bycia kolejnym medium strumieniowym. Już jakiś czas temu na rynku amerykańskim pojawił się serwis streamingowy Amazon Prime Music. Teraz usługa wchodzi na rynek europejski, debiutując w Wielkiej Brytanii.
Na szczycie półrocznego zestawienia Oficjalnej Listy Sprzedaży OLiS znalazła się płyta z muzyką do filmu Fifty Shades of Grey. Miejsce drugie zajęła francuska wokalistka Indila z albumem Mini World. Podium zamyka O.S.T.R z krążkiem Podróż zwana życiem.
Zarząd ZPAV wprowadził zmiany w regulaminie przyznawania wyróżnień. Od 1 sierpnia 2015 roku wyróżnienia Złotych, Platynowych i Diamentowych Płyt będą otrzymywały nie tylko albumy, ale także single.
Serwis Wirtualnemedia.pl opracował dane statystyczne dotyczące odwiedzalności i odsłon serwisów stacji radiowych. Na prowadzenie pod względem odsłon, a także liczby użytkowników zdecydowanie wysuwa się Eska.pl, Polskieradio.pl oraz RMF24.pl.
Od 20 lipca Radio Norda FM dotychczas nadające w Internecie, rozpoczęło emisję na falach UKF. Stacja podjęła współpracę programowo-reklamową z Grupą Radiową Time.
Jak podała amerykańska organizacja RIAA, Rihanna jako pierwsza artystka w historii przekroczyła liczbę 100 mln sprzedanych singli i tym samym znalazła się na 1. miejscu listy artystów z największą ilością sprzedanych cyfrowo singli w USA.
21 lipca zostały ogłoszone nominacje do MTV Video Music Awards, czyli nagród za najlepsze teledyski minionego roku. Największą szansę na statuetkę ma Taylor Swift, która nominowana jest w 9 kategoriach. Zaraz za nią uplasował się Ed Sheeran z 6 nominacjami.
Jak podaje Billboard.com album 1989 Taylor Swift jest najszybciej sprzedającym się krążkiem od 10 lat w Stanach Zjednoczonych. W czasie 36 tygodni od premiery, płyta rozeszła się w nakładzie ponad 5 mln kopii.
Stacje TV.Disco i Mjuzik.tv przeszły rebranding. Od 25 czerwca TV.Disco nadaje pod nową nazwą 4fun Fit&Dance, natomiast Mjuzik.tv zmieniło się w 4fun Hits.
Jak podaje serwis press.pl, Grupa Radiowa Agory kupiła warszawskie Radio Nostalgia i planuje je włączyć do swojej nowej sieci radiowej – Radio Pogoda.
Już od najbliższego piątku – 10 lipca fani muzyki na całym świecie będą mieli dostęp do premier muzycznych tego samego dnia. Dzięki projektowi przemysłu fonograficznego „Piątki z nową muzyką” premiery muzyczne będą dostępne w każdy piątek od godz. 00.01 czasu lokalnego w ponad 45 krajach.
Od 30 czerwca użytkownicy urządzeń mobilnych firmy Apple, mają możliwość korzystania z nowego serwisu muzycznego giganta technologicznego. Apple Music to serwis streamingowy, radio i platforma do komunikacji fanów z artystami w jednym.
Według danych opublikowanych przez brytyjską organizację BPI, udział w globalnym rynku artystów pochodzących ze Zjednoczonego Królestwa to 13,7%.
Jak podaje portal wirtualnemedia.pl, od lipca br. kanał Viva Polska emitować będzie teledyski całą dobę. Oznacza to, że na czas wakacji z ramówki znikną programy rozrywkowe takie jak m.in. „Nieustraszeni” czy „Z kamerą wśród Kardashianów”.
Internetowa platforma SoundCloud, zaczynająca jako darmowy serwis muzyczny ,od ubiegłego roku, zmieniła model biznesowy firmy. Wprowadzono reklamy oraz uruchomiono program On SoundCloud dzięki, któremu artyści mogą zacząć zarabiać poprzez platformę. SoundCloud miesięcznie ma około 175 mln użytkowników.
12 czerwca 2015 roku Senat RP przyjął bez poprawek Ustawę o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych w zakresie przedłużenia czasu ochrony dla producentów fonogramów i artystów wykonawców do 70 lat.
Od 10 lipca światowe premiery muzyczne we wszystkich krajach będą ukazywać się w tym samym dniu. Nowe utwory i albumy będą dostępne w każdy piątek od godz. 00.01 czasu lokalnego w ponad 45 krajach – nowa muzyka będzie dostępna dla wszystkich w tym samym momencie.
