YouTube Red – siostrzana platforma aplikacji YouTube Music – rozszerzył swoją działalność o kolejne państwo – Koreę Południową. Serwis jest obecnie dostępny w pięciu państwach na świecie.
W tegorocznej edycji do nagród Akademii Fonograficznej kwalifikowane są nagrania wydane między 1 stycznia a 31 grudnia 2016 roku.
YouTube ogłosił roczne podsumowanie – YouTube Rewind 2016 – najczęściej oglądanych teledysków oraz filmów w poszczególnych krajach oraz na świecie.
Capitol Records – label będący częścią Universal Music Group – nabył prawa do katalogu utworów amerykańskiej grupy The Bee Gees. Tym samym zespół kończy swoją długoletnią współpracę z Warner Music Group.
W dniu 6 grudnia 2016 roku redakcja tygodnika „Polityka” ogłosiła listę nominacji do Paszportów „Polityki” – jednej z najważniejszych nagród kulturalnych w Polsce. Wyróżnienia zostaną przyznane po raz 24.
Ogłoszono nominacje do nagród Grammy. Najwięcej uzyskała Beyoncé, która ma szansę na statuetkę w 9 kategoriach. Po osiem otrzymali Drake, Rihanna oraz Kanye West. Szanse na statuetki mają także Polacy – w kategorii Najlepszy Album Muzyka Chóralna nominowana została płyta Krzysztofa Pendereckiego Penderecki Conducts Penderecki, volume 1, natomiast w kategorii operowej, płyta Szymanowski: Król Roger z Mariuszem Kwietniem w głównej roli.
Apple Music wprowadziło ofertę dla studentów w 25 nowych państwach. Wśród nich są m.in. Brazylia, Francja, Indie oraz Meksyk. Na liście nie znalazła się Polska.
The Weeknd został najczęściej odtwarzanym artystą w serwisie Spotify. Kanadyjczyk zepchnął tym samym z pierwszego miejsca swojego rodaka – Drake’a.
BMG rozwija swoją działalność w Chinach. Wytwórnia podpisała niedawno umowę o współpracy z przedsiębiorstwem Alibaba.
Amazon uruchomił swoją platformę streamingową na trzech istotnych rynkach muzycznych w Europie. Amazon Music Unlimited od 14 listopada jest dostępne w Wielkiej Brytanii, Niemczech oraz Austrii.
Zakończyła się szósta edycja Europejskich Targów Muzycznych Co jest Grane 24. ZPAV, jak co roku, był partnerem merytorycznym konferencji towarzyszącej targom. W ramach współpracy z Agorą zorganizowaliśmy dwa panele: „Rynek producentów niezależnych w Polsce” oraz „Czy urodził się nowy polski pop?”.
Metallica postanowiła udostępnić na YouTube swój niedawno wydany album zatytułowany Hardwired… To Self-Destruct.
Po raz szósty w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbędą się Europejskie Targi Muzyczne Co Jest Grane 24. Związek Producentów Audio Video po raz kolejny został partnerem merytorycznym konferencji towarzyszącej targom. Przez dwa dni – 26 i 27 listopada – będziemy dyskutować o muzyce, nowych tendencjach na rynku oraz szansach i zagrożeniach dla polskiej branży muzycznej. Serdecznie zapraszamy!
W Los Angeles odbyła się gala rozdania nagród American Music Awards 2016. Najwięcej statuetek zdobyli Justin Bieber oraz Drake. Artystą Roku 2016 została amerykańska wokalistka R&B i pop – Ariana Grande.
Spotify podpisał umowę o współpracy z firmą Ticketmaster – jednym z największych na rynku sprzedawców biletów koncertowych.
Songkick – platforma zajmująca się sprzedażą biletów oraz wyszukiwaniem koncertów i wydarzeń muzycznych w najbliższym otoczeniu ogłosiła, że wkrótce dojdzie do jej połączenia z aplikacją Shazam.
Reverbnation wykupił Audiokite – platformę umożliwiającą fanom wystawianie opinii oraz recenzji utworów wybranego artysty.
Niemiecka organizacja zbiorowego zarządzania GEMA (Gesellschaft für Musikalische Aufführungs) po ponad siedmioletnim sporze zawarła porozumienie z serwisem YouTube. Dzięki nowej umowie, na terenie Niemiec odblokowanych zostanie wiele niedostępnych wcześniej teledysków.
Związek Producentów Audio Video został ponownie oficjalnym partnerem Soundedit 2016 – Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych – i jak co roku zaangażował się w towarzyszącą mu konferencję.
W dniach 27-29 października w ramach festiwalu Warsaw Music Week odbędzie się konferencja poświęcona eksportowi muzyki – Music Export Conference. Spotkanie zostało przygotowane przez organizatorów festiwalu we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowym Centrum Kultury i Miastem Stołecznym Warszawa.
Francuskie Stowarzyszenie Producentów Fonogramów i Wideogramów (SNEP) ogłosiło decyzję o uwzględnieniu liczby odtworzeń utworów muzycznych w serwisach streamingowych w oficjalnych zestawieniach oraz wyróżnieniach przyznawanych artystom i wytwórniom.
Amazon uruchomił nowy serwis streamingowy – Music Unlimited. Platforma jest dostępna w trzech wersjach cenowych. Usługa będzie na razie dostępna wyłącznie na terenie Stanów Zjednoczonych.
Bob Dylan został laureatem Literackiej Nagrody Nobla. Wyróżnienie zostało przyznane po raz 109. przez Akademię Szwedzką. Amerykański piosenkarz otrzymał ją za za stworzenie nowej poetyckiej ekspresji, która wpisała się w wielką tradycję amerykańskiej pieśni.
Jak donosi musicbusinessworldwide.com, iHeartMedia zamierza podpisać umowy z dwiema dużymi wytwórniami muzycznymi w związku z planowaną przez amerykański serwis premierą nowej platformy streamingowej.
Facebook opublikował ofertę pracy na nowe stanowisko dyrektora ds. licencji muzycznych. Osoba ta ma być odpowiedzialna m.in. za negocjowanie oraz podpisywanie umów o prawa autorskie z wytwórniami muzycznymi.
Spotify uruchomił swoje usługi w Japonii. Dzięki temu szwedzki serwis streamingowy jest obecnie dostępny w 60 krajach na całym świecie.
W pierwszym półroczu 2016 roku największą sprzedażą na rynku cyfrowym może pochwalić się przebój australijskiej wokalistki SIA – Chandelier. Miejsce drugie zestawienia TOP 100 Digital Polska przypadło brytyjskiej grupie Coldplay i Hymn for the Weekend, z kolei podium zamknęła polska wokalistka Cleo z utworem Zabiorę nas.
Związek Producentów Audio Video został ponownie oficjalnym partnerem Soundedit 2016 – Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych.
Pierwsze półrocze przyniosło polskiej branży muzycznej spektakularny wzrost. Wartość rynku w porównaniu do pierwszych sześciu miesięcy ub.r. wzrosła o 20,07%, osiągając poziom prawie 110 mln zł. Ponad 20-procentowy wzrost odnotował zarówno streaming, jak i sprzedaż fizyczna. Najwyżej, o ponad 39%, wzrosła sprzedaż płyt winylowych.
Spotify oraz Tidal przygotowały zestawienie najczęściej odtwarzanych utworów lata 2016. Zestawienia objęły okres od 1 czerwca do końca sierpnia bieżącego roku.
Jak donosi musicbusinessworldwide.com, w ciągu ostatnich 5 miesięcy serwisowi Spotify przybyło 9 milionów użytkowników, którzy wykupili płatną subskrypcję. To prawie 450 tysięcy nowych osób tygodniowo.
Komisja Europejska opublikowała swój projekt legislacji, zawierający propozycje rozwiązań w zakresie prawa autorskiego na jednolitym rynku cyfrowym. Przemysł fonograficzny z zadowoleniem przyjmuje tę inicjatywę, która proponuje m.in. rozwiązanie problemu dysproporcji między rosnącą konsumpcją muzyki, a nieproporcjonalnie niskimi wpływami na rzecz właścicieli praw (tzw. „różnica wartości” ang. value gap) – zagadnienia, stanowiącego obecnie najważniejszy problem sektora muzycznego w Europie i na świecie.
Międzynarodowa Federacja Przemysłu Fonograficznego (IFPI) opublikowała dzisiaj Music Consumer Insight Report 2016, który został przygotowany przez Isos Connect na zlecenie IFPI w celu zbadania zachowań konsumentów muzyki na trzynastu kluczowych rynkach muzycznych na świecie.
Przychody Universal Music Group ze streamingu za pierwsze sześć miesięcy 2016 roku wzrosły do 737 milionów dolarów.
Najnowszy album Franka Ocean Blonde jest obecnie jedną z najczęściej nielegalnie pobieranych płyt na świecie. Najnowsze wydawnictwo amerykańskiego wokalisty w ciągu 5 dni od premiery zostało bezprawnie pobrane ponad 750 000 razy.
Paul McCartney podpisał umowę z należącą do Universal Music wytwórnią Capitol Records. Porozumienie dotyczy praw do katalogu utworów artysty, które powstały po 1970 roku.
W Nowym Jorku rozdano nagrody MTV Video Music Awards 2016. Największą wygraną tej gali była Beyoncé, która otrzymała aż osiem statuetek.
Apple Music podpisało umowę z wytwórnią Cash Money Records, dotyczącą ekskluzywnych premier w amerykańskim serwisie streamingowym.
Umowy pomiędzy Spotify a trzema największymi wytwórniami muzycznymi na świecie dobiegają końca. Jak donosi serwis musicbusinessworldwide.com, przedłużające się negocjacje są wynikiem utrzymującego się nieporozumienia w kwestii podziału przychodów pomiędzy stronami.
Universal Music Group zamierza całkowicie zrezygnować z ekskluzywnych premier albumów na poszczególnych serwisach streamingowych. Lucian Grainge, prezes amerykańskiej firmy, nawołuje pozostałe wielkie wytwórnie, aby podjęły podobne kroki.
Akcja „Nie pogrywaj, graj po polsku!” wystartowała z inicjatywy Związku Producentów Audio Video 1 czerwca br. W ramach współpracy z Programem Trzecim Polskiego Radia playlisty udostępniane przedsiębiorcom wykorzystującym w swojej działalności nagrania muzyczne zostały uzupełnione o kompilacje radiowej Trójki.
BalconyTV, intenetowy kanał wideo emitujący na żywo koncerty muzyki rozrywkowej, uruchomił nową wytwórnię – BalconyTV Records.
Apple Music kontynuuje swoją ekspansję terytorialną. Amerykański serwis streamingowy jest już dostępny w 60 państwach, w których nie funkcjonuje Spotify.
Podczas tegorocznej gali MTV Video Music Awards Rihanna otrzyma nagrodę za całokształt swojej twórczości. W poprzednich edycjach wydarzenia nagrody takie otrzymali m.in. David Bowie, Peter Gabriel i Janet Jackson.
Sony Corporation jest coraz bliżej przejęcia całkowitej kontroli nad Sony/ATV Music Publishing. Kwestie związane z wykupem udziałów w Sony/ATV idą po myśli japońskiego giganta. Komisja Europejska zgodziła się na planowaną transakcję.
Już wkrótce uruchomiony ma zostać nowy muzyczny start up – Platoon. Jego twórcami są Denzyl Feigelson oraz Saul Klein.
Universal Music Group podpisał umowę o współpracy z południowoafrykańską wytwórnią Inhound Huis. Zawarte porozumienie ma zapewnić tamtejszym artystom lepszy dostęp do światowego rynku muzycznego.
Warner Music Group wkrótce ma ogłosić podpisanie umowy licencyjnej z serwisem Vevo. To jedyna duża wytwórnia, która nie zawarła do tej pory porozumienia o współpracy ze znaną platformą wideo.
W ostatnim tygodniu BMG odniosło duży sukces na brytyjskim rynku muzycznym. W Top 75 oficjalnej listy sprzedaży najwięcej albumów należy właśnie do tej amerykańskiej wytwórni i stanowi blisko 12,27% wszystkich płyt notowanych w zestawieniu.
Od stycznia do czerwca w polskich stacjach radiowych królował Duke Dumont z przebojem Ocean Drive. Drugie miejsce półrocznego zestawienia Airplay przypadło angielskiej wokalistce Dua Lipa i singlowi Be The One. Ostatnie miejsce na podium zajął norweski producent Alan Walker z utworem Faded.
Departament Sprawiedliwości USA podał, że polskie służby na lotnisku Chopina w Warszawie zatrzymały Artema Vaulina – obywatela Ukrainy podejrzanego o organizację procederu bezprawnej wymiany treści chronionych prawem autorskim. Zatrzymanie odbyło się m.in. w związku z toczącym się przeciwko Ukraińcowi procesem przed District Court w Chicago.
Na pierwszym miejscu półrocznego zestawienia OLiS znalazł się O.S.T.R. z płytą Życie po śmierci. Drugie miejsce przypadło Ani Dąbrowskiej – Dla naiwnych marzycieli, zaś ostatnie miejsce na podium zajęła Adele z albumem 25, który swoją premierę miał jesienią ubiegłego roku.
Taylor Swift zajęła 1. miejsce w rankingu najlepiej zarabiających gwiazd 2016 roku, opublikowanym przez magazyn „Forbes”. Dochody artystki w bieżącym roku sięgnęły 170 milionów dolarów. Oprócz piosenkarki w pierwszej dziesiątce rynek muzyczny reprezentują również Adele i One Direction.
Należąca do Universal Music Group wytwórnia Interscope Records potwierdziła, że najnowsza płyta Dreezy’ego będzie miała swoją ekskluzywną premierę w serwisie Apple Music.
W pierwszej połowie 2016 roku na amerykańskim rynku muzycznym liczba odtworzeń audio w serwisach streamingowych była większa niż na platformach video takich jak np. YouTube. To pierwszy tego typu przypadek w historii. Dobre wyniki streamingu przełożyły się na wzrost całego rynku o 8,9%.
Roger Waters – były członek legendarnej grupy Pink Floyd – podpisał długoterminową umowę wydawniczą z wytwórnią BMG.
„Nie pogrywaj, graj po polsku!” – to akcja Związku Producentów Audio Video, której celem jest popularyzacja muzyki polskich artystów w przestrzeni publicznej. Skierowana jest przede wszystkim do przedsiębiorców, którzy wykorzystują nagrania muzyczne w swojej działalności. W ramach akcji ZPAV umożliwia im bezpłatny dostęp do specjalnie przygotowanej aplikacji, dzięki której mogą oni odtwarzać playlisty z polskimi utworami.
Niemiecka firma Pantaleon, zajmująca się dystrybucją filmów, uruchomiła własną wytwórnię muzyczną we współpracy z Universal Music Group – Pantasounds.
Już wkrótce Polskie Radio 24 zastąpi Czwórkę na częstotliwościach analogowych. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wydała już zgodę, jednak do dopełniania formalności niezbędna jest jeszcze zgoda Urzędu Komunikacji Elektronicznej.
Sąd w Los Angeles ogłosił wyrok w sprawie domniemanego plagiatu, którego mieli dopuścić się członkowie Led Zeppelin, tworząc utwór Stairway To Heaven. Artyści zostali oczyszczeni z zarzutów.
Wielka Brytania opuści Unię Europejską – tak zadecydowali brytyjscy obywatele w referendum 23 czerwca. Decyzję tę komentuje środowisko muzyczne, które w nieformalnej ankiecie przeprowadzonej przez portal musicweek.com w 91% opowiedziało się za pozostaniem Zjednoczonego Królestwa w Unii.
Apple Music w czerwcu bieżącego roku przekroczył liczbę 15 milionów subskrybentów. Oznacza to, że od początku 2016 roku serwis zyskuje milion użytkowników miesięcznie.
Soundcloud podpisał umowę o współpracę z Universal Music Publishing International oraz SACEM – Francuskim Stowarzyszeniem Autorów, Kompozytorów i Wydawców.
Z przyjemnością informujemy, że kanał tematyczny TVP Rozrywka dołączył do akcji ZPAV „Nie pogrywaj, graj po polsku!” i został jej patronem telewizyjnym.
Amazon zamierza uruchomić nowy serwis streamingowy z abonamentem w wysokości 9,99 dolarów miesięcznie. Słynna firma jest w trakcie prowadzenia negocjacji z najważniejszymi wytwórniami w celu zdobycia praw do szerokiego katalogu utworów. Premiera platformy planowana jest na jesień 2016 roku.
W dniu 17 czerwca 2016 roku najnowszy album Radiohead pojawi się w serwisie Spotify, czyli ponad 6 tygodni od jego premiery. Opóźnienie to spowodowane jest przedłużającymi się negocjacjami z brytyjskim zespołem.
Warner / Chappell Music przedłużyło umowę licencyjną z Times Music – jedną z najważniejszych indyjskich wytwórni muzycznych. Porozumienie ma przyczynić się do zwiększenia wpływów w Azji Południowej.
Udział niezależnych wytwórni płytowych w światowym rynku muzycznym wzrósł w 2015 roku do 37,6% i wygenerował przychód na poziomie 5,6 miliarda dolarów. To wyniki z nowych badań The Worldwide Independent Network, które uwzględniły środki z dystrybucji niezależnych katalogów przez majorsów.
Na pierwszym miejscu kwartalnego zestawienia Airplay znalazł się Duke Dumont z przebojem Ocean Drive. Drugim najchętniej granym utworem w stacjach radiowych był singiel z nowej płyty Dawida Podsiadły – W dobrą stronę. Podium zamyka Robin Schulz & J.U.D.G.E. z utworem Show Me Love.
Pierwszy kwartał 2016 roku przyniósł pierwsze miejsce na liście OLiS albumowi Życie po śmierci rapera O.S.T.R. Tuż za nim uplasowała się francuska wokalistka Zaz z płytą Paris, zaś podium zamyka Adele z albumem 25.
Związek Producentów Audio Video przygotował akcję „Nie pogrywaj, graj po polsku!”, która umożliwi każdemu przedsiębiorcy wykorzystującemu w swojej działalności nagrania muzyczne dostęp do specjalnie przygotowanej aplikacji, dzięki której mogą być odtwarzane playlisty z polskimi utworami.
YouTube stworzył nowy program mający na celu dokładniejsze niż dotychczas raportowanie treści muzycznych zawartych w Internecie. Digital Sales Report Flat File skierowany jest do wydawców muzycznych oraz organizacji zrzeszających kompozytorów i autorów.
Universal Music Group w ciągu ostatnich trzech miesięcy, na współpracy z serwisami streamingowymi, zarabiał blisko 4 miliony dolarów dziennie. Wynik ten zdecydowanie przewyższył dochody pochodzące ze sprzedaży fizycznej czy pobrań z Internetu
W dniu 19 maja w londyńskim Grosvenor House rozdano po raz 61. statuetki Ivor Novello – nagrody przyznawane przez BASCA – Brytyjską Akademię Kompozytorów i Autorów.
Polskie kino w ostatnich latach coraz chętniej sięga po oryginalną muzykę, i to nie tylko jako tło, ale jako temat przewodni i podstawowy element narracji. W ciągu ostatnich lat powstało kilka filmów, których fabuła czerpie ze świata muzycznego. Paweł T. Felis szczegółowo je przeanalizował w magazynie „ArtBiznes”.
Tidal rozwija się dzięki premierom takich albumów jak Lemonade Beyoncé czy Purpose Justina Biebera. Ostatnie wydawnictwa tych artystów biją rekordy popularności w amerykańskiej wersji serwisu.
Coraz więcej znanych artystów decyduje się na niepublikowanie swoich najnowszych utworów w serwisie Spotify. Na takie posunięcie zdecydowali się ostatnio m.in. Radiohead, którzy 8 maja 2016 roku wypuścili swój 9. album, zatytułowany A Moon Shaped Pool .
Warner Music Group podpisał długoterminową umowę o współpracę z twórcami MQA – najnowszego formatu audio umożliwiającego znaczące zwiększenie jakości odsłuchiwanych plików muzycznych.
Z przyjemnością informujemy, że zwycięzcami konkursu dla wytwórni niezależnych „Pojedź na MIDEM 2016!” zostali:
1. Soliton - Krzysztof Karwasz, zgłoszenie: Justyna Wiczling www.soliton.pl
2. Karrot Kommando/Kapela ze Wsi Warszawa – Mateusz Dobrowolski www.karrot.pl
Prawa do Bolera, jednego z najsłynniejszych dzieł francuskiego kompozytora Maurice’a Ravela, wygasły 02 maja 2016 roku, czyli niemal 90 lat od skomponowania utworu. Obecnie należą one do całego świata.
W związku z długim weekendem przedłużamy termin zgłoszeń na nasz konkurs.
Zgłoszenia należy wysyłać na adres: l.strzalkowska@zpav.pl do dnia 10 maja 2016 roku. Ogłoszenie wyników nastąpi 13 maja br.
Należąca do Warner Music Group niezależna firma Alternative Distribution Alliance (ADA) podpisała umowę o partnerstwo i dystrybucję z wytwórnią Loud & Proud Records.
Sony Music Entertainment zamierza uruchomić nową wytwórnię sprofilowaną wyłącznie na muzykę dla dzieci. Całe przedsięwzięcie ma być prowadzone wspólnie z firmą Genius Brands International.
Spotify ogłosiło, że od momentu podpisania umowy o partnerstwo z Sony łączna liczba przesłuchań utworów na zintegrowanej z PlayStation aplikacji przekroczyła 5 miliardów.
Ogłaszamy konkurs dla przedstawicieli polskich wytwórni niezależnych:
Odpowiedz na pytanie w formie pisemnej (do 800 znaków): "W jaki sposób zaprezentowałbym katalog swojej wytwórni na międzynarodowych targach muzycznych?”
Akademia Fonograficzna wręczyła nagrody Fryderyk 2016 w kategoriach Muzyki Poważnej. Po dwa Fryderyki otrzymali: za Album Roku Muzyka Chóralna i Album Roku Muzyka Współczesna - Paweł Łukaszewski; za Najlepszy Polski Album za Granicą i Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej – Krystian Zimerman.
W dniu 20 kwietnia po raz dwudziesty drugi zostały wręczone nagrody Akademii Fonograficznej – FRYDERYKI. Jako pierwsi statuetki odebrali artyści ubiegający się o nagrody w kategoriach Muzyki Rozrywkowej i Jazzowej. Największym zwycięzcą okazał Zbigniew Wodecki, który razem z Mitch&Mitch Orchestra and Choir zdobył Fryderyki w dwóch kategoriach: Album Roku oraz Utwór Roku. Największą niespodziankę przyniosła kategoria Jazzowy Debiut Roku, gdzie po raz pierwszy w historii statuetka trafiła do trzech, z pięciu nominowanych artystów: Agi Derlak, Agnieszki Wilczyńskiej i Krzysztofa Lenczowskiego.
Soundcloud uruchomił płatną platformę muzyczną, dającą dostęp do pełnego katalogu utworów różnych artystów. Usługa jest na razie dostępna wyłącznie w Stanach Zjednoczonych.
Przychody ze sprzedaży muzyki na świecie wzrosły o 3,2%, a przychody ze sprzedaży muzyki cyfrowej po raz pierwszy w historii przewyższają sprzedaż tradycyjnych nośników – Międzynarodowa Federacja Przemysłu Fonograficznego opublikowała raport IFPI Global Music Report 2016.
Jak podaje serwis wirtualnemedia.pl, Eska TV wkrótce może zmienić swoją dotychczasową nazwę i przekształcić się w Ósemka TV. Oferta nowego kanału miałaby zostać poszerzona o różnego rodzaju programy rozrywkowe. Wniosek w tej sprawie trafił do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
W środę, 20 kwietnia 2016 roku o godz. 19.00 w Teatrze Polskim odbędzie się 22. Gala Wręczenia Nagród Akademii Fonograficznej Fryderyk 2016 w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowej.
Gala Fryderyk 2016 w kategoriach muzyki poważnej odbędzie się w czwartek, 21 kwietnia o godz. 19.30 w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.
Polska branża fonograficzna notuje kolejny dobry rok. Wartość rynku w 2015 r. wzrosła o 3,59% w porównaniu do roku ubiegłego, osiągając poziom ponad 231 mln zł. Najwięcej – o 56,90% – wzrosła sprzedaż płyt winylowych.
Firma Tidal ogłosiła, że od stycznia 2015 roku liczba użytkowników, którzy płacą abonament, w 46 krajach na całym świecie wzrosła do 3 milionów.
Sony zamierza dokupić 50% udziałów firmy Sony / ATV Music Publishing od Jackson Estate. Koszt tej transakcji wyceniony jest na 750 milionów dolarów.
Najserdeczniejsze życzenia zdrowych, radosnych i spokojnych Świąt Wielkanocnych, smacznego jajka, mokrego dyngusa, a także odpoczynku w rodzinnym gronie
składa
Związek Producentów Audio Video
Sainsbury’s – drugi największy supermarket w Wielkiej Brytanii – rozpoczyna sprzedaż płyt winylowych. Od 21 marca chętni mogą kupić winylowe wersje płyt począwszy od Adele 25, przez Led Zeppelin IV, po The Smiths The Queen Is Dead.
BMG rozpoczyna niezależną działalność w Australii. To jedenasty rynek – po Niemczech, USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Kanadzie, Włochach, Skandynawii, Hiszpanii, Beneluksie i Chinach – na którym działać będzie wytwórnia.
Polskie Stowarzyszenie Edukacji i Animacji Muzycznej oraz Narodowy Instytut Fryderyka Chopina po raz pierwszy wręczyli nagrody dla najlepszych nauczycieli muzyki. Nauczycielem Muzyki roku 2015 została Pani Anna Korczakowska z Krakowa. Związek Producentów Audio Video został partnerem konkursu.
Firma Sony Music Entertainment podpisała umowę licencyjną z serwisem SoundCloud. To ostatnia z trzech największych wytwórni muzycznych, która rozpoczęła oficjalną współpracę z serwisem.
Poznaliśmy szczegóły konferencji odbywającej się w ramach Enea Spring Break Showcase Festival & Conference 2016. Przypomnijmy, że ZPAV jest oficjalnym partnerem tegorocznej edycji, która odbędzie się w dniach 21-23 kwietnia w Poznaniu.
Heard Well – wytwórnia wydająca muzykę eksperymentalną i niezależną – podpisała umowę o partnerstwo z Red Distribution – firmą należącą do Sony Music Entertainment.
Platforma PledgeMusic wykupiła dwa serwisy muzyczne – NoiseTrade oraz Set.fm. Jak twierdzą jej przedstawiciele, ma to pomóc artystom w osiągnięciu ich komercyjnych celów.
Akademia Fonograficzna ogłosiła dziś nominacje w 22. edycji Nagrody Fryderyk w 19 kategoriach muzyki rozrywkowej, poważnej i jazzowej.
Akademia Fonograficzna ogłosiła nazwiska laureatów nagród specjalnych za całokształt osiągnięć artystycznych.
Wzrok, słuch, dotyk, węch i smak – to podstawowe zmysły człowieka, które umożliwiają nam odbiór bodźców wysyłanych przez środowisko, zapewniając przede wszystkim przetrwanie i przystosowanie do otoczenia. Od jakiegoś czasu naszymi zmysłami interesują się jednak specjaliści od sprzedaży i marketingu.
Związek Producentów Audio Video przygotował konkurs towarzyszący 22. edycji nagród muzycznych Fryderyk 2016. Poznaj nową muzykę – głosuj na debiut roku! – to zabawa dla fanów muzyki, która zachęca do poznania nowych artystów, którzy zgłosili się do tegorocznej edycji nagród w kategorii Debiut roku – muzyka rozrywkowa.
Trwa głosowanie członków Akademii Fonograficznej w 22. edycji nagród Akademii Fonograficznej. Jego wynik, który wyłoni nominacje do Fryderyków 2016 w 8 kategoriach muzyki rozrywkowej, 8 kategoriach muzyki poważnej i 3 kategoriach jazzowych, poznamy 9 marca.
YouTube ogłosił wykupienie serwisu BandPage. Transakcja ta ma pomóc serwisowi streamingowemu w lepszej promocji artystów.
Najnowszy singiel Rihanny, Work, znalazł się na 1. miejscu notowania Billboard Hot 100. Jest to już 14. singiel gwiazdy, który dotarł do szczytu tego zestawienia. Wynik ten oznacza, że piosenkarka wyprzedziła w tej kategorii Michaela Jacksona.
Premier Kolumbii Brytyjskiej, Christy Clark, w towarzystwie muzyków Michaela Bublé i Sarah McLachlan, poinformowała o przekazaniu 15 milionów dolarów na rzecz British Columbia Music Fund., którego celem jest wspieranie aktywności w obrębie przemysłu muzycznego.
Już po raz 17. Empik wręczył nagrody dla najbardziej popularnych filmów, książek, płyt, gier oraz czasopism. Gala transmitowana była przez TVP2 oraz TVP Rozrywka.
W nocy z poniedziałku na wtorek po raz 58. rozdano Grammy – nagrody amerykańskiej Narodowej Akademii Rejestracji Sztuki i Nauki. Wśród zwycięzców znaleźli się m.in. Taylor Swift, Kendrick Lamar, Mark Ronson, Ed Sheeran, Bruno Mars czy The Weeknd.
Apple Music rozszerzyło swoją działalność o dwa kolejne terytoria: Turcję oraz Tajwan. Pomimo tego, że Spotify już od jakiegoś czasu oferuje swoje usługi w powyższych lokalizacjach, specjaliści wskazują na bardzo szybko rosnącą pozycje serwisu streamingowego firmy Apple.
Hip Hop TV – nowy kanał telewizyjny ma zostać uruchomiony 22 lutego 2016. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podjęła niedawno decyzję o przyznaniu należącej do Grupy ZPR Media spółce Eska TV koncesji satelitarnej dla nowo powstałej stacji.
IFPI (Międzynarodowa Federacja Przemysłu Fonograficznego) opublikowało listę 10 najbardziej wpływowych i rozpoznawalnych wykonawców na świecie roku 2015.
Brytyjskie Stowarzyszenie Producentów Muzycznych po raz ósmy rozdało nagrody Music Producers Guild 2016. Uroczysta gala odbyła się 3 lutego w Grosvenos House w Londynie. Najlepszym producentem w Wielkiej Brytanii został Charlie Andrew.
Związek Producentów Audio Video został oficjalnym partnerem Enea Spring Break Showcase Festival & Conference 2016. ZPAV, który jest stowarzyszeniem wydawców muzycznych, weźmie udział w konferencji towarzyszącej festiwalowi.
Sotrender przygotował analizę podsumowującą komunikację na polskim Facebooku w 2015 roku. W TOP15 najpopularniejszych stron znalazły się m.in. Radio Eska i Eska TV.
Z wielkim smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Janusza Muniaka. Jazzowy saksofonista sopranowy i tenorowy, flecista, kompozytor i aranżer w 2015 roku otrzymał nagrodę Złotego Fryderyka za całokształt osiągnięć artystycznych.
Rodzinie i najbliższym składamy szczere wyrazy współczucia.
Akademia Fonograficzna
Rywal serwisów takich jak Apple Music czy Spotify – CÜR Music – przygotowuje się do wejścia na rynek amerykański. W ciągu ostatnich tygodni zdążył podpisać umowy z trzema największymi na świecie wytwórniami fonograficznymi.
Magazyn „Forbes” opublikował listę 30 Under 30, czyli listę najzdolniejszych w danej branży osób przed trzydziestym rokiem życia, które ze względu na swój potencjał mogą w przyszłości stać się światowymi liderami w swoich dziedzinach. Jest to już piąte tego typu zestawienie.
Najlepiej sprzedającym się albumem 2015 roku była płyta Adele 25. Miejsce drugie przypadło kompilacji z muzyką do filmu FIFTY SHADES OF GREY. Na podium znalazł się także album Stanisławy Celińskiej ATRAMENTOWA. Wśród 10 najlepiej sprzedających się w 2015 roku albumów aż 6 należało do polskich artystów.
Serwis Music Business Worldwide podjął się próby oszacowania ile zarobiła najnowsza płyta Adele 25 w 2015 roku, a także czy decyzja artystki o rezygnacji z serwisów streamiglowych była opłacalna. Wyliczenia oparto na średniej stawce Spotify.
BBC ogłosiła laureata plebiscytu BBC Music Sound of 2016. Został nim wokalista i producent – Jack Garratt. Artysta wyprzedził 14 innych nominowanych, którzy zostali wyłonieni na podstawie ankiety przeprowadzanej wśród 140 specjalistów z branży muzycznej.
Shut Up And Dance zespołu Walk The Moon był najczęściej granym utworem w polskich stacjach radiowych w 2015 roku.
Do konkursu przyjmujemy nagrania muzyki rozrywkowej, poważnej i jazzowej, które ukazały się na rynku między 1 grudnia 2014 roku a 31 grudnia 2015 roku.
Instytut Muzyki i Tańca ogłosił laureatów 5. edycji konkursu Jazzowy debiut fonograficzny. Zwycięzcami zostali: SJ Records i The Forest Tuner oraz PLUM i Mateusz Pliniewicz Quartet.
Zgodnie z danymi brytyjskiej organizacji Official Charts Company, piosenka Uptown Funk Marka Ronsona została oficjalnie uznana największym przebojem roku 2015.
Tygodnik Polityka ogłosił laureatów corocznych nagród przyznawanych młodym twórcom – „Paszportów Polityki”. Za dokonania na polu MUZYKA POPULARNA nagrodzony został Kuba Ziołek, a w kategorii MUZYKA POWAŻNA – Marcin Świątkiewicz.
Baz Luhrmann – reżyser „Romea i Julii” przygotowuje serial dla platformy Netflix, która właśnie weszła na polski rynek. Nowy Jork lat 70, zabawa na ulicach, przeboje disco i breakdance to wszystko zobaczymy w nowym serialu platformy The Get Down.