Magazyn Billboard jak co roku opublikował właśnie podsumowanie roku 2014. Miano Top Artist przypadło Katy Perry, natomiast utwór Happy Pharrella Williamsa znalazł się na szczycie podium listy Top 100 Songs.
Już od kilku lat to nie śnieg przypomina nam o zbliżających się świętach Bożego Narodzenia, a dekoracje i muzyka, którą można usłyszeć w centrach handlowych, radiach czy kawiarniach.
Radio RMF FM liderem rynku radiowego w grupie ogólnopolskich i ponadregionalnych stacji radiowych w ostatnim kwartale roku. Ostatnią pozycję zajmuje stacja Muzo.fm.
Serwisy streamingowe przygotowały zestawienia najczęściej odtwarzanych albumów i utworów w 2014. Płyta Artura Rojka Składam się z ciągłych powtórzeń został numerem 1. w serwisie Deezer oraz WiMP.
W ostatani weekend listopada w Pałacu Kultury i Nauki, odbyła się 4. edycja Europejskich Targów Muzycznych „Gazety Co Jest Grane”. Związek Producentów Audio Video już po raz trzeci był partnerem merytorycznym tego wydarzenia.
5 grudnia amerykańska The National Academy of Recording Arts and Sciences ogłosiła nominacje do nagród Grammy 2015. W grupie faworytów znaleźli się Beyoncé, Sam Smith oraz Pharrell Williams z sześcioma nominacjami.
W ostatnim tygodniu listopada, ZPAV miał przyjemność gościć dwóch delegatów brytyjskich organizacji – British Phonographic Industry oraz Music Publishers Association.
Serdecznie zapraszamy na wspólne stoisko ZPAV oraz SAWP w ramach Europejskich Targów Muzycznych CO JEST GRANA. Już w najbliższy weekend w Pałacu Kultury i Nauki odbędzie się IV edycja targów. ZPAV trzeci rok z rzędu jest partnerem merytorycznym tego wydarzenia. W tym roku wspólnie ze Stowarzyszeniem Wykonawców SAWP przygotowaliśmy szereg atrakcji w tym spotkań z przedstawicielami obu stowarzyszeń, a także artystami i wykonawcami. Serdecznie zapraszamy!
W najbliższy weekend (28-30 listopada) odbędzie się kolejna edycja Europejskich Targów Muzycznych „Gazety Co Jest Grane”. Już po raz czwarty, w Pałacu Kultury i Nauki zgromadzą się najważniejsi przedstawiciele związani z branżą muzyczną. W ciągu trzech dni uczestnicy Targów będą mieli okazję do wzięcia udziału w wielu koncertach, wystawach i spotkaniach z artystami. Europejskie Targi Muzyczne oferują nie tylko bogaty program artystyczny, ale również serię zróżnicowanych tematycznie wykładów i paneli dyskusyjnych.
Rozpoczęliśmy przyjmowanie zgłoszeń do nagród Fryderyk 2015. Bieżąca edycja obejmuje wydawnictwa fonograficzne, które ukazały się na rynku między 1 grudnia 2013 roku a 30 listopada 2014 roku. Termin rejestracji płyt w konkursie mija 19 grudnia 2014 roku.
23 listopada w Nokia Theatre w Los Angeles odbyła się 42. gala rozdania nagród American Music Awards. Triumfatorami tegorocznej gali byli Katy Perry oraz zespół One Direction.
19 listopada 2014 Zarząd Związku Producentów Audio Video zatwierdził wniosek Rady Akademii Fonograficznej dotyczący kategorii nagród FRYDERYK 2015.
Taylor Swift tuż przed premierą swojego najnowszego albumu 1989 wycofała wszystkie swoje płyty z serwisów streamingowych Spotify i Deezer.
Ostatnie badania przeprowadzone przez Mindlab International na zlecenie firm PPL oraz PRS for Music są jednoznaczne – muzyka zdecydowanie wpływa na produktywność w pracy. Odpowiednio dobrana sprawia, że wzrasta nasza kreatywność, sprawność oraz dokładność wykonywanych zadań.
Serwis streamingowy Spotify obniża ceny usługi premium, wprowadzając na rynek usługę Spotify Family, czyli rodzaj chmury łączącej pięciu użytkowników posiadających konta premium.
Triumfatorem tegorocznej gali, odbywającej się 9 listopada w Glasgow, jest zespół One Direction, który zakończył niedzielny wieczór z trzema statuetkami.
9 listopada, czyli w najbliższą niedzielę, w Glasgow odbędzie się muzyczna Gala MTV Europe Music Awards. Europę Wschodnią będzie reprezentował Dawid Kwiatkowski.
W miniony weekend w Łodzi odbyła się szósta edycja Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit 2014. W ciągu trzech dni, w Klubie Wytwórnia, odbywały się szkolenia, koncerty, jak też spotkania z muzykami i reprezentantami rozmaitych firm oraz organizacji związanych z branżą muzyczną.
Serdecznie zapraszamy na wspólne spotkanie panelowe Stowarzyszeń ZAiKS oraz ZPAV, które odbędzie się w sobotę, 25 października w łódzkim Klubie Wytwórnia w ramach Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit 2014.
Australian Recording Industry Association ogłosiło pełną listę nominowanych do tegorocznej nagrody ARIA, wśród wytypowanych przeważają artyści niezależni.
Akademia Fonograficzna dokonała wyboru Rad Akademii sekcji muzyki rozrywkowej, poważnej i jazzowej w kadencji 2014-2016.
Sprzedaż albumów winylowych w Wielkiej Brytanii już dziś przekroczyła wyniki zeszłego roku, osiągając poziom 844 122 egzemplarzy. ERA przewiduje, że do końca 2014 roku osiągnie milion sztuk.
Symbole z uwzględnieniem kategorii wiekowej, dla której przeznaczony jest teledysk, pojawiły się w Wielkiej Brytanii. Od 1 października na każdym nośniku fizycznym zawierającym teledyski powinny być widoczne odpowiednie oznaczenia. Na początku października wystartował także program pilotażowy dotyczący klasyfikacji teledysków publikowanych w Internecie.
Mając na uwadze treść art. 1071 ust. 1 Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r. ZPAV i SAWP podpisały porozumienie, które umożliwia podmiotom gospodarczym zawarcie jednej umowy za korzystanie z praw pokrewnych, tj. praw artystów wykonawców oraz praw producentów.
The Endless River – taki tytuł nośni album Pink Floyd, który ukaże się 10 listopada. To pierwszy nowy materiał grupy od 20 lat.
Jak podaje Presserwis Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zgodziła się na zmianę nazwy Radia Pin na Muzo.fm. Nowa nazwa nie będzie wiązała się ze zmianą koncesji, stacja zachowa charakter informacyjno-biznesowo-muzyczny.
BMG Chrysalis UK za miliony funtów kupiło renomowaną, niezależną brytyjską wytórnie muzyczną Infectious Music. Wraz z przejęciem firmy, BMG weszło w posiadanie kontraktów takich artystów jak: Alt-J, Temper Trap, These New Puritan, Drenge, Superfoo, RY X, The Acid, Local Natives oraz Vance Joy. BMG zyskało również pracowników Infectious Music, na czele z założycielem i prezesem Kordem Marshallem.
Cyfrowy rynek sprzedaży muzyki rozwija się bardzo intensywnie, pierwsze półrocze zamknął kwotą ponad 19,5 mln zł, przy czym najwyższy wzrost – o 61,30% – odnotował dochód z tytułu subskrypcji. Sprawdzamy więc jakie utwory w wakacje Polacy wybierali w streamingu.
MTV ogłosiło nominacje do kategorii Najlepszy Polski Artysta MTV. Rozdanie nagród MTV EMA 2014 odbędzie się 9 listopada w Glasgow. Transmisję z 21. edycji imprezy będzie można obejrzeć o 21:00 na antenie MTV.
2 września odbyła się uroczystość rozdania nagród AIM Independent Music Awards 2014. Ceremonię w londyńskim The Brewery poprowadzili Alice Levine z Radio 1 oraz John Kennedy z rozgłośni XFM.
Podczas, gdy streaming nabiera rozpędu, amerykański przemysł muzyczny bije kolejne rekordy, niestety nie w pozytywnym tego słowa znaczeniu – pisze na swoich stronach portal Billboard.com.
79 mln zł wyniosła wartość polskiego rynku muzycznego w I półroczu 2014 r. Najchętniej kupowanym albumem okazała się dziesięciopłytowa składanka European Jazz (2013), najczęściej granym utworem w stacjach radiowych – Stolen Dance niemieckiego duetu Milky Chance.
W nocy z 24 na 25 sierpnia 2014 zostały rozdane statuetki MTV Video Music Awards. 31. gala VMA była transmitowana na żywo w stacji MTV z Inglewood w Kalifornii.
Grupa 4fun Media zmieniła nazwę stacji Rbl.tv na Mjuzik.tv. Modyfikacje wprowadzone 12 sierpnia 2014 r. dotyczą także profilu muzycznego kanału.
Od 6 lipca 2014 r. do brytyjskiego rankingu Official Singles Chart wliczane są dane dotyczące streamingu. Zespół Magic! zdobył pozycję lidera na liście dzięki 16% udziałowi streamingu włączonego do sprzedaży.
Creative Content UK to porozumienie podpisane pod patronatem brytyjskiego rządu pomiędzy dostawcami Internetu a organizacjami z branży muzycznej i filmowej. Program będzie monitorować sieci P2P w celu odnalezienia nielegalnych treści. Po ich zlokalizowaniu, ustali adresy IP internautów, którzy je pobrali i wyśle do nich informację, która zawierać będzie m.in porady na temat tego, w jaki sposób można pobierać podobne materiały w legalny sposób.
Rhapsody International, firma konkurująca z serwisem Spotify, odnotowała wzrost liczby subskrybentów korzystających z płatnej opcji serwisu do dwóch milionów użytkowników. W kwietniu tego roku wynosiła ona 1,7 miliona.
Spotify podpisze umowę z MTV i innymi kanałami telewizyjnymi należącymi do spółki Viacom. Nowe porozumienie ma na celu wymianę narzędzi marketingowych służących do promowania muzyki.
Telewizja MTV ogłosiła nominacje do Video Music Awards. Najwięcej, bo aż osiem nominacji do nagrody zgarnęła Beyonce. Tuż za nią, z siedmioma nominacjami, uplasowali się ex aequo Eminem oraz Iggy Azalea. Ogłaszając nominacje, MTV wykorzystała zdobywającą coraz większą popularność, aplikację Snapchat.
Debata na temat opłat od czystych nośników toczy się w cieniu zarzutów, że aktualizacja katalogu urządzeń, od których jest pobierana spowoduje wzrost cen sprzętu elektronicznego. Przykłady innych Państw europejskich pokazują, że tak nie jest.
Co łączy komercyjne loty w kosmos, producenta elektroniki z doliny krzemowej i wizytę w klubie fitness? Wszystko jest powiązane z muzyką. Virgin Galactic nie powstałoby, gdyby nie Virgin Records, Apple nie osiągnąłby sukcesu, gdyby nie kontent muzyczny w urządzeniach mobilnych, a wizycie na siłowni zawsze w tle towarzyszy muzyka.
W pierwszej połowie 2014 roku przychody ze sprzedaży muzyki w Hiszpanii, w porównaniu do ponad 80% spadku w ciągu ostatnich 13 lat, znacząco wzrosły. Według raportu opublikowanego 16 lipca 2014 r. przez hiszpańskie stowarzyszenie Promusicae, przychody ze sprzedaży fizycznych i cyfrowych nośników wyniosły 58 080 000 euro, co stanowi wzrost o 6,2%, w porównaniu do analogicznego okresu w roku 2013.
Serwis SoundCloud jest bliski podpisania umów z Universal Music Group, Sony Music Entertainment i Warner Music Group odnośnie licencji umieszczanych na stronie serwisu plików muzycznych. W przeciwnym wypadku grożą mu pozwy sądowe ze strony wytwórni.
Singapurski parlament przyjął w tym tygodniu ustawę, która wprowadza cywilną procedurę, umożliwiającą blokowanie stron internetowych. Zdaniem Międzynarodowej Federacji Przemysłu Fonograficznego jest to posunięcie, które umożliwi rozkwit przemysłu fonograficznego nie tylko w Singapurze, ale i na całym świecie.
Włoskie organizacje antypirackie postanowiły połączyć swoje siły i zawrzeć porozumienie w celu uderzenia w zasadnicze źródła dochodów pirackich organizacji, którymi są reklamy. Po raz pierwszy przemysł reklamowy oraz organizacje chroniące prawa autorskie, zgodziły się na wspólną walkę ze wzrostem nielegalnej wymiany oraz dystrybucji treści.
Po raz pierwszy historii dane ze sprzedaży muzyki w serwisach streamingowych będą wliczane w oficjalne podsumowania sprzedaży singli i płyt. Dane ze streamingu audio od 6 lipca 2014 roku będą włączane do kalkulacji statusu srebrnych, złotych i platynowych płyt przyznawanych przez Brytyjskie Stowarzyszenie Przemysłu Fonograficznego BPI za osiągnięcie określonych progów sprzedaży nagrań muzycznych.
Serwis strumieniowy Deezer przechodzi zmiany i wprowadza nowe funkcje. Od teraz użytkownicy wersji mobilnej Premium+ mają możliwość słuchania utworów w lepszej jakości oraz mogą przesyłać odtwarzane utwory do telewizora.
Użytkownicy serwisu YouTube najprawdopodobniej do końca wakacji będą mieli możliwość skorzystania z nowego serwisu strumieniowego o roboczej nazwie YouTube Music Pass. Nieistniejąca jeszcze usługa już wzbudza kontrowersje.
Cyfrowa Piosenka Roku jest wyróżnieniem Związku Producentów Audio Video za najlepiej sprzedający się utwór w formacie cyfrowym. Kryterium branym pod uwagę w tej klasyfikacji jest wartość sprzedaży pobrań cyfrowych pojedynczych utworów w danym roku kalendarzowym.
Dotychczasowa wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, Małgorzata Omilanowska, odebrała od prezydenta Bronisława Komorowskiego nominację na stanowisko ministra. Zastąpiła tym samym Bogdana Zdrojewskiego, pełniącego tę funkcję od prawie siedmiu lat, który został wybrany do Parlamentu Europejskiego.
W marcowym numerze „Marketing i rynek” opublikowano artykuł Małgorzaty Niesiobędzkiej i Michała Gesseka Wpływ tempa muzyki na zachowania e-konsumenta. Pokazane zostały przykłady badań dotyczących wpływu tempa muzyki na zachowania konsumenckie.
T-Mobile został drugim operatorem telefonii komórkowej w Polsce, w którego ofercie można znaleźć serwis streamingowy WiMP. Usługa jest dostępna w ramach wszystkich taryf.
Najnowszy singiel Ariany Grande z gościnnym udziałem Iggy Azalei pod tytułem „Problem” jest najlepiej sprzedającym się singlem roku w Stanach Zjednoczonych.
Serwis streamingowy Google Play Music jest już dostępny dla użytkowników z Polski. Usługa oferuje dostęp do 20 milionów utworów do odsłuchu i 20 tysięcy do pobrania. Do tej pory można było z niego korzystać w 26 krajach.
Serwis Vimeo, największy rywal popularnego YouTube, wdraża mechanizm wykrywania naruszeń praw autorskich wytwórni. Nowy moduł antypiracki nosi nazwę Copyright Match.
Facebook stopniowo wprowadza funkcję umożliwiającą rozpoznanie i dołączenie do statusu użytkownika muzyki, która w danym momencie towarzyszy mu w tle. Przykładając mikrofon smartfona do źródła odtwarzanego utworu, Facebook rozpozna jego tytuł oraz wykonawcę, umieszczając te dane w statusie.
Tegoroczna gala rozdania amerykańskich nagród muzycznych Billboard Music Awards odbyła się tradycyjnie w MGM Grand Garden Arena w Las Vegas. Wydarzenie transmitowane było na żywo w telewizji ABC 18 maja.
Płyta IMAGINE DRAGONS Night Visions jako pierwszy w Polsce album uzyskał miano Platynowej Płyty dzięki sprzedaży cyfrowej, natomiast status Złotej Płyty otrzymał tylko dzięki odtworzeniom w serwisach streamingowych.
Wręczyliśmy statuetki Fryderyk 2014 laureatom nagród w kategoriach muzyki poważnej. Uroczystość odbyła się w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie.
Przez wszystkie dni maja, 24 godziny na dobę, radiowa Jedynka nadawać będzie utwory wyłącznie w języku polskim. Stacja przeprowadzi również specjalny plebiscyt, w którym słuchacze wybiorą „Przebój 25-lecia wolnej Polski”.
24 kwietnia odbyła się jubileuszowa 20 gala rozdania nagród Akademii Fonograficznej FRYDERYK. Podczas uroczystości przypomnieliśmy o wynikach konkursu zorganizowanego przez ZPAV - PŁYTA DWUDZIESTOLECIA NA 20. URODZINY FRYDERYKA.
20. jubileuszowa edycja nagród Akademii Fonograficznej Fryderyk dobiegła końca. Uroczysta gala, która odbyła się w warszawskiej Sali Kongresowej zgromadziła czołówkę branży fonograficznej w Polsce, w tym największe gwiazdy, kompozytorów, producentów muzycznych, dziennikarzy oraz wydawców.
24 kwietnia po raz dwudziesty zostały wręczone nagrody Akademii Fonograficznej Fryderyk. Jubileuszowa gala odbyła się w warszawskiej Sali Kongresowej. W kategorii muzyki rozrywkowej triumfował Dawid Podsiadło, który zdobył wszystkie cztery statuetki w kategoriach Artysta Roku, Album Roku, Utwór Roku oraz Debiut Roku. Artystą roku w muzyce jazzowej został Włodek Pawlik, w muzyce poważnej Piotr Beczała.
Złotymi Fryderykami uhonorowani zostali Marek Jackowski, Jarek Śmietana oraz Konstanty Andrzej Kulka.
20. jubileuszową galę, która zgromadziła czołówkę muzyków, autorów, kompozytorów, producentów muzycznych, dziennikarzy oraz branży fonograficznej transmitowano w Programie Drugim Telewizji Polskiej.
Już dziś wieczorem odbędzie się jubileuszowa XX. edycja rozdania najważniejszych nagród muzycznych w Polsce – Fryderyków.
23 kwietnia to data ustanowionego w 1995 roku przez UNESCO Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Główną ideą tego święta jest promocja czytelnictwa i ochrona własności intelektualnej prawem autorskim.
Stowarzyszenie SDPT Sygnał we współpracy z firmą doradczą PwC przygotowało raport Analiza wpływu zjawiska piractwa medialnego na straty gospodarcze w Polsce. Wartość PKB utraconego z tytułu piractwa internetowego treści video wynosi ok. 700 mln zł rocznie, a w 2018 roku straty mogą sięgnąć nawet dwukrotności całego budżetu MKiDN.
Zarząd ZPAV przyjął zmiany w regulaminach wyróżnień Złotych, Platynowych i Diamentowych Płyt. Nowy zasady przewidują poszerzenie uwzględnianych w zestawieniach form sprzedaży o streaming.
9 kwietnia ogłoszono nominacje do nagród Billboard Music Awards 2014. Najwięcej szans na statuetkę mają Imagine Dragons i Lorde, którzy otrzymali po 12 nominacja, Justin Timberlake został wytypowany w 11 kategoriach, natomiast Katy Perry w 10. Tuż za nimi plasują się Macklemore & Ryan Lewis, którzy będą walczyć w ośmiu kategoriach.
W sobotę 29 marca rozdano nagrody Akademii Telewizyjnej - Wiktory. Wśród zwycięzców znaleźni się ludzie polityki,mediów, sportu i reprezentanci polskiej branży muzycznej.
WiMP udostępnił w Polsce usługę bezstratnego strumieniowania muzyki – WiMP HiFi. Użytkownicy serwisu mogą teraz słuchać ponad 23 milionów utworów w formacie bez kompresji. Usługa jest dostępna na urządzeniach działających w środowisku iOS, Android, Windows Phone, Mac OS i Windows oraz na sprzęcie Sonos i Bluesound. Specjaliści z WiMP zapewniają o wysokiej jakości dźwięku, porównywalnego do tego, odtwarzanego w studio muzycznym. Polska jest kolejnym krajem, w którym WiMP udostępnił usługę WiMP HiFi.
IFPI z zadowoleniem przyjmuje orzeczenie Europejskego Trybunału Sprawiedliwości, potwierdzające, że blokowanie stron internetowych nie narusza praw fundamentalnych, gwarantowanych w prawodawstwie UE oraz uznające prawo autorskie samo w sobie za prawo fundamentalne, wymagające ochrony.
51. Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu odbędzie się od 6 do 8 czerwca 2014 r. W ciągu trzydniowego programu zobaczymy m.in. występy artystów w ramach SuperPremier, SuperJedynek oraz SuperDebiutów. Trzeciego dnia imprezy odbędzie się koncert związany z 25. rocznicą pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce.
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Nielsen Audience Measurement dla portalu Wirtualne Media, najpopularniejszym muzycznym talent-show w wiosennych ramówkach telewizyjnych pod względem widowni jest Must be the music. Tylko muzyka Polsatu, a najwyższy udział w rynku notuje X Factor TVN-u.
W dniu 29 marca 2014 r., w Państwowej Szkole Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej odbędą się pierwsze Międzynarodowe Wschodnie Targi Eventowe.
13 marca w Teksasie rozdano coroczne nagrody stacji mtvU – mtvU Woodie Awards, przyznawane przez studentów amerykańskich uczelni dla ich ulubionych artystów i zespołów. W gronie laureatów w tym roku znaleźle się m.in. Drake, Ed Sheeran i Beyonce.
Telewizja Polsat w najbliższym czasie planuje utworzenie dwóch nowych kanałów muzycznych. Marcin Bisiorek, były dyrektor programowy Radia Eska i Eska Rock, zostanie szefem jednego z nich o roboczym tytule P-Music.
10 marca 2014 r. rozdano po raz 16. nagrody Polskiej Akademii Filmowej - Orły, nazywane polskimi Oskarami. Laureatem nagrody za najlepszą muzykę filmową został w tym roku Jan Kanty Pawluśkiewicz za ścieżkę dźwiękową do filmu „Papusza”.
W pierwszej dziesiątce najlepiej sprzedających się obecnie płyt w Wielkiej Brytanii znalazło się pięć krążków zdobywców nagród Brit Awards (Bastille, Arctic Monkeys, Ellie Goulding, Rudimental i Lorde).
Muzyczny serwis streamingowy WiMP wprowadził nową wersję aplikacji działającej w środowisku Android. Pojawiła się w niej sekcja Hot New Videos, w której znajdują się m.in. materiały video z koncertów, wywiady z gwiazdami oraz teledyski.
Wiosną 2014 r. ruszy nowy telewizyjny kanał muzyczny VOX Music TV, który prezentować będzie muzykę zbliżona do emitowanej w radiu VOX FM.
19 lutego rozdane zostały nagrody brytyjskiego przemysłu muzycznego Brit Awards. Po dwie statuetki otrzymali Arctic Monkeys i One Direction. Arctic Monkeys został uhonorowany w kategoriach: Najlepszy brytyjski zespół oraz Brytyjski album roku Mastercard za płytę AM. One Direction zwyciężył w kategoriach Globalny sukces oraz Najlepszy brytyjski teledysk za klip do utworu Best Song Ever.
Międzynarodowa Federacja Przemysłu Fonograficznego (IFPI) opublikowała unikalny materiał video mający uczcić rolę muzyki w codziennym życiu. 90 - sekundowa podróż w czasie ukazuje muzykę przeplatającą się w historii jednej rodziny.
Magazyn Billboard ogłosić listę 50 walentynkowych piosenek wszech czasów. W rankingu znalazły się zarówno stare, miłosne przeboje z lat 50- tych, jak i współczesne piosenki. Co ciekawe, każda z nich ma w tytule słowo „love”.
Dawid Podsiadło nominowany we wszystkich kategoriach muzyki rozrywkowej, a Dominik Wania - we wszystkich kategoriach jazzowych!
Granda Brodki, Chopin Andrzeja Jagodzińskiego i Koncerty fortepianowe Chopina w wykonaniu Rafała Blechacza otrzymały miano Płyt Dwudziestolecia na 20. Urodziny Fryderyka w plebiscycie na Facebooku.
Z okazji 20. Edycji nagród Akademii Fonograficznej FRYDERYK Związek Producentów Audio Video chcąc włączyć fanów muzyki w obchody jubileuszu, przygotował specjalną aplikację konkursową, która umożliwiała udział w plebiscycie PŁYTA DWUDZIESTOLECIA NA 20. URODZINY FRYDERYKA.
Brytyjsko-irlandzki boysband One Direction uzyskał pierwsze miejsce w rankingu Global Recording Artist 2013 r., ogłoszonym przez Międzynarodową Federację Przemysłu Fonograficznego IFPI. Jest to nowo powstała nagroda, przyznawana artyście, który wydaje najpopularniejsze i najlepiej sprzedające się płyty zarówno w formatach tradycyjnych, jak i cyfrowych - do pobrania w Internecie i udostępnione w streamingu.
31 stycznia 2014 r. Radio Roxy zmieniło nazwę na Rock Radio. Na start stacja przygotowała specjalne wydanie programu Ranne Kakao i transmitowany na żywo koncert Tymon & The Transistors. Nowy program Kuby Wojewódzkiego i Mikołaja Lizuta pod tytułem Książę i żebrak, nadawany od godz. 12.00, pojawi się na antenie Rock Radia 5 lutego.
W nocy z 26 na 27 stycznia czasu polskiego rozdane zostały amerykańskie nagrody Grammy 2014. Po raz pierwszy w historii statuetka Grammy trafiła do polskiego muzyka jazzowego. W kategorii najlepszy album dużego zespołu jazzowego zwyciężył Polak – Włodek Pawlik. Nagrodę otrzymał za płytę Night in Calisia, nagraną wspólnie z amerykańskim trębaczem Randym Breckerem i Orkiestrą Filharmonii Kaliskiej pod batutą Adama Klocka. Włodek Pawlik jest również kompozytorem muzyki, płyta Night in Calisia została nagrana z okazji obchodów 1850-lecia Kalisza.
21 stycznia odbyła się organizowana przez Instytut Muzyki i Tańca, Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC oraz ZPAV konferencja prezentująca raport, dotyczący stanu polskiego rynku fonograficznego. Wramach konferencji odbyły się dwa panele komentujące raport ze strony producentów oraz przedstawicieli instytucji działających na rzecz polskiej kultury muzycznej.
Beats Electronics, producent sprzętu audio i popularnych słuchawek sygnowanych nazwiskiem rapera Dr Dree, zapowiedział na 21 stycznia start nowej usługi ze streamingiem muzyki - Beats Music w Stanach Zjednoczonych.
Poznaliśmy laureatów dwudziestej pierwszej edycji nagród Paszporty Polityki. Wyróżnienia przyznane zostały w sześciu dziedzinach sztuki: Film, Teatr, Sztuki Wizualne, Literatura, Muzyka Poważna i Muzyka Popularna. Gala rozdania Paszportów Polityki odbyła się 14 stycznia 2014 r.
IFPI wysłała w zeszłym tygodniu 100-milionowe zgłoszenie naruszeń praw autorskich do Google. Dyrektor generalna IFPI Frances Moore opublikowała opinię IFPI na ten temat.
2 stycznia w całej Polsce zostały otwarte Biura Regionalne ZPAV. Nowa organizacja pracy w terenie ma na celu usprawnienie obsługi kontrahentów ZPAV a także zapewnienie szybkiego dotarcia do wszystkich użytkowników muzyki.
Polski pianista Rafał Blechacz został laureatem prestiżowej Gilmore Artists Award 2014. Wyboru dokonano spośród ponad 100 innych uczestników. Do tej pory tylko jeden Polak, Piotr Anderszewski uzyskał tę nagrodę w 2002 r.
Od 1 stycznia 2014 r. stacje radiowe emitować będą więcej utworów w języku polskim w godzinach 5-24.
Od 1 stycznia Radio Roxy zmieniło format muzyczny na rockowy. W playliście stacji znajdują się teraz stare i współczesne rockowe utwory. Nowy charakter rozgłośni podkreślają też audycje prowadzone przez wyraziste osobowości, do których wkrótce dołączy Kuba Wojewódzki.
Koniec roku to okres podsumowań również na rynku muzycznym. W mediach pojawiło się wiele rankingów, dotyczących najlepszych albumów roku. Dziennikarze magazynu Billboard przygotowali zestawienie płyt, które ich zdaniem zasługują na miano płyty roku 2013. Wzięli oni pod uwagę albumy wydane na całym świecie. Podobny ranking stworzyli dziennikarze Gazety, którzy skupili się jednak, jedynie na polskich produkcjach. Oba zestawienia to subiektywne opinie dziennikarzy dobrze oddające specyfikę obu magazynów.