Podczas pierwszego dnia konferencji WWDC, firma Apple zaprezentowała swój nowy serwis muzyczny – Apple Music, który ma stać się konkurentem dla serwisów streamingowych.
Największa agencja koncertowa na świecie – Live Nation, po raz pierwszy w historii, jesienią tego roku przyzna swoje statuetki. Gwiazdy powalczą między innymi o tytuł Najlepszy Koncert Rok oraz Najlepszy Wspólny Występ.
Serwis BIQdata przeanalizował najpopularniejsze w 2013r. utwory muzyczne i albumy oraz ich źródła. W zestawieniu pod uwagę wzięto 10 najczęściej odtwarzanych utworów w serwisie Spotify, sprzedaż cyfrową singli oraz fizyczną sprzedaż albumów.
Zarząd ZPAV podjął decyzję o zmianie w regulaminie przyznawania złotych, platynowych i diamentowych płyt, polegającej na przyznawaniu wyróżnień na podstawie sprzedaży detalicznej. Od 1 czerwca br. wyróżnienia przyznawane będą wg – w sprzedaży produktów fizycznych - raportu sprzedaży przygotowywanego przez TNS Polska na potrzeby listy Olis, a w sprzedaży cyfrowej – wg przesyłanych do ZPAV informacji od firm fonograficznych.
Już w najbliższy czwartek, 28 maja, Związek Producentów Audio Video, weźmie udział w 18. edycji gdańskich Targów Wyposażenia i Zaopatrzenia Gastronomii, Hoteli i Sklepów GASTROEXPO. Serdecznie zapraszamy na wspólny panel ZPAV oraz firmy MOOD MEDIA zatytułowany „Muzyka w restauracji. Jeszcze nigdy nie było tak łatwo”.
Związek Producentów Audio Video opublikował podsumowanie dotyczące wpływów na rzecz producentów muzycznych zainkasowanych przez OZZ ZPAV. Łączne inkaso w 2014 roku wyniosło 39 388 tys. zł, co stanowi już 14,28% przychodu polskiego rynku muzycznego.
W niedzielę 17 maja zostały rozdane nagrody Billboard Music Awards. Zdecydowaną triumfatorką wieczoru jest Taylor swift, która zdobyła osiem statuetek. Wśród nagrodzonych gwiazd znaleźli się również John Legend, Sam Smith, Iggy Azalea oraz zespół One Direction.
23 kwietnia po raz dwudziesty pierwszy zostały wręczone nagrody Akademii Fonograficznej FRYDERYK. Uroczystość rozdania nagród w kategoriach Muzyki Poważnejej odbyła się w samo południe w Sali Kolumnowej Instytutu Historycznego UW. Zapraszamy do obejrzenia relacji z tego wydarzenia.
23 kwietnia po raz dwudziesty pierwszy zostały wręczone nagrody Akademii Fonograficznej FRYDERYK. Uroczysta gala rozdania nagród w kategoriach Muzyki Rozrywkowej oraz Muzyki Jazzowej odbyła się w Teatrze Polskim i zgromadziła czołówkę wybitnych muzyków, autorów, kompozytorów, producentów muzycznych, dziennikarzy oraz najważniejszych przedstawicieli branży fonograficznej. Zapraszamy do obejrzenia najciekawszych i najbardziej emocjonującyh momentów z tego wieczoru.
Wraz z końcem kwietnia 2015 roku z Programem Pierwszym Polskiego Radia pożegnał się dotychczasowy szef muzyczny stacji - Zbigniew Zegler, który funkcję Kierownika Redakcji Muzycznej pełnił od 2012 roku. Søren Kierkegaard twierdził, że „Życie można zrozumieć, patrząc nań tylko wstecz. Żyć jednak trzeba naprzód” i to najlepiej oddaje sens moich decyzji i wyborów. Po trzech latach, spędzonych w Radiowej Jedynce, chcę podziękować Zespołowi za naukę, jaką mi dał, a Szefostwu Radiowej Jedynki i całego Polskiego Radia za to, że umożliwili nam wspólną pracę. Najbardziej wdzięczny jestem zaś Słuchaczom, którzy najwydatniej pomagali mi „zrozumieć życie” – tak o swojej decyzji mówi Zbigniew Zegler.
Ruszyła strona czystenośniki.pl, która zwiera komplet informacji dotyczących opłaty od tzw. czystych nośników. Strona powstała w ramach wspólnej inicjatywy Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, Związku Producentów Audio-Video (ZPAV) oraz Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych (SAWP) i zawiera komplet informacji przydatnych dla osób zainteresowanych tą problematyką. Między innymi możemy dowiedzieć się – dlaczego opłata jest potrzebna, kto jest jej płatnikiem, do kogo trafiają środki, jak powstaje lista urządzeń objętych opłatą, kto reguluje kwestie prawne i jak wygląda system poboru opłat w innych krajach. Strona wyjaśnia także dlaczego opłata ta nie jest podatkiem od piractwa.
Wojciech Jagielski, przestał pełnić funkcję dyrektora muzycznego Radia ZET. Nowym muzycznym stacji została jego dotychczasowa zastępczyni – Joanna Sołtysiak.
23 kwietnia po raz dwudziesty pierwszy zostały wręczone nagrody Akademii Fonograficznej FRYDERYK. W muzyce rozrywkowej triumfowała Natalia Przybysz, która została nagrodzona w dwóch kategoriach - Album Roku Rock i Utwór Roku. Artystą roku w muzyce jazzowej został Marcin Wasilewski, który wraz ze swoim trio odebrał także nagrodę za Jazzowy Album Roku. Największym zwycięzcą w muzyce poważnej okazał się sekstet wokalny muzyki współczesnej proMODERN, który zdobył dwie statuetki - Album roku muzyka chóralna, oratoryjna i operowa oraz Najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej. Złotymi Fryderykami uhonorowani zostali: Lech Janerka, Kazimierz Kord oraz Janusz Muniak.
23 kwietnia zostały wręczone nagrody Akademii Fonograficznej Fryderyk 2015. Jako pierwsi statuetki odebrali artyści ubiegający się o nagrody w kategoriach Muzyki Poważnej. Największym zwycięzcą okazał się sekstet wokalny muzyki współczesnej proMODERN, który zdobył aż dwa Fryderyki!
Już w czwartek, 23 kwietnia odbędzie się 21. edycja nagród muzycznych Fryderyk. Uroczysta gala odbędzie się w Teatrze Polskim. Jak co roku transmisję z wydarzenia będzie można obejrzeć na Programie 2 Telewizji Polskiej.
Światowe przychody ze sprzedaży muzyki cyfrowej osiągnęły poziom popularności tradycyjnych nośników – Międzynarodowa Ferderacja Przemysłu Muzycznego opublikowała raport IFPI DIGITAL MUSIC REPORT 2015
Już w ten weekend w klubokawiarni Pardon, To Tu odbędzie się 9. edycja konferencji Muzyka a Biznes. Przewidzianych jest siedem paneli, m.in. odnośnie prawa autorskiego i praw pokrewnych czy sponsoringu festiwali muzycznych.
Organizacja Official Charts Company zajmująca się przygotowaniem oficjalnych notowań na Wyspach Brytyjskich, ogłosiła dwa nowe zestawienia tygodniowe – Oficjalną Listę Sprzedaży Płyt Winylowych oraz Oficjalną Listę Sprzedaży Singli Winylowych.
Magazyn Billboard ogłosił nominacje do tegorocznych Billboard Music Awards. Najwięcej nominacji zdobyła Taylor Swift, która nominowana jest 14 razy w 13 kategoriach. Zaraz za nią największe szanse na statuetki mają Sam Smith - 13 nominacji, Iggy Azalea - 12 oraz Meghan Trainor - 9.
Plebiscyty muzyczne to nie tylko Grammy Awards czy BRIT Awards, ale także różne krajowe nagrody, których celem jest uhonorowanie rodzimych artystów za osiągnięcia z roku poprzedniego.
Dobry rok na polskim rynku muzycznym. Po raz pierwszy od ośmiu lat wzrosła sprzedaż nośników fizycznych. Kolejny wzrost notuje muzyka cyfrowa.
Najwięcej nominacji zdobył Artur Rojek - za album roku "Składam się z ciągłych powtórzeń", dwie piosenki: "Beksa" i "Syreny" oraz dwa teledyski! Nikola Kołodziejczyk nominowany we wszystkich kategoriach jazzowych. GALA FRYDERYK 2015 odbędzie się 23 kwietnia
ZPAV na mocy umowy o współpracy został partnerem WSPol. w Szczytnie. Przedmiotem porozumienia jest współdziałanie w ramach powstającego Centrum Analityczno-Wywiadowczego i Doskonalenia Zwalczania Cyberprzestępczości w zakresie szkolenia i doskonalenia zawodowego służb mundurowych oraz badań naukowych i prac rozwojowych nad problematyką szerokorozumianej cyberprzestępczości.
Piątek zostanie ustalony jako dzień premier muzycznych na całym świecie – podała Międzynarodowa Federacja Przemysłu Fonograficznego. Decyzję o wprowadzeniu w życie projektu potwierdzono oficjalnie dziś jako wynik konsultacji przeprowadzonych wśród artystów, stowarzyszeń, wytwórni fonograficznych oraz dystrybutorów muzyki.
Taylor Swift została uznana przez IFPI za Artystę Roku 2014 (IFPI Global Recording Artist of 2014) i otrzymała nagrodę dla najpopularniejszego artysty na podstawie liczby sprzedanych nagrań na całym świecie we wszystkich dostępnych formatach, zarówno tradycyjnych jak i cyfrowych – pobranych z Internetu i udostępnianych w serwisach strumieniowych.
Wieczorem 25 lutego poznaliśmy laureatów brytyjskich nagród muzycznych – BRIT Awards 2015. Ed Sheeran i Sam Smith otrzymali po dwie nagrody w kategoriach: Najlepszy Brytyjski Wokalista, Najlepszy Brytyjski Album (Ed Sheeran), Debiut Roku oraz Największy Sukces Międzynarodowy (Sam Smith).
Oscar za Najlepszą Piosenkę powędrował do rapera Commona i wokalisty Johna Legenda, którzy wspólnie nagrali utwór Glory do filmu Selma. Za najlepszą muzykę filmową nagrodę otrzymał Alexandre Desplat za muzykę do filmu Grand Budapest Hotel.
Według najnowszych informacji Ellie Goulding pobiła światowy rekord świata. Jej utwór Love Me Like You Do przekroczył liczbę 15 milionów streamów w tydzień.
Według najnowszego raportu stowarzyszenia Promusicae (Productores de Música de España) – hiszpańskiego oddziału IFPI (Międzynarodowa Federacja Przemysłu Fonograficznego), w 2014 roku Hiszpanie wydali na muzykę 149 mln euro oznacza to wzrost o 21,2% w stosunku do roku 2013.
8 lutego (w Polsce w nocy z 8 na 9 lutego) odbyła się 57. gala rozdania nagród Grammy. Największym wygranym okazał się Sam Smith, który zdobył cztery statuetki w kategoriach: Piosenka Roku, Nagranie Roku, Debiut Roku oraz Najlepszy Album Pop.
Sąd Okręgowy w Poznaniu odrzucił wniosek Stowarzyszenia Organizatorów Imprez Artystyczno-Rozrywkowych i Sportowych zaskarżający tabelę stawek Organizacji Zbiorowego Zarządzania prawami autorskimi i prawami pokrewnymi w zakresie odtwarzania muzyki do tańca, tym samym uznając ją za prawidłową.
Wśród laureatów Bestsellerów Empiku 2014 znaleźli się m.in. Dawid Podsiadło, Indila oraz Włodek Pawlik. Była to 16. edycja nagród, które przyznawane są na podstawie zakupów konsumentów.
Telewizja muzyczna Kino Polska Muzyka wprowadza zmiany w ramówce – od 1. lutego na antenie pojawiło się nowe pasmo muzyczne Największe polskie przeboje.
Dopiero podczas trzeciej licytacji, 29 stycznia, państwowa firma fonograficzna Polskie Nagrania, została sprzedana za kwotę 8,1 mln zł. Nowym właścicielem wytwórni jest koncern fonograficzny Warner Music Poland.
Najpopularniejszym utworem radiowym roku 2014 był debiutancki singiel Milky Chance – Stolen Dance. Pierwszy polski utwór znalazł się w rocznym podsumowaniu na pozycji 10. i był to singiel Nic do stracenia Mrozu we współpracy z Sound N' Grace. Łącznie w pierwszej 50 znalazło się 9 polskich piosenek.
Mini World, debiutancki album francuskiej wokalistki Indili, to najchętniej kupowana płyta w minionym roku. Miejsce drugie należy do pierwszego solowego albumu Artura Rojka Składam się z ciągłych powtórzeń.
Właśnie ukazały się nominacje do najbardziej prestiżowej nagrody muzycznej na rynku brytyjskim – The BRIT Awards. Najwięcej - 5 nominacji - zdobył Sam Smith, Ed Sheeran i George Ezra nominowani są w czterech kategoriach.
Zwycięzcą tegorocznej edycji BBC Sound Of – plebiscytu wyłaniającego najbardziej obiecujący talent rozpoczynającego się roku – zostało londyńskie trio Years & Years.
2014 rok w Wielkiej Brytanii okazał się historyczny. Po raz pierwszy w TOP 10 Najlepiej Sprzedających się Albumów znaleźli się tylko artyści brytyjscy. Numerem jeden jest album X Ed’a Sheeran, który sprzedał się w ilości 1,7 mln kopii. Wokalista jest również najczęściej strumieniowym artystą w UK